Péntek van, amikor Orbán Viktor interjút szokott adni a Kossuth Rádiónak. Nem történt ez másképp ma sem, a témák között pedig a gazdasági helyzet és a migráció szerepelt. Orbán Viktor elmondta, hogy fellendülés kapujában állunk a gazdaság területén és még az unió szerint is mi állhatunk a dobogón a 27 tagország közül jövőre a növekedés tekintetében a harmadik helyen. Továbbá beszélt arról is, hogy egyre több ország látja, hogy a gazdasági blokkosodás nem jó és nekünk ezekkel az országokkal kell szövetséget kötnünk. A migrációról és a német határellenőrzésről pedig elmondta, hogy Olaf Scholz végre a népének akaratát teljesíti és megcsinálta azt, amit mi már 2015-ben elkezdtünk. Orbán Viktor szerint Brüsszelnek a feladatai közé migrációs téren az is tartozna, hogy ne büntesse, hanem díjazza azokat, akik megvédik az unió határait és fizesse ki ennek költségeit az országoknak, például nekünk. A miniszterelnök bizakodó, szerinte ez előbb vagy utóbb meg fog történni.
Orbán Viktor Kötcsén arról beszélt, hogy nem szabad gazdaságilag blokkosodni, de nem csak gazdasági, hanem energetikai függetlenségre is szükség van. A miniszterelnök szerint Magyarországon a semlegesség szót sokszor használja, de ez inkább katonai vagy politikai értelemben szoktuk használni. Az elmúlt hét legizgalmasabb eseménye az volt szerinte, hogy az Európai Központi Bank korábbi elnöke az EU felkérésére elkészítette egy nagyszabású tanulmányt a jelenlegi gazdasági helyzetről az unió tekintetében. Javaslatokat kellett vázolnia és megnézni, hogy hogyan áll az unió gazdasága. Az eredmény a hanyatlást mutatta -tette hozzá a miniszterelnök.
Ellép mellettünk az Egyesült Államok is meg Kína is. És Európa lemaradt mint a borravaló. Röviden így összegezném a tanulmányt.
A világrendszerváltást leírja a korábbi elnök. Két fajta módon lehet erre reagálni: vagy benevezünk erre a versenyre, vagy diszkvalifikáljuk az ellenfelet. Utóbbi a blokkosodás. A kérdés, hogy nekünk melyik az érdekünk. Az EU blokkosodni akar, de Magyarország számára ez egy tragédia lenne -jegyezte meg.
Magyarországnak versenyeznie kell, Magyarországnak az a jó, ha a világgazdaság egységes, ha nem elutasítjuk, hazazavarjuk, kirekesztjük a kihívókat, hanem megértjük őket, megértjük, hogy mitől jobbak mint mi és elkezdünk velük versenyezni és feljavítjuk mi is a teljesítményünket.
Ezért kell fenntartani a kapcsolatainkat Keleten és Nyugaton is.
A gazdasági semlegesség szolgálja ma a legjobban a magyar emberek érdekét
-hangoztatta. Szövetségeseket kell gyűjteni -mondta ezt arra, hogy sok ország Kína ellen van az unió. Most viszont a spanyol miniszterelnök is hasonló állásponttal érkezett a tárgyalásról haza, mint ahogyan mi állunk hozzájuk. Az autógyárak fenntartása is fontos, a védővámok pedig nem jók. Nekünk azokkal kell együttműködni, akik úgy gondolkodnak ezekről a dolgokról, mint mi.
Megjegyezte, hogy megint meg lettünk büntetve az EB által, mert annak idején bevezette a magyar kormány az árstopot.
A föllendülés kapujában vagyunk
Áttérve az infláció helyzetére Orbán Viktor elmondta, hogy élénk diskurzus van a gazdaság helyzetéről és kilátásairól. A magyar gazdaság egy nagyon nehéz időn már túl van és egy föllendülés kapujában áll. A növekedés például az unió átlagát meghaladja. Az infláció három százalék alá kezd beszorulni. A beruházások terén pedig szintén jobban állunk, mint az uniós átlag. Az unió 20, mi 23 százalékot tettünk le az asztalra. A fogyasztással is ugyan ez a helyzet. Azt, hogy ki költ és ki takarékoskodik az mindenkinek a magánügye. Nem a politikusok vagy a közgazdászok dolga megmondani, hogy ki mennyit költsön -tette hozzá megjegyezve:
Akárhogyis, egy 4% körüli fogyasztás van, tehát az emberek költenek.
Ahhoz, hogy az emberek költsenek először is pénz kell. Most az inflációt meghaladóan 9-10 százalékos béremelés van Magyarországon, ami az unióban az egyik legerősebb. A másik fontos dolog, hogy szándéka is legyen az embernek a költésre.
A turisztikai számokra kitérve Orbán Viktor emlékeztetett, hogy történelmi rekordot döntenek a számok. Ennyien magyarok még nem mentek nyaralni külföldre -jegyezte meg. Az unió szerint jövőre a harmadik helyen fogunk állni a gazdasági növekedés szempontjából.
Ugyanakkor megjegyezte, hogy van ellenségünk, ami keresztbe tudja húzni a számításainkat, ez pedig a háború.
A munkaadónak és a munkavállalónak kell megállapodnia a béremelésről
A béremelésekre kitérve elmondta, hogy ez legkevésbé múlik a kormányon. Mindenki szeretne többet keresni. Ugyanakkor, ha a bérnövekedés nem ésszerűen történik és a vállalkozások nem tudják kitermelni az ehhez szükséges pénzt, akkor a munkavállalótól megválnak, a fejlesztéseket visszafogják. Ezért az a legjobb, ha azok döntenek erről, akiket érint, tehát a munkaadó és a munkavállaló kell, hogy megállapodjon a béremelésről. Ez nem mindig sikerül, bár a kormánynak sokszor sikerült már elérnie, hogy szülessen megállapodás. Van rá esély, hogy a következő években is legyenek béremelések-mondta.
Egyre több országnak nyílik ki a szeme
A világ normális gondolkodású része mindig is békepárti volt. Azt kellett elindítani a békemisszióval, hogy végre az európai vezetők is így lássák ezt. A háborúpártiságból ki kell mászni és észrevenni, hogy ez nem a mi háborúnk. A békemissziónk ezt a gondolatot elindította, ami felkavarta az állóvizet. Egyre több ország csatlakozna a békemisszióhoz, már a német kancellár is felénk hajlik -jegyezte meg.
A németek ugyanakkor már a határaikat is ellenőrzik az illegális migráció miatt. A magyar kormány 2015 óta védi a határait, kerítést építettünk és ennek köszönhetően nem lettünk bevándorlóország.
Akármit csinál Brüsszel ha a feje tetejére áll, mi akkor sem leszünk bevándorló ország
-hangsúlyozta Orbán Viktor. Ez viszont csak a határvédelemmel lehetséges. Most végre Németországban is felébredtek, a németek elérték, hogy végre a kancellár a német emberek oldalára álljon. Már csak egy lépés kellene tenni Brüsszelnek: nem megbüntetni azokat, akik védik a határokat, mint például minket. Továbbá a kerítésépítést is ki kellene fizetniük. Hogy erre mekkora esélyt lát Orbán Viktor elmondta, hogy idő kérdése, hogy fizetni fognak.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS