A Momentum ifjú politikusa megtalálta a legégetőbb problémát: arról posztolt, hogy MIÉRT DRÁGA AZ IPHONE? Csillag Tamás hosszú posztban kesereg azon, hogy az amerikai luxuskészülék a gyenge forint miatt drága, és ezért is Orbán a hibás. Nemcsak abszolút értékben nálunk az egyik legdrágább iPhone-t venni, hanem az átlagbérekhez viszonyítva is az átlag magyar melósnak a leginkább elérhetetlen az új almás telefon – hüppögött Csillag.
Csillag posztjában arról ír, hogy a csúcstelefon alapára Magyarországon körülbelül 424 990 forint, a KSH adatai szerint, miközben az idei átlagbérek 431 300 forint bruttó – 286 300 forint nettó – körül mozognak. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos magyar körülbelül 30 napot kell dolgozzon egy 128 gigás iPhone 13 Pro-ért, anélkül, hogy bármi másra költene.
Nemcsak abszolút értékben nálunk az egyik legdrágább iPhone-t venni, hanem az átlagbérekhez viszonyítva is az átlag magyar melósnak a leginkább elérhetetlen az új almás telefon
– írja a politikus, aki urasan elmegy amellett, hogy Nyugat-Európában energiaválság van, az üzletekben áruhiány mutatkozik és mindenhol nő az infláció; neki a legnagyobb baja az iPhone, mert ugye az minden momentumosnak kell a pumpkin spice latte mellé. Külön szépség, hogy a világ egyik legdrágább telefonját vette elő a momentumos politikus, mint szegénységi küszöb, amelyet a “magyar melós meg sem engedhet magának”. A Mandiner megjegyzi: a kommentelők sem értették, hogy miért egy elképesztően drága és relatíve keveset tudó készülék mozgatja a politikus fantáziáját jelen helyzetben. Csillag egyébként azzal is manipulál, hogy a kínálati oldalt, azaz az árazási politikát teljesen kihagyja a képből. A kérdés tehát az, hogy a helyi piacon a cég miért tartja relatíve magasabban a termék árát, mint más piacokon. A momentumos nézetrendszerben azonban vállalat nem, csak az állam lehet a hibás.
Csillag szerint az úgynevezett iPhone-index ráadásul olyan, mint a Big Mac-index. Nem olyan: az előbbi munkamennyiséget vagy árat, az utóbbi pedig a valuták vásárlóértékét próbálja összevetni.
Az újabb poszt erősíti azt a vélekedést, hogy a Momentum kevésbé látja a magyar valóságot és a tényleges társadalmi-gazdasági kihívásokat. Emlékezzünk arra, amikor a végre gyorsan növekedésnek induló magyar vállalkozásokat kezdték volna listázni és bojkottálni, vélt politikai okok alapján, elképzelve egy olyan ideális piacgazdaságot, ahol a pék nem süt kenyeret a vele politikailag egyet nem értő vásárlónak – írja a Magyar Nemzet. Amióta amúgy a kormány bejelentette, hogy hatóságilag maximalizálják különböző alapélelmiszereknek az árát, a honi baloldal, köztük a haladó sajtó ezen vinnyog – látni, hogy nem tudnak mit kezdeni a helyzettel, inkább csak gúnyolódnak.
Forrás: Magyar Nemzet; Kiemelt kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS