Szűk két hete tudhatta meg a közvélemény, hogy a tragikusan, motorbalesetben elhunyt Koncz Ferenc fideszes országgyűlési képviselő helyére a Jobbik és vele együtt az egész balliberális ellenzék Bíró Lászlót indítja közös jelöltként az időközi országgyűlési választáson Borsod-Abaúj-Zemplén megye 6-os választókörzetében. Az ügy pikantériája, hogy a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) megállapította, hogy jogszabálysértően vette nyilvántartásba jelölőszervezetként a tiszaújvárosi választási bizottság a Jobbikot, mivel a nyilvántartásba vételi kérelmet egy olyan törvényes képviselő nyújtotta be, akinek a képviseleti joga jelenleg nem hatályos. A helyzetet portálunknak két szakértő elemezte. Nagy Ervin filozófus, portálunk publicistája, a XXI. Század Intézet kutatója úgy fogalmazott, hogy míg a baloldal korábban rendszeresen antiszemita és rasszista vádakkal illette a jobboldaliakat, addig most képesek voltak egy valóban nyíltan zsidóellenes személyt támogatni és elfogadni. Ifj. Lomnici Zoltán, a Századvég jogi igazgatója a PestiSrácok.hu-nak adott nyilatkozatában részletesen kifejtette, milyen hibákat vétett a balra sodródott, egykori jobboldali Jobbik, aminek eredményeképpen a szabályokkal szembemenve próbáltak jelöltet állítani.
Augusztus közepén jelentette be nagy csinnadrattával az ellenzék, hogy közös jelöltet állítanak a jobbikos Bíró László agrárvállalkozó személyében Borsod-Abaúj-Zemplén megye 6-os választókerületében az október 11-ei időközi országgyűlési választáson. A közös sajtótájékoztatón Jakab Péter, a Jobbik elnöke a Fidesz túlhatalmának lebontását, Varga László, az MSZP országgyűlési képviselője a közösen vívott harcot, Schmuck Erzsébet, az LMP társelnöke a kormány leváltásában viselt közös felelősséget, Hajdu László, a DK országgyűlési képviselője a közös jelölt segítését, Szabó Zsolt, a Párbeszéd országos elnökségének tagja a közös ellenzéki kampányt, Kovács József, a Momentum borsodi elnöke a vidék képviseletét emelte ki, míg Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester az ellenzéki pártok és a civilek példátlan összefogását hangoztatta a jelöltállítás kapcsán. Szót kapott maga a jelölt, Bíró is, aki azt mondta, harcosan fogja képviselni választói érdekeit a parlamentben, az ő kezét nem köti a kormánypárt, a száját nem tudják befogni a különböző érdekcsoportok. A kormánypártok Koncz Zsófiát, az elhunyt képviselő lányát indítják az őszi időközin. Bíró László 2018-ban a Jobbik színeiben indult Koncz ellen, és 32%-ot szerzett, míg ellenfele 49%-kal győzött; ő a Jobbik Borsod-Abaúj-Zemplén megyei regionális igazgatója.
Bírótól nem áll messze amúgy a harcias képviselet. Korábban már többször képviselte harciasan a honi antiszemitákat és rasszistákat; korábbi Facebook-bejegyzéseiben, amiket nagy bátran le is törölt, alávaló módon gyalázta a zsidókat, akiket “tetűcsúzdásokként” emlegetett, majd Budapest helyett Judapestet írt.
A hazai wellness szállók vendégeit látom. Itt Tarcalon van egy 4 és egy 5 csillagos szálloda. Tele lengyellel, orosszal, izraelivel! (…) A kutyám majd megveszik amikor a tetűcsúzdások elmennek a házelőtt!
– írta Bíró.
Persze a Szent Koronára letett eskü meg smafu. Mifelénk 2 új alapszervezet is alakult, nagyjából 20 fővel. Engem ez jobban érdekel, mint judapest
– mondta egy későbbi hozzászólásában.
Intézményesített antiszemitizmus
Bíró László, miután kiderült a botrány, nem győzött bocsánatot kérni. Elismerte, hogy hibázott; azzal magyarázta kirohanásait, hogy a viták hevében elragadtatta magát, amiért bocsánatot kér azoktól, akiket megbántott. Bíró elismerte, hogy kijelentéseivel nehéz helyzetbe hozta azokat az ellenzéki pártokat, amelyek támogatásukról biztosították. A baloldali pártok a durván kirekesztő kijelentések ellenére támogatásukról biztosították a politikust.
Az a kialakult helyzet, amit én a 2018-as választások után átéltem, az valójában egy elég mély apátiába taszított. És én úgy érzem, hogy ennek volt a következménye az, hogy egy ilyen bejegyzést tettem
– adta elő minden idők legbénább magyarázkodását Bíró.
Nagy Ervin filozófus a PestiSrácok.hu kérdésére elmondta, hogy a Jobbik nem antiszemita párt, azonban sok antiszemita politikus van közöttük. Bíró bocsánatkéréséről elmondta, hogy bár azt fontos dolognak tartja, ám véleménye szerint ez nem őszinte cselekedet volt.
A balliberális oldal éveken át antiszemitizmussal vádolta a jobboldalt, most az aktuális politikai érdeküket előrehelyezve teljesen szembementek az elveikkel és elfogadtak egy valóban nyíltan antiszemita személyt
– közölte.
Lúzertempó a köbön
Mióta Jakab Pétert a Jobbik tisztújító kongresszusán megválasztották pártelnöknek, a népszerűségéből egyre többet vesztő párt hibát hibára halmoz. Így van ez Bíró kijelölésével is. Mint arról beszámoltunk, jogszabálysértően vették nyilvántartásba jelölőszervezetként a Jobbikot a tiszaújvárosi időközi országgyűlési választásra. A Nemzeti Választási Bizottság szerint jogszabálysértően vette nyilvántartásba jelölőszervezetként a tiszaújvárosi választási bizottság a pártot, a szervezet nyilvántartásba vételi kérelmét ugyanis olyan törvényes képviselő nyújtotta be, akinek a képviseleti joga jelenleg nem hatályos. A Fidesz ezek után megfellebbezte az összellenzéki Bíró László indulását.
Az ügyet ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász igyekezett elmagyarázni. A Századvég jogi szakértője elmondta, hogy amennyiben az időközi országgyűlési választásokon megindul a jelölési folyamat, a jelölő szervezet állít egy jelöltet, amely jelölt személyét első körben a területi választási bizottság vizsgálja, hogy a törvényes feltételek fennállnak-e, majd ezzel a döntéssel szemben jogorvoslati joggal lehet élni.
Jelen esetben a Fidesz-KDNP jogorvoslattal élt, és ezt követően a Nemzeti Választási Bizottság megvizsgálta a kérdést és arra az álláspontra jutott, hogy a jelöltállítás a Jobbik részéről nem felelt meg a jogszabályi feltételeknek, különösképpen a választási eljárásról szóló törvényben foglaltaknak. A választási eljárásról szóló törvény szerint jelöltet úgy állít törvényesen a jelölő szervezet, hogy ha ezt a jelölő szervezet részéről egy képviselettel rendelkező személy teszi meg
– mondta a PestiSrácok.hu-nak ifj. Lomnici. A szakértő kijelentette, hogy ez ügyben a személy nem volt más a Jobbik részéről, mint Gyöngyösi Márton, aki elnökhelyettesként jegyezte ezt a pártdöntést. Az NVB megkereste a Fővárosi Törvényszéket; előbbi arra volt kíváncsi, hogy a bejegyzett elnökhelyettes, tehát ily módon megfelelő jogosultságokkal bíró személy-e Gyöngyösi Márton.
Azt a választ kapta az NVB, hogy a Jobbik januári tisztújító kongresszusán megválasztott Gyöngyösi – aki a kongresszus előtt is ellátta ezt a pozíciót – május 12-ig volt hivatalosan elnökhelyettes, azonban tisztsége nem került átvezetésre, magyarán egy függő állapot tapasztalható a vezetés tekintetében, és a Fővárosi Törvényszék szerint már és még nem rendelkezik elnökhelyettesi jogkörrel és aláírási jogosultsággal. Ez áll az NVB határozatában, ezt követően nem is juthatott más törvényileg meghatározott döntésre és következtetésre a választási bizottság, minthogy megállapította, hogy Gyöngyösit nem a hatályos jogszabályoknak megfelelően jegyzi azt a döntést, amely alapján a jelölőszervezet, azaz a Jobbik Bíró Lászlót jelöli az érintett időközi választáson
– fogalmazott Lomnici.
Vezető kép: Bíró László és Jakab Péter; Forrás: Bíró László Facebook-oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS