A bevándorláspártiak buktatták meg az osztrák kormánykoalíciót, miután nem tudták átvenni a hatalmat a belügyminisztérium felett, amelynek határozott szabadságpárti politikája régóta szálka volt az ÖVP szemében – ez derül ki Herbert Kickl osztrák belügyminiszter írásából, melyet egy napja, kormányuk megbuktatása után, közösségi oldalán tett közzé. Kickl azt írja: egészen szombaton délelőttig működött a megállapodás, hogy miután Heinz-Christian Strache és Johann Gudenus vállalták a felelősséget, és minden hivataluktól visszavonultak, egység van a koalícióban és folytatódni tud a kormányzati munka. Az ÖVP-nek, amely aztán vasárnap egyoldalúan felmondta a kormányzati együttműködést, azonban más célja volt.
“Ki akarta kényszeríteni a visszavonulásom a belügyminiszteri pozíciótól. Tovább kormányozott volna, de anélkül a keményvonalas és konzekvens politika nélkül, amit a biztonság és menekültek terén folytattunk, és amit a népesség széles köre támogatott” – fogalmaz a belügyminiszter. Közleményét a Mandiner fordította le és közölte változtatás nélkül.
Kickl hangsúlyozza, hogy Heinz-Christian Strache és Johann Gudenus privát beszélgetései, melyek Ibizán illegálisan lettek felvéve, katasztrofálisak és felelőtlenek. “Ilyen beszélgetéseket és viselkedést folytatni kétségtelenül nagy hiba. A kép katasztrofális. De ez a két érintett képe, nem a párté.”
Emlékeztet, hogy mindketten vállalták a felelősséget, és minden hivataluktól visszavonultak, melyeket a köztársaságban és az FPÖ-ben gyakoroltak. Ez volt az, amiben Strache több személyes beszélgetés során Kurz kancellárral megegyezett, hogy a kormányzati munka folytatódni tudjon. Az FPÖ tartotta a szavát.
Az ÖVP követelései szerint a belügyminiszternek más területre kellett volna átkerülnie, hogy a belügyminisztériumot az ÖVP foglalhassa el.
Tovább kormányozott volna, de az FPÖ-t mellőzve a belügyből, anélkül a keményvonalas és konzekvens politika nélkül, amit a biztonság és menekültek terén folytattunk, és amit a népesség széles köre támogatott
– fogalmaz a bevándorlásellenes politikus. Megjegyzi, hogy végül “a marhavásárt” elutasították.
A szabadságpárti belügyminisztérium már régen szálka volt az ÖVP szemében. Elsősorban a tiszta és konzekvens vonal miatt, amit a menekült- és bevándorláspolitikában osztrák és európai földön képviseltünk, az ENSZ migrációs paktumának elutasítása miatt, a menekültek más országokból Ausztriába való kényszerbetelepítésének világos elutasítása miatt, a kiutazási központok felállítása miatt. Ezeket a kérdéseket az FPÖ – bár az ÖVP mindvégig ellenezte – végigvitte. A legutolsó konfliktus a menekültek óradíjának másfél euróra való csökkentése körül alakult ki. A kancellár az FPÖ ezirányú követelését kezdetben nyíltan támogatta. Később azonban megpróbált rábírni, hogy a csökkentéstől, amelyben megegyeztünk, álljak el. Erre azonban nem voltam kész
– summázza a történteket.
Forrás: Facebook/Mandiner; Vezető kép: MTI/EPA/Florian Wieser
Facebook
Twitter
YouTube
RSS