A Varga Mihály pénzügyminiszter által benyújtott költségvetéstervezet és az uniós ügyekben megtartott első kormányülés volt a hagyományos kormányinfó fő témája. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a büdzsétervezetet a biztonságos növekedés költségvetésének nevezte, melyben kiemelten támogatott célként jelenik meg a családok támogatása, a teljes foglalkoztatottság elérése, valamint ország biztonságának szavatolása. A kormányülésről a miniszter azt mondta, alapvetően az uniós költségvetés volt a téma. Megerősítették, hogy Magyarország csak olyan költségvetést tud elfogadni, amelyik nem bünteti azokat a tagállamokat, akik az elmúlt években eredményeket mutattak fel. Portálunk Szanyi Tibor újabb magyar nemzeti érdekekkel szembemenő uniós felszólalásról, valamint a Google Soros szervezeteknek és hazai balliberális médiumoknak nyújtott támogatás lehetséges veszélyeiről kérdezett.
Az elmúlt 15 évben nem volt ilyen magas a gazdasági növekedés negyed éves lebontásban, mint az idei első negyed évben. A számok ismeretében a pénzügyminiszter által benyújtott költségvetés tervezetről elmondható, hogy reális helyzetértékelésből indul ki – fogalmazott Gulyás Gergely.
A büdzsétervezet 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel, és 2,2 százalékos inflációval számol.
Ez a költségvetés a biztonságos növekedés költségvetése, a családtámogatás és a teljes foglalkoztatottság költségvetése, melyben kiemelten fontos cél az ország védelmének szavatolása is – fogalmazott a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Hozzátette, hogy a teljes foglalkoztatottság nem hiú ábránd. 3,8 százalékos munkanélküliség mellett abszolút reális célkitűzés.
A beruházásokra, fejlesztésekre 4000 milliárd Forint áll rendelkezésre. Az egyes tárcák külön-külön jelölték meg a saját fő célkitűzéseiket. A Miniszterelnökség feladatainak a fókuszában fejlesztések tekintetében a Modern Városok és Modern Falvak Program áll.
A jövő évben a megyei jogú városok fejlesztéseire 150 milliárd Forint az előirányzat. Az a cél, hogy 2019-ben a polgármesterekkel megkötött megállapodásoknak megfelelő fejlesztések valósággá váljanak – jegyezte meg a tárcavezető.
A másik kiemelt terület, mely a Miniszterelnökséghez tartozik, az az egységes fővárosi fejlesztés. Gulyás Gergely külön kiemelte az elővárosi közlekedés összehangolásának fontosságát.
Magyarország csak igazságos uniós költségvetést tud elfogadni
Az Európai Unióval való kapcsolatunkat illetően a miniszter hangsúlyozta, közel másfél évtizede vagyunk az unió teljes jogú tagjai. Nagyon sok kritikával élünk a brüsszeli bürokráciával, annak sikertelenségével szemben, de ez nem változtat azon, hogy a jövőnket egyértelműen ebben a szövetségben képzeljük el.
Azt, hogy ez mennyire így van, mi sem bizonyítja jobban, hogy az új kormány külön az uniós ügyeknek rendszeres kormányüléseket fog szentelni. Az első ilyen ülést tartották meg a minap, amelynek fő témája az uniós költségvetés volt.
A jelenlegi uniós költségvetési javaslat a közép-európai és a balti államoknak fáj a legjobban – jegyezte meg a csúcsminiszter. Ha a tervezetet így fogadnák el, akkor akkor azok az országok kapnák a legtöbb fejlesztési forrást, akik a támogatásokat eddig sem megfelelően és hatékonyan használták fel, miközben azokat a tagállamokat, akik pedig eredményeket tudtak felmutatni, kifejezetten büntetnék.
Magyarország ilyen költségvetést nem tud elfogadni. – húzta alá Gulyás.
Szólt arról is, hogy mivel Anglia netto befizető volt, a Brexit alapvetően a főösszeg csökkenésével jár.
Magyarország álláspontja az, hogy vagy emeljék a befizetési összeget, de arányosan a tagállamok között, hogy a költségvetés főösszege ne csökkenjen a korábbiakhoz képest. Ellenkező esetben a kieséseket is igazságosan kell elosztani. Kiemelte például Hollandiát és Lengyelországot. A tervezet szerint Hollandia magasabb egy főre jutó támogatási összeget kapna a következő fejlesztési ciklusban mint korábban, Lengyelország pedig drasztikusan kevesebbet.
Nem igazságos az az elosztás sem, ha az európai uniós állampolgároktól elvesszük a pénzt, azért, hogy a migránsoknak adjuk – fogalmazott Gulyás Gergely.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter kritikával illette azt az európai uniós javaslatot is, amely a költségvetést a jogállamiság megítéléshez kötné igazítaná a tagországok esetében. Mint mondta, ez a javaslat elfogadhatatlan és ráadásul ellentétes a lisszaboni szerződéssel. Továbbá elfogadhatatlannak tartjuk azt is, hogy az unió az OLAF-ot a politikai zsarolás eszközeként használja. Rámutatott, hogy hogy az OLAF által indított eljárások 52 százaléka azokat a tagállamokat érinti, amelyek nem kívánnak csatlakozni egy egységes Európai Ügyészséghez.
A jelenlegi uniós költségvetés tervezetet 16 tagállam nem támogatja és csak 5 igen. Egyre több tagállam álláspontja mozdul el a magyar álláspont irányába, ezért jó esély van arra, hogy el lehessen halasztani és meg lehessen változtatni döntést a bolgár elnökség költségvetési javaslata kapcsán.
A magyar belpolitikai vitákat itthon és nem nemzetközi téren kellene lefolytatni
A kérdések sorában portálunk azon európai parlamenti felszólalások esetleges kártékony hatása iránt érdeklődött, amelyek nem a magyar nemzeti érdekeket képviselik, sokkal inkább ellentétesek azokkal. A legutóbb Strasbourgban épp Szanyi Tibor szocialista EP képviselő helyeselte azokat a szankciókat Magyarország, akár Lengyelország esetében is, amelyek szerinte az európai értékrend és a jogállamiság melletti határozott kiállást jelentik. De korábban nem egy esetben Niedermüller Péter helyeselte, ha akár forráselvonással is megbüntetik hazánkat, amiért nem idomulunk az uniós politikai elvárásokhoz.
Válaszában Gulyás Gergely úgy fogalmazott az ilyen felszólalások fölöslegesek, mert a magyar kormány álláspontján nem változtatnak, azon kívül károsak is, mert rontják az országról kialakított képet.
A belpolitikai haszonszerzésre irányuló, a nemzeti érdekekkel teljesen ellentétes magatartás elfogadhatatlan. Mögöttünk van most már két választás, mindkettőt megelőzően a balliberális oldal úgy gondolta, hogy hasznos neki, hogyha külföldön próbálja lejáratni az országot. Ehhez képest a magyar társadalom bölcsességét dicséri, hogy még azok is, akik nem feltétlen hívei a kormánypártoknak, úgy gondolják, hogy a magyar belpolitikai vitát itt kell lefolytatni és nem pedig az Európai Parlamentben – mondta a miniszter.
Egy friss hír kapcsán arról is kérdeztük a tárcavezetőt, mit szól ahhoz a Google pályázathoz, amelyen kizárólag hazai balliberális médiumok, illetve olyan Soros Györgyhöz köthető intézmények szervezetek, mint a CEU vagy a Trancparency International nyertek el 400 milliós támogatást, valamiféle hírközlési ökoszisztéma megújításra. Kíváncsiak voltunk, hogy a kormány álláspontja szerint az ilyen külföldről érkező támogatások nehezíthetik-e a Stop Soros törvény társadalmi elfogadását, támogatását és megerősítheti-e azokat az NGO-kat, amelyek működését a Stop Soros törvénycsomag éppen ésszerű korlátok közé készül terelni.
Az ilyen támogatások nyilván megerősítik ezeket a szervezeteket hiszen anyagi támogatást nyújt nekik. A Google által meghirdetett pályázat feltételeiről a kormányzatnak véleménye ugyan nincsen, de attól még nyilván beszédes az ami a nyertesekről a sajtóban megjelent – felelte a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Fotók: kormany.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS