Ez provokáció – ennyit válaszolt Varga Zoltán, a DK országgyűlési képviselője keddi sajtótájékoztatóján, miután a PestiSrácok.hu kollégája emlékeztette arra, hogy párttársa, László Imre kórházbezárásokat javasolt még 2019-ben. Tette mindezt azután, hogy az Orbán-kormányt kárhoztatta, mert szerinte rendkívül hosszú várólisták vannak Magyarországon. Végül a mellette álló Komáromi Zoltán segítette ki kollégáját, kifejtve: a kórházak finanszírozását kell rendbe rakni – amiben a Covid-járvány után szerinte a kormány jól teljesített –, a vizitdíj azonban bár az egészségügyi árnyékminiszter szerint hasznos volt, nem tervezik az árnyékkormány programjában annak újbóli bevezetését. Legalábbis egyelőre. Varga szerint egyébként a DK megértette, hogy az emberek elutasítják a vizitdíjat – ha már pártjának elnöke kapcsán ez nem sikerült.
Varga Zoltán kijelentette: az árnyékkormány mindenre (is) megtalálta a megoldást. A Gyurcsány-párt ezúttal az egészségügyet szakértette meg, hiszen emlékezhetünk, az kiválóan ment már 2010 előtt is. Varga Zoltán Komáromi Zoltánnal kiegészülve ismertette: a magyar egészségügy forráshiányos, az ellátási rendszert pedig meg kell reformálni. De természetesen nem úgy, ahogy azt a kormány akarja.
Komáromi szerint ugyanis – az egészségügyi intézmények magasabb finanszírozása mellett – a jogszabályokat is rugalmasabbá, korszerűbbé kell tenni. Valami ilyesmiről szólt az a javaslat is, amivel kapcsolatban néhány hete még a DK a Magyar Orvosi Kamarával karöltve siratta el az egészségügy szabadságát. Gyorsan változik a világ.
Vagyis nem minden, hiszen a vizitdíj még mindig kedves emlékként él a DK egészségügyi árnyékminiszterének és a párt egészének szívében. Komáromi nosztalgikusan idézte fel, hogy az intézkedéssel
korlátoztuk a betegek forgalmát egyes helyeken.
A várólistákra tehát a megoldás az, ha az emberek nem veszik igénybe az egészségügyet. Komáromi továbbá azzal is érvelt, hogy a befolyó pénzből akár a kórházakat is korszerűsíteni lehetett. Zárójelben érdemes megjegyezni, hogy lehetett volna. Kifejtette továbbá, hogy meglátása szerint bármennyire hasznos is volt szerinte a vizitdíj intézménye, az árnyékkormány programjában nem szerepel a tétel visszahozatala – ahogy a 2006-os választási ígéretekben sem szerepelt a gázár (drasztikus) megemelése –, ugyanis Komáromi szerint
nincs szükség rá jelenleg az egészségügy finanszírozásához.
Tehát az egészségügy alulfinanszírozott, de egyébként mégsem, az ellátás szabályait pedig reformálni kell, csak igazából mindent helyben kell hagyni: összeállt a DK egészségügyi programja.
Varga Zoltán a vizitdíj kapcsán annyit még megjegyzett:
a DK érzékelte a vizitdíj elutasítottságát a magyar társadalomban.
Furcsa megvilágosodás ez egy olyan párttól, amely a rendszerváltás utáni politikatörténet legelutasítottabb figurájának holdudvaraként funkcionál.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS