A választáshoz közeledve egyre több minden derül ki az ellenzék egészségügyi programjáról; például az is nyilvánvalóvá vált, kórházakat zárnának be, a miniszterelnök-jelöltjük pedig Indiába küldené bizonyos műtétre a magyarokat, mert az olcsóbb.
Márki-Zay Péter remek érzékkel választja ki szakpolitikusait; így tett akkor is, amikor felkérte Komáromi Zoltánt, hogy segítse munkáját. A DK háziorvosa arról lett többek között ismert, hogy a 2019-es önkormányzati választás után zsíros szerződéseket kötött az ellenzék kezére került kerületkkel és városokkal, valamint a covid-járványok során teljes mellbedobással szidta a kormány összes intézkedését, kiemelt figyelmet fordítva a kínai és az orosz vakcinára. Dr. Komáromi az elmúlt hetekben több interjút is adott; az ATV-nek például úgy fogalmazott, hogy centralizációra van szükség, magyarul kisebb, vidéki kórházakat záratna be az Együtt és az MSZP korábbi politikusa. Ugyanezen a véleményen van amúgy László Imre XI. kerületi DK-s polgármester is; ő konkrétan kijelentette, kevesebb kórház is elég lenne.
Sokkal jobban jár mindenki, hogyha arra a helyre viszik be, ahol minden, pénz, paripa, fegyver ott van egy helyen, és hogy ne legyen meglepetés, egy alacsonyabb progresszivitási szintű intézmény nem rendelkezhet sem azokkal a műszerekkel, sem azzal az emberi erővel, szakértelemmel, annyi ember, vannak műtétek, ahol négy-öt embernek kell a műtőben benn lenni. Egy kisvárosi kórházban ezt logikusan nem lehet megcsinálni
– jelentette ki Komáromi.
Az Origo szemléjében megjegyzi: Kiszelly Zoltán szerint, ha Márki-Zay nyilatkozatait vesszük, akkor ő egy amerikai típusú társadalmat akar létrehozni. Éppen ezért beszél a világpiaci árak elfogadásáról, a benzinár-befagyasztás és a rezsicsökkentés ellen, valamint az egészségügy magánosításáról. Teljesen más a hazai helyzet, ráadásul az egészségügy piacosítására egyszer nemet mondtak az emberek 2008-ban. A szakember szerint pontosan itt ér össze Gyurcsány Ferenc és Márki-Zay politikája: az egyes szolgáltatások megdrágítása révén csökkentenék azok igénybevételét.
Gyurcsányék a vizitdíjjal csökkentették volna az orvoshoz járást, míg Márki-Zay a rezsicsökkentés eltörlésével csökkentené az energiahordozók fogyasztását
– tette hozzá, majd azzal folytatta: ha az egészségügyben üzleti modell jönne, akkor mindenkinek többet kell fizetnie, ha pedig az egészségügy üzlet, akkor aki idős és beteg, annak lényegesen többet kell fizetnie, tehát a nyugdíjasokat és a szegényeket érintené ez nagyon súlyosan.
Márki-Zay több utcafórumon is ismertette már, milyen egészségügyi modellt képzel el; azt mondta például egyszer, hogy szüléshez tulajdonképpen nem is kell orvos, elég csak a szülésznő is ahhoz, hogy világra jöjjön egy gyermek. Máskor arról beszélt, hogy a járóbeteg-ellátásban támogatja az egészségügyi intézmények centralizálását, vagyis azt, hogy több intézményből csak egy maradjon meg, a többit pedig megszüntessék. Tömegesen záratna be szülészeti és sürgősségi osztályokat is. Márki-Zay a különböző nyilatkozataiban azt is egyértelművé tette, hogy kormányon az egészségügyi intézmények fizetőssé tételében is a 2010 előtti balliberális vezetés politikáját követné.
Igenis el kell fogadni, hogy sürgősségi, vagy éppen szülészeti ellátás ne legyen a vidéki városokban, vagy akár falvakban élők közelében
– közölte Márki-Zay, aki szerint az állapotok javításán csak “drasztikus magánosítás” segíthet, magyarul újra hozná a Gyurcsány-korszakban már megismert kórházprivatizációt, magánkézbe adná az egészségügyet.
Tessék Indiába menni egy műtétre
Mint arról portálunk legutóbb beszámolt, az ellenzék miniszterelnök-jelöltje a szemműtétek kapcsán azt mondta, az amerikai biztosítók azt a gyakorlatot követik, hogy inkább menjen el a beteg, adnak repülőjegyet, el lehet menni Indiába szemet műttetni.
Vannak olyan speciális kezelések, amit Önök mondjuk nem akarnak, hogy Makóra vigyék önöket. Az amerikaiak a szemműtétek bizonyos fajtájára, amik a zöldhályognak hasonlóan nagyon ritka szembetegségek, inkább az amerikai biztosító is azt mondja, hogy inkább menjen el, adok egy repülőjegyet, menjen el Indiába. Az amerikaiak nem láttak ilyen betegséget évtizedek óta. Most, ha ott kezd el babrálni a szikével valakinek a szemébe azért, hogy hát most én nem emlékszem, tíz éve nem csináltam ilyet, de megpróbáljuk. Inkább menjen Indiába olyanhoz, ahol sokszor csinálja. Én azt gondolom például, ha már szemészetet mondtam, a legtöbb szemészeti beavatkozás az nem egy sürgősségi beavatkozás, menjenek oda
– fogalmazott az ellenzék miniszterelnök-jelöltje.
Forrás: Origo; Kiemelt kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS