Szerdán délelőtt elkezdődött a fővárosi költségvetés tárgyalása, amit Karácsony Gergely főpolgármester az emberek költségvetésének nevezett beterjesztői expozéjában. Ez pedig lényegét tekintve igaz is, hiszen gyakorlatilag semmilyen fejlesztési kiadást nem tartalmaz az új költségvetés, melyben a fő vezérszál az, hogy Karácsonyék zöldséget és boldogságot szeretnének Budapesten, azonban a kormány ezt megakadályozza. Kis hiba ebben a logikában, hogy idén 30 milliárd forinttal tágabb a büdzsé mint amennyiből tavaly, választási évben gazdálkodhatott Tarlós István. Láng Zsolt, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője szerint Karácsony egy téren használja fel kiválóan a rendelkezésére álló forrásokat, ez pedig a saját imázsát építő PR-kampány. Ezen kívül viszont a most tárgyalásra bocsátott költségvetés visszavisz a Demszky korszakba, mikor a város csak fenntartja intézményeit, de nem fejleszt semmit és álságosan a kormányra mutogat. Teszi mindezt azzal a címszóval, hogy “az emberek költségvetését” valósítja meg. De a költségvetés tárgyalása során az is kiderült, hogy Karácsony Gergely mintegy 120 (!) kampányígéretének 80 százaléka említés szintjén sem került a tervezetbe. Az egyik ilyen meghiúsult ígéret például az átláthatóság, ami abban nyilvánult meg a mai napon, hogy az ellenzéki képviselők politikushoz méltatlan módon, süket-némát játszva próbálják meg kikerülni a számukra kellemetlen kérdéseket. Kiderült továbbá, hogy kettős vezetése lesz a Szabad Tér Színháznak: a Margitszigeti Szabadtéri Színpadot Bán Teodóra, a Városmajori Szabadtéri Színpadot Benkő Nóra irányítja a jövőben a Fővárosi Közgyűlés szerdai döntése szerint. A képviselők határoztak arról is, hogy hét színház állammal közös üzemeltetését kezdeményezik. Az ülés legüdébb színfoltja természetesen ezúttal is a DK frakció volt, akik kissé ellopták a “show-t” Karácsonytól és az ő költségvetésével a DK-MSZP teledráma újabb epizódjával. Az erről készült beszámolónkat ITT tekintheti meg. Nézze meg videóinkat!
A főváros 2020-as költségvetése körül forgott a budapesti közgyűlés szerdai ülése, ahol Karácsony Gergely hosszas expozéban ismertette terveit az előttünk álló évre vonatkozóan. A főpolgármester szerint az általa beterjesztett költségvetés az “emberek költségvetése” lesz, ami azon alapul, “hogy mire van szüksége a budapestieknek, nem azon, hogy mire jut”. Ehhez csatlakozott Tüttő Kata alpolgármester is, aki elmondta, nem csak anyagi adósság létezik, hanem társadalmi adósság is, ami szerinte a budapestiek életszínvonalának csökkenésében mutatkozik meg. Tüttő és Karácsony okfejtését tekintve azonban külön érdekes, hogy a költségvetési tervezet számai nem igazán tűnnek előremutatónak. Amellett, hogy például műemlékvédelemre a korábbi összeg kevesebb mint fele, sporttámogatásra pedig gyakorlatilag semmi sem jut, még saját ígéreteit sem tartja be az ellenzéki vezetés: Tüttő Kata hosszasan fejtegette aggodalmát a budapesti úthálózattal kapcsolatban, egészen addig, amíg a Fidesz frakció fel nem hívta a figyelmét arra, hogy az utak karbantartásához szükséges összeg alig több mint felét kalkulálták csak be a költségvetésbe, míg az összellenzék egyik legfontosabb vesszőparipájára, a hajléktalanok támogatására kerek összeget, nulla forintot terveznek adni Karácsonyék. Persze ők tudják mi fontos igazán a fővárosiaknak, Jávor Benedek uniós összekötő irodája a korábbi összeg háromszorosából gazdálkodhat. Ugyanígy a város költségvetése is 30 milliárddal tágabb, mint a tavalyi évben volt, Karácsony expozéjában mégis perceket szánt arra, hogy megossza aggályait amiatt, hogy a kormány kifosztja a fővárost. Az a kormány, amelyik Budapest idei egészségügyi költségvetését 10 milliárddal toldotta meg.
Minthogy a tervezetből rengeteg olyan tétel is hiányzik, ami korábban része volt a költségvetésnek és az ellenzék kampányígéreteinek tetemes része (például ingyenes BKV) forrásait sem tartalmazza, a kormánypárt frakciója figyelmeztette Karácsonyt, hogy az általa emberközelinek nevezett költségvetési tervezet csak egy PR-fogás, valójában tartalmatlan, a városvezetést pedig vissza viszi a Demszky korszak passzivitásába. A Demszky éra visszatérését megelőzendő, a Fidesz frakció egy sor előterjesztéssel kívánta meg befoltozni az ezer sebből vérző költségvetést, azonban az összes javaslatot-köztük a hármas metró szerelvényeinek utólagos klimatizálásáról szóló módosító javaslatot- leszavazta az ellenzéki többségű közgyűlés, a javaslatot módosítás nélkül elfogadták.
Minden eszközzel gáncsolják a Liget-projektet
A költségvetés vitája mellett a Liget-projekt elgáncsolása volt a közgyűlés másik kulcskérdése. Ezt a főpolgármester a Városliget területére tervezett változtatási tilalommal kívánta meg elérni, az ellenzéki többségű testület pedig támogatta is ebben. Azonban mint arról már korábban beszámoltunk, a javaslat elfogadásának semmilyen gyakorlati jelentősége sincs, hiszen mint azt Baán László, a Liget Budapest beruházás miniszteri biztosa Karácsony Gergelynek címzett nyílt levelében kifejtette,
A változtatási tilalom tervezett elrendelése az aktuális jogszabályi előírások szerint nem érinti és nem is érintheti az érvényes és végrehajtható építési engedéllyel rendelkező beruházási munkálatokat, függetlenül attól, hogy azok az adott beruházás milyen fázisában tartanak, így természetesen sem a már épülő, sem pedig a még meg nem kezdett, s az önök álláspontja szerint meg sem építendő épületekre nem vonatkozik ez a tilalom.
Karácsonyék tehát a változtatási tilalom elrendelésével csak egy valamit gátolnak: az Az építkezéshez csatlakozó zöld beruházásokat. A miniszteri biztos szerint a javaslat előkészítésekor a főváros nem egyeztetett annak hatásairól a Városliget törvényben kijelölt vagyonkezelőjével, a Liget projekt lebonyolításáért felelős Városliget Zrt.-vel annak ellenére, hogy a Zrt. az egyeztetési készségét hivatalosan, írásban is kifejezte.
Annál inkább vonatkozik a zöld fejlesztésekre, a parkfelület megújítására, bővítésére és a parkhasználathoz kapcsolódó ligeti létesítmények (például a kis botanikuskert rehabilitációja, az új futókör, a játszóterek, sétányok) megvalósítására: a változtatási tilalom minden, építési engedéllyel nem rendelkező, értéknövelő beruházást tilt, vagyis egyetlen fa vagy bokor sem ültethető el, egyetlen négyzetméternyi zöldfelület sem újítható meg a tilalom fennállása alatt, amely tilalom a Városligeti Építési Szabályzat tervezett módosításának elfogadásáig, de legfeljebb három évig tarthat
-fogalmazott Baán.
Ezek alapján- és a költségvetésben (nem) szereplő zöldpolitikai kiadások okán- úgy tűnik Karácsonynak és stábjának a zöld fejlesztések követelése csak politikai haszonszerzésre irányul, hiszen az éppen általa kihirdetett klímavészhelyzet közepén egy olyan javaslatot nyomott keresztül, amely hatásában mindenekelőtt egy zöldfejlesztési tilalmat jelent.
Leszavazták a hármas metró klimatizálásának javaslatát
“Nagyon sajnálom, hogy hosszú vita után az M3-as metró orosz vonatainak utólagos klimatizálását – Ughy Attila képviselő javaslatát elutasítva – végül nem emelte be az idei költségvetésbe a Közgyűlés -, így a következő nyarak is tűzforró metrószerelvényeken telnek, hisz idén meg sem tud indulni a vonatok klimatizálása fedezet hiányában” – írja Facebook posztjában Vitézy Dávid Budapest Fejlesztési Központ vezetője. A posztot úgy folytatja: “Szerintem ez így nincs jól, a metrókocsik légkondicionálását meg kell oldani, ahogy az októberi választások előtt még mindenki, Tarlós István és Karácsony Gergely is egyetértett abban, hogy ezt a valóban jelentős hiányosságot pótolni kell ebben az önkormányzati ciklusban. Az az utasok érdeke, hogy ez a fejlesztés ne süllyedjen az elfelejtett választási ígéretek és politikai odamondások világába, mivel a vonatok klimatizálását tényleg várják a budapestiek.”
Zárt ajtók mögött választottak a Szabad Tér Színház vezetőiről
A Fővárosi Közgyűlés zárt ülésen döntött a Szabad Tér Színház vezetői pályázatáról. Karácsony Gergely főpolgármester azt javasolta, hogy a fővárosi önkormányzat fenntartásában lévő, a Margitszigeti és a Városmajori Szabadtéri Színpadot működtető cégnek megosztott vezetése legyen. A képviselők elfogadták a javaslatot. A Szabad Tér Színház vezetői posztjára Bán Teodóra és Benkő Nóra pályázott. A szakmai bizottság a céget eddig is vezető Bán Teodóra pályázatát támogatta.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter kedden azt közölte, hogy a kormány felfüggeszti a színházak finanszírozásáról szóló tárgyalásokat a fővárossal, amennyiben a Fővárosi Közgyűlés a szakmai bizottság által nem támogatott Benkő Nórát választja meg a Szabad Tér Színház ügyvezetőjévé.
Láng Zsolt, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője ugyanebben a vitában sajnálatosnak nevezte, hogy a Szabad Tér Színház élére a
leggyengébben pályázó Benkő Nóra kerül.
Hozzátette, a városvezetés pártpolitikai és kultúrharcba kezdett, amivel felborította a fővárosi színházak területén eddig tapasztalható békét és fejlődést. Szerinte az ellenzéki összefogás pártjai kifelé a bárány képét mutatják, de “belül ott a farkas”, amelynek a hatalmi térnyerés az egyetlen célja.
A képviselők 18 igen, 8 nem szavazattal és egy tartózkodás mellett fogadták el a főpolgármesternek azt a javaslatát, amely hét fővárosi színház állammal közös működtetésére vonatkozik. Ennek értelmében A Budapest Bábszínház, a József Attila Színház, a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház, a Madách Színház, a Thália Színház, az Újszínház és a Vígszínház állammal közös működtetését kezdeményezik.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
A videó megtekintéséhez az applikációból kattintson ide.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS