A droghasználat jelentős szerepet játszik az öngyilkossági krízis kialakulásában – írja írja elemzésében a Drogkutató Intézet. Állítják, hogy amikor valaki a drogok legalizációjáért vagy a teljes tiltásuk ellen harcol, akkor azzal akarva-akaratlanul, többek között az öngyilkosságok számának emelkedését is elősegíti.
Az öngyilkossági kísérletek mögött, akár sikeres, hivatalosan „befejezett” kísérletről, akár végül nem halálos eredményű kísérletről beszélünk, sokszor a droghasználat áll – fogalmaz a Drogkutató Intézet közleménye. hozzáteszik, hogy a telefonos lelkisegély szolgálatokhoz beérkező hívások minimum fele szuicid indíttatású. Ez az arány még magasabb az ifjúsági lelkisegély szolgálat esetében.
A 25 év alatti fiataloknál az öngyilkosság vezető halálok, a balesetek után a második a sorban, átlagban hetente két fiatal öli meg magát.
És itt kell behoznunk a képbe a droghasználatot is, hiszen egyenes arányosság fedezhető fel a fiatalok droghasználata és a fiatalkori öngyilkosság (minden erőfeszítés ellenére) emelkedő száma között, míg ugyanakkor az összes öngyilkossági kísérlet száma a drasztikus és örvendetes csökkenés után évek óta stagnál
-fogalmaznak.
Hozzáteszik, hogy bizonyíthatóan kimutatható, hogy a droghasználat körülményei jelentősen befolyásolják az élményt és a hatásokat is. Ha nem megfelelő környezetben használja valaki a szert (ami csendes, nyugodt környezetet, kipihent, hidratált szervezetet jelent legfőképpen) sokkal pusztítóbb a hatása. Partidrogok esetében a külső hatások kellemetlen hallucinációs élményeket, paranoid gondolkodást, üldözési mániát is eredményezhetnek, pánikreakció is kialakulhat.
Ezzel pedig szinte természetszerűleg együtt jár a szuicid kísértés, az öngyilkosságba menekülés gondolata, vagy ha nem is effektív öngyilkossági szándékkal, de a paranoid menekülés közbeni halál
-állapítja meg a Drogkutató Intézet.
Fotó: Illusztráció Canva
Facebook
Twitter
YouTube
RSS