Az Index közli a listát, kik azok, akik eddig visszaadták a lovagkeresztjüket, vagy más állami kitüntetésüket, így tiltakozva Bayer Zsolt hasonló elismerése ellen.
Mint arról a PestiSrácok.hu is beszámolt Bayer Zsolt újságíró, a Magyar Hírlap és az Echo Tv munkatársa múlt héten kapta meg a Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetését augusztus 20-a alkalmából. A Bayer Zsoltnak adományozott állami elismerés azóta több korábbi kitüntetettben ellenérzést váltott ki, olyannyira hogy ma délutánig 28-an közölték, visszaadják kitüntetésüket.
Elsőként Kaltenbach Jenő volt kisebbségi ombudsman jelentette be, hogy Bayer Zsolt kitüntetése miatt visszaadja az Érdemkeresztet. Azóta számtalan közszereplő tett hasonlóan.
Az állami kitüntetést visszaadók névsora: Kenyeres István biotudós, vállalkozó, Kaltenbach Jenő volt kisebbségi ombudsman, fővárosi képviselő, Kenyeres István biotudós, Tóth Bálint matematikus, Rózsa Péter újságíró, Polgár András közgazdász, a Polgár Alapítvány az Esélyekért alapítója, Krausz Tamás történész, ex-MSZP-s politikus, Erdélyi Ágnes filozófus, Péter Vladimir ötvös- és szobrászművész, Galkó Balázs színész, Kertesi Gábor közgazdász, Köllő János közgazdász, Varga Júlia közgazdász, Bruszt László szociológus, a Firenzei Egyetem tanszékvezetője, Varga Kálmán történész-muzeológus, Takács Imre, az Iparművészeti Múzeum volt főigazgatója, Heisler András mérnök-közgazdász, a Mazsihisz elnöke, Catherine Feidt volt francia tiszteletbeli konzul, Felcsuti Péter bankár, Darvas Ágnes, az ELTE Szociális Munka Tanszékének tanszékvezetője, Fokasz Nikosz, az ELTE szociológia tanszékének tanszékvezetője, Hegyesi Gábor, az ELTE professor emeritusa, a szociális munka tanszék oktatója, Somlai Péter, az ELTE professor emeritusa, az ELTE Társadalomtudományi karának oktatója, Székelyi Mária, az ELTE professor emeritusa, a Társadalomkutatások Módszertana Tanszék óraadója, Tausz Katalin egyetemi tanár, az ELTE Szociálpolitika Tanszék oktatója, Polónyi István oktatáskutató, Kuti Éva, a nonprofit szektor kutatója, Wittinghof Tamás Budaörs polgármestere, Dióssy László volt veszprémi polgármester, képviselő, SZDSZ.
A visszaadók indoklása
Polgár András Facebook posztjában indoklásként azt írja, „az Adományozónak egészen más az elképzelése az esélyegyenlőségről és az ennek megteremtése érdekében szükséges teendőkről, de egyenesen az – én értékrendem szerint – rasszista bűnözőket tartja érdemesnek piedesztára állítani. Ez pedig már olyan ellentmondás, amit józanul, tiszta lelkiismerettel nem lehet eltűrni.”
Krausz Tamás az Eszmélet.hu szerkesztője elfogadhatatlannak tartja, hogy a 2010-ben létrejött neohorthysta tekintélyelvű rendszer a fehérterrort védelmébe vevő, rasszista uszítót, Bayer Zsoltot kitüntette.
Erdélyi Ágnes az ELTE professzor emeritusa Áder János köztársasági elnöknek írt levelében úgy fogalmaz, „Számomra vállalhatatlan, hogy a nevem e személlyel összefüggésbe hozható legyen, ezért – csatlakozva azokhoz, akik ezt már megtették – kitüntetésemet visszaküldöm.
Bruszt László szociológus az ELTE egyetemi tanára a Facebookon is megosztotta Áder János köztársasági elnöknek írt levelet, amelyben döntését azzal indokolja,
nem tartok igényt olyan állami kitüntetésre, amelyet egy rasszista, a magyar politikai kultúra lerohasztásában élenjáró bértollnok megkaphat.
Felcsuti Péter közgazdász, bankár, a Raiffeisen Bank volt vezérigazgatója és a Magyar Bankszövetség volt elnöke is a Facebookon tette közzé, hogy 2006-ban átvett tiszti keresztjéről lemondással szeretne csatlakozni azokhoz, akik tiltakozásul Bayer Zsolt kitüntetése ellen visszaadták saját elismerésüket.
Köllő János, Kertesi Gábor és Varga Júlia közgazdászok közös levelet írtak Áder János számára. A 168 órának is elküldött írásban a következő áll:
Megdöbbenéssel értesültünk arról, hogy a kormány a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével tüntette ki Bayer Zsoltot, nyíltan bátorítva ezzel az általa művelt fajvédő, uszító és minősíthetetlen hangvételű újságírást. Mivel nem kívánunk egyazon kitüntetésben osztozni a magyar történelem legsötétebb korszakára emlékeztető eszmék hirdetőjével, lovagkeresztjeinket visszaadjuk.
Galkó Balázs színész szintén a Facebookon közölte, hogy nem kíván “bizonyos emberekkel egy kalap alá tartozni”, ezért ő is visszaadja a 2011-ben kapott lovagkeresztjét.
A MAZSIHISZ „gratulált”
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége hétfőn közleményben reagált. Ebben azt írják,
Meg sem fordul a fejünkben, hogy a kormány elismerésre méltónak találná, ha valaki rendszeresen kiirtandó kártevőknek, férgeknek, tetveknek nevezi azokat, akiknek nem osztja véleményét. Fel sem merül bennünk, hogy az antiszemitizmus ellen meghirdetett orbáni „zéró toleranciát” követően a kormány kirekesztő eszmék mellett tenné le voksát. Ezért magától értetődő számunkra, hogy Bayer Zsolt felebarátunk – a Miniszterelnökség tréfás magyarázatával szemben – nem újságírói munkásságáért kapta magas állami kitüntetését, hanem éppen annak ellenére.
Marad Bayer Zsolt kitüntetése
Nem merült fel Bayer Zsolt kitüntetésének visszavonása. Így reagált a Miniszterelnökség az RTL Híradó megkeresésére, miután újabb kitüntetettek közölték: visszaadják az államtól kapott elismerést az újságíró lovagkeresztje miatt. A 444.hu azt kérdezte a Miniszterelnökségtől, hogy miért döntöttek amellett, hogy csütörtökön a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével tüntetik ki Bayer Zsoltot.
A tárca a következőt válaszolta:
A Gulágokban elpusztultak emlékét őrző közösség indítványozása alapján, Bayer Zsolt, számos nemzeti ügy feltárása, illetve képviselete terén, különösen a GULAG rabtelepein fogvatartottak sorsának és az erdélyi magyarság életének hiteles és méltó bemutatása tekintetében végzett újságírói tevékenysége elismeréseként kapta megérdemelten a Magyar Érdemrend lovagkereszt kitüntetését.
Forrás: Index/RTL/444.hu/Facebook
A fotót a válasz.hu közölte.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS