Gulyás Gergely kancelláriaminiszter ma jelentette be egy 1345 milliárd forintos gazdaság-újraindító alap létrehozását. Ennek az egyik forrása a multik és bankok által befizetett különadó lesz. Ezek az intézkedések nagyban emlékeztetnek az Orbán kormány 2010-12 között meghozott döntéseire. Akkoriban ezt Matolcsy György unortodox gazdaságpolitikának nevezte el, ami úgy tűnik, hogy a koronavírus-válság hatására újraéled. A régi sikerrecept újra beválhat.
A magyar kormány a GDP 18-22 százalékát kívánja a koronavírus-válság gazdasági hatásainak kezelésére fordítani. Ez az összeg háborús időkre emlékeztető nagyságrendű pénzügyi manőver. Lengyelországban az erre célra fordítható pénz a GDP 10%-át teszi ki, és a legtöbb helyen szintén e körül mozog a válságkezelés költsége. Egyedül az USA-ban olyan magas, mint nálunk: ott is a GDP 20%-t fordítják a válság hatásainak tompítására.
Két különálló pénzügyi alap
A válságkezelés céljából a kormány két alapot állít fel: az egyik a járvány elleni védekezést finanszírozó alap lesz, amelybe 663 milliárd forintot raknak be. Ennek a fedezete a multinacionális cégek és bankok által fizetendő különadó, illetve az önkormányzatoktól átcsoportosított pénzek. Egy második alap is létrejön, amely sokkal nagyobb lesz, mint a védekezést szolgáló alap. A gazdaság-újraindítási alap 1345 milliárd forintból gazdálkodhat. Gulyás Gergely szerint 923 milliárd forint más minisztériumoktól lenne átcsoportosítva, és ide kerülne 423 milliárd forint a foglalkoztatási alapból. De például az ez évi párttámogatások felét, mintegy 1,2 milliárd forint a járványalapba kell befizetni. A multinacionális kereskedelmi láncokat 36 milliárd forintos különadó terheli majd. A bankoknak 55 milliárd forintot plusz adót kell a járványalapba befizetniük. Az önkormányzatok által felhasznált gépjárműadókból 34 milliárd forintot csoportosítanak át a központi költségvetésbe. Az egészségügyi dolgozók közel 20%-os béremelését, illetve a már bejelentett 500 ezer forintos bérkiegészítést ebből az alapból finanszírozzák.
Az unió nem segít
A kormány létrehoz egy uniós pénzeket kezelő alapot. Plusz pénzt sajnos nem kapunk Brüsszeltől, de a nekünk megítélt pénzekhez gyorsabban és könnyebben tudunk hozzáférni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS