Pesti Srácok

A KSH adatai alapján túl vagyunk a nehezén: nagy visszaesés után ismét nő a fogyasztás

null

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 4,6, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 6,4, az üzemanyag-kiskereskedelemben 19,5 százalékkal visszaesett az értékesítés volumene 2023-ban, az előző évihez képest, a teljes évre vetítve – összegezte az Index a KSH friss adatait. Az is kiderült ugyanakkor, hogy túl vagyunk a nehezén, hiszen – naptárhatástól megtisztítva – decemberre az előző év decemberéhez mérten már csak minimális – naptárhatástól megtisztítva 0,2 százalékos volt – a visszaesés a kiskereskedelem egészére vetítve.

A 2023-ban látható visszaszoruló fogyasztás nem véletlen. Tavaly nemcsak Magyarország, de egész Európa gazdasági nehézségekkel küzdött. Ám az egész kontinenst sújtó inflációs nyomás Magyarországra gyűrűzött be leginkább: tavaly minden hónapban Európa legmagasabb inflációs rátáját tudhatta magáénak az ország (17,6 százalékos volt 2023-ban a fogyasztóiár-index éves átlaga), miközben a reálbérekben több mint egy éven keresztül folyamatos csökkenést mértek – emlékeztetett a hírportál.

Nemzetgazdasági Minisztérium: a reálbér-növekedés megoldja a problémát

A Nemzetgazdasági Minisztérium is kommentálta a KSH friss adatait.

PestiSracok facebook image

– közölték.

– tették hozzá. Kiemelik az olyan kormányzati intézkedéseket, mint az online árfigyelő rendszer és a kötelező akciózás, amiknek köszönhetően a tárca szerint decemberre 5,5 százalékra, 2024 elejére pedig 4 százalék körüli szintre csökkenhetett az infláció. Az infláció mérséklődésével és a reálbérekben bekövetkezett fordulattal párhuzamosan a fogyasztói bizalom a háború előtti szintre ugrott vissza, így megnyílhat a tér az óvatossági motívum fokozatos oldódására. Idén a növekedés helyreállítása a cél.

– zárta kommünikéjét a minisztérium.

Az ipari termelés még a mélyponton

A KSH az ipar termelésről is adott ki friss adatokat. 2023 decemberében az ipari termelés volumene – munkanaphatástól megtisztítva – 8,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – jelentette kedden első becslése alapján a statisztikai hivatal. Az ipari termelés tavaly decemberi részletes adatait február 13-án közli majd a KSH.

Forrás: Index, KSH; Fotó: MTI/Vasvári Tamás