Magyarországnak az ukrajnai háborúra és nem az „álproblémákra” kellene összpontosítania – mondta az amerikai nagykövet a France24.com-nak adott interjúban, amelyben arról is beszélt, hogy szegény ő és gonosz Orbán a kormány nyíltan oroszbarát propagandát közvetít az embereknek. Pressman azért lazán azt is elejtette: na, nehogy azt gondolja itt bárki is, hogy mindezt tétlenül nézik az óceán túlsó partjáról, mert bizony az USA rendkívül összpontosít arra, hogy hazánkban ne sérüljön a demokrácia és/vagy a szabad véleménynyilvánításhoz való jog, mert amúgy ez most nincs is. És igen, mindezt még sikerült megfejelnie: szerinte Magyarországon mindenkit ügynöknek neveznek, akinek ellenvéleménye van. Ja, és az ellenzék sem független…
„Ez nem a woke-izmusról szól. Ez Oroszországról szól” – mondta David Pressman egy francia lapnak adott interjúban az amerikai és európai konzervatívok által életre hívott budapesti CPAC-találkozóval kapcsolatban, ahol „a woke-izmus vírusáról” beszéltek. A France24.com arról ír, hogy Budapest immár második éve ad otthont a Konzervatív Politikai Akciókonferenciának (CPAC), amelyen főként amerikai és európai konzervatívok vesznek részt, majd kitér arra is, hogy a rendezvényen Orbán Viktor arról beszélt, hogy neki megvan az ellenszere „nyugati liberálisok” által terjesztett „woke-izmus”, vagyis a progresszivizmus vírusa ellen. Természetesen megemlítik, hogy a miniszterelnök Donald Trump a Fehér Házba való visszatéréséről is szólt beszédében. Úgy tűnik, ez nem igazán tetszik az amerikai diplomatának, aki azonnali válaszcsapásként egy francia lapnak adott interjút arról, hogy mennyire keserű és sanyarú a magyarok sorsa az elnyomó Orbán-diktatúrában. Persze, tőle azért nem áll távol a kormány bírálata: tegnap éppen arról beszélt, hogy „Magyarországon sajnálatos módon buzgón beszélnek egy bizonyos álkultúrharcról”.
Ugyanakkor a szomszédban valódi háború zajlik, ahol ezrek halnak meg Vlagyimir Putyin agresszív háborújában
– mondta David Pressman szerdán, amikor az ukrán határ közelében segélymunkásokkal és menekültekkel találkozott. A nagykövet azt is szóvá tette, hogy Szijjártó Péter a háború kezdete óta öt alkalommal járt Oroszországban, hogy energetikai ügyekről tárgyaljon, de közben Dmitro Kulebával, az ukrán külügyminiszterrel egyszer sem ült le beszélni.
Míg más országok az orosz energiától való függetlenedés mellett döntenek, addig Magyarország megerősíti a Gazprommal való kapcsolatát
– hangsúlyozta, utalva az orosz energiaóriásra. Pressman aggodalmának is hangot adott azzal kapcsolatban, hogy Magyarországon oroszbarát propagandával lehet találkozni. Szerinte ugyanis Budapest sértette az EU Oroszországgal szembeni szankcióit, és azonnali tűzszünetet követel.
Eközben az Orbán-párti média rendszeresen sugározza az Ukrajna-ellenes narratívát
– olvasható a francia lapnak adott interjúban.
Az egyik kihívás, amellyel Magyarországon szembe kell néznünk, a Kreml dezinformációinak terjesztése
– hangsúlyozta Pressman, aki arról is beszélt, hogy áprilisban az Egyesült Államok szankciókat vezetett be az orosz vezetésű Nemzetközi Beruházási Bank ellen. Egy nappal később Magyarország kilépett a szervezetből, és a bank is bejelentette, hogy elhagyja Budapestet. Pressman elmondta, hogy üdvözli Magyarország késői döntését.
Sajnálatos, hogy az Egyesült Államok részéről ilyen szintű elkötelezettségre volt szükség ahhoz, hogy reagálni lehessen
– vélekedett erről a nagykövet.
„Külföldi irányítású ügynök”
„A tavaly szeptember óta hivatalban lévő, nyíltan meleg Pressman konfrontatív stílusa az első naptól kezdve az Orbán-barát média támadásainak csapdájába került, amikor férje és gyermekeik fényképeit közzétette a Twitteren” – írja a France24.com, hozzátéve, hogy „Budapest összetűzésbe került Brüsszellel az LMBTQ-embereket célzó törvényszigorítások miatt”. A portál beszámol arról is, hogy az amerikai nagykövet rendszeresen kritizálja a kormányzati tisztviselőket és a közösségi hálózatokon megjelenő narratívát, felrúgva a diplomáciai etikettet. Pressman a francia lapnak arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok „továbbra is arra összpontosít, hogy teret biztosítson a demokratikusan működő intézményeknek és a szabad véleménynyilvánításhoz való jog érvényesüléséhez Magyarországon”. A nagykövet hozzátette: ha valaki ellenvéleményt próbál megfogalmazni az Orbán-kormány intézkedéseivel kapcsolatban, akkor azt ügynöknek nevezik. Szavai szerint „akkor Önt (a) valamilyen módon külföldi ellenőrzés alatt álló, befolyásolt vagy finanszírozott ügynökként azonosítják”. Majd lazán közölte, hogy „a függetlenség azonban nem egyenlő az ellenzékkel”.
(Mondjuk, legalább ebben egyetértünk… – a szerk.)
A teljes interjút a France24.com oldalán olvashatják el, ide kattintva.
Vezető kép: US Embassy Budapest/Janka Szitas
Facebook
Twitter
YouTube
RSS