Január 16-án tartotta a legnagyobb német, valaha jobbközép-konzervatív párt, a CDU harmincharmadik, de első digitális közgyűlését egy berlini vásárcsarnokban felépített stúdióban. 1001 küldött otthonról a tévén, laptopról, tablagépről követte a közönség nélkül lebonyolított sorsdöntő pártgyűlést. Sorsdöntő, mert a következő pártelnök határozza meg, hogyan kezelik majd Angela Merkel hagyatékát, tovább mennek-e a balratolódás útján, vagy – ha Friedrich Merz nyer – létrejön-e egy visszarendeződés a konzervatív értékek felé. A közvélemény-kutatások szerint a párttagok többsége Merz felé hajlott, a Merkel-hívők viszont mindent megtettek azért, hogy őt megakadályozzák. De az elnököt nem a párttagok, hanem a küldöttek választották meg és ez bizonyult Merz nagy hátrányának – vesztett. Orbán Viktor a választás után levelet írt a CDU új elnökének, Armin Laschetnek, amelyben kifejtette, bízik abban, hogy a Fidesz és a CDU együttműködése hozzájárul a magyar-német kapcsolatok fejlődéséhez
Vida Ákos írása a PS-nek
Armin Laschet, a győztes
A CDU Nőuniójának elnöke – a tagokkal történt egyeztetés nélkül – önhatalmúan a csoport nevében, a szavazókat arra buzdította, hogy Armin Laschetre vagy Norbert Röttgenre szavazzanak. Ezt az önkényeskedést a konzervatív tagok viszont hevesen kritizálták. A CDU fiataljai, a Junge Union egy tavaly év végén végzett közvélemény-kutatás során 51 százalékban Merzre szavaztak, Merkel favoritját, Laschetet a harmadik helyre szorítva.
Az elnökválasztást a CDU főtitkára, Paul Ziemiak nyitotta meg fél tízkor és ismertette a napirendet. Aztán elsőként Armin Laschet, Észak-Rajna–Vesztfália miniszterelnöke mutatkozott be egy rövid filmmel, majd elmondta ötperces bemutatkozó beszédét. Pályázati monológjában – német politikusként – Trumpot mocskolta undorító szavakkal. Az amerikai elnöknek ugye semmi köze sincs a CDU elnökválasztásához. De Laschet ezzel is pontokat akart szerezni a balliberális támogatói körében. Ezután a migránsbarát Laschet a németországi jobboldal felé fordulva lőtte ki mérgezett nyilait, elítélte a nemzeti gondolatokat és azokat, akik elutasítják a Willkommenskulturt és nem hisznek egy multikulturális Németországban. Egy egyesült Európában látja Németország üdvözülését. Természetesen Angela Merkelt az egekbe dicsérte, kiemelve, hogy benne bízhatnak az emberek, mert ő a merkeli hagyományokat kívánja folytatni. Hangzatos szavakkal az ökológia és az ökonómia fenntartható ötvözetét ígérte, amit Merkel alatt sem sikerült még megvalósítani. Hangsúlyozta a digitalizáció kiépítésének szükségességét, és Németország szerepét a közös európai (rém)álmok megvalósítása érdekében. A beszédében mindenkinek osztott ígéreteket, nőknek, fiataloknak időseknek egyaránt. Kihangsúlyozta, hogy Jens Spahn német egészségügyi miniszterrel együtt, teamként akar fellépni. Ez az a terv, amit Merkel gondolt ki és mondott is, hogy a CDU élén egy teamet szeretne látni, amelyet persze ő a háttérből távirányítással a saját szellemében működtethet.
Friedrich Merz, akit csak a tagság támogatott
A magát gazdasági liberálisnak, de értékrendjét tekintve konzervatívnak leíró Friedrich Merz is egy bemutatkozó filmmel kezdte, amelyben húszéves politikai tapasztalatát és a gazdaságban elért sikereit hangsúlyozta. Beszédét 2020 kihívásaival kezdte. Sajnálta, hogy nem személyesen találkozhatott a küldöttekkel, de a digitális pártgyűlést példaként állította fel a többi párt számára. Az igazság viszont az, hogy a német Zöld párt tavaly már tartott egy ilyen digitális tisztújítót. Merz azt szeretné, hogy a szeptemberi választás utáni új német kormányt is a kereszténydemokrata párt vezesse. Csapatmunkát igért, de az ő vezetésével. Büszkén említette Németország innovációs erejét és bizakodással tekintett a járvány után időkre. A klímaváltozásról elmondta: nem hiszi, hogy holnap elpusztul a világ. A német ipar ökológiai átalakulását technológiai innovációkkal és mértéktartó módon kívánja megoldani, és nem hisz az elektromos autók kizárólagos jövőjében. Az energiaiparra tekintve kimondta, hogy a megújuló szél- és napenergiával egyelőre nem lehet fenntartani a német gazdaság vezető szerepét. A szénerőművek még ma is jelentős szerepe, a hiányzó észak-déli áramvezetékek hiánya és az olcsó energiát termelő atomerőművek már megkezdett leállítása miatt Németországban a legdrágább az áram Európában.
A koronavírus-járvány megmutatta, hogy milyen gyorsan megszűnhet a normális életünk, és utána sem biztos, hogy visszanyerjük a korábbi normális állapotot – mondta Merz. A német lakosság számának csökkenésére utalva nagy kihívásnak nevezte, hogy egy demokráciában mértéktartással és középutas politikával kell megoldani a demográfiai gondokat. Nem mondta ki, de ismert róla, hogy nem a bevándorlás pártolója. 16 évesen lépett be a CDU-ba, amelynek alapelveit tekintette követendőnek és ma is azért küzd, hogy ne a baloldal vezesse az országot, de a baloldalt ellenfélnek, de nem ellenségnek kell tekinteni – fűzte hozzá. Minden társadalmi csoportot megszólított és a nőkhöz szólva megemlítette lányait és feleségét – akivel 40 éve él együtt –, azt demonstrálva: ő igenis támogatja a nőket. Ezt azért tette, mert korábban azzal bélyegezték meg, hogy nem híve az emancipációnak. Merz is csapatmunkát ígért, majd Hessen tartomány miniszterelnökét, Volker Bouffiert említette, aki a zöldekkel kormányoz, ezzel utalva arra, hogy kancellárként esetleg ő is képes lenne majd a Zöldekkel kormányozni az országot. Az AfD-vel való együttműködést viszont minden szinten elutasította. Elmagyarázta, hogy aki rájuk szavaz, az a piros-vörös-zöld erőket erősíti, és a CDU-t gyengíti.
Norbert Röttgen – ő ki is?
Norbert Röttgen, a Bundestag külügyi bizottságának elnöke köszöntőjében Merkel nevét többször is megemlítette, hogy megmutassa, kihez tartozik. Ezzel utalt a tőle elvárható irányra. A beszéd tele volt közhelyekkel, kevés konkrét ígérettel. A sok “én azt szeretném” mellett hangsúlyozta, hogy a CDU és az egész ország jövője érdekében pályázik azért, hogy a merkeli úton járjanak tovább. Hangzatos kulcsszavakat használt, hogy néppártként, nőiesebbnek, fiatalabbnak akarja láttatni a CDU-t, hogy ezzel nyerjenek új szavazókat és választásokat. “CDU a mi programunk” – keresztény mivolta elutasítja a rasszizmust, a jobboldali szélsőségeseket, de védeni akarja a klímát, a fajták sokszínűségét és a fenntarthatóságot.
Röttgen is intézett verbális rúgásokat Trump felé. Azt is hangoztatta, hogy ő nem számít egyik tábor tagjának se – persze, mert alig van támogatottsága –, és ő is csapatmunkát igért. A német egység pártjaként nevezte a CDU-t, és üdvözölte a keletnémet embereket. A fiataloknak az oktatás színvonalának javítását ígérte, a biztonságpolitikában pedig a transzatlanti kapcsolatok erősítését, Európa erősebb összefonódását. Ígért segélyeket a pandémia utáni gazdasági újrainduláshoz és az infrastuktúra fejlesztését, az iskolák és közigazgatás tempósabb digitalizálását szorgalmazta. A középosztálybeli családi vállalkozásokat dicsérte és az SPD által bevezetni kívánt vagyonadó ellen lépett fel. Azt kívánta, hogy a CDU adja Németország következő kancellárját, ezért mindent meg kell tenni a hazaszeret és Európa érdekében.
A kampányhajrá…
A pályázati beszédek után a küldöttek kérdéseket tehettek fel, de technikai baki miatt az első kérdezőt le kellett keverni. Amúgy ezen az egy hanghibán kívül meglepően jól működött a szervezés. A kérdezők közé váratlanul belépő Jens Spahn kérdés helyett a Laschettel együtti csapatmunkát reklámozta, a merkeli folyamatosság érdekében. Ezzel is erősítve Armin Laschet pozícióját. A műsorvezető meg is jegyezte, hogy nem tett fel kérdést. Ezzel akaratlanul is lerántotta a nyilvánvaló, előre tervezett manipulációról a leplet. Ebből is látszik, hogy még ilyen átlátszó szabálytalanságot is bevetettek, hogy gyengítsék Merz esélyeit.
Kérdésre Merz óvatosan elhatárolódott a CDU konzervatív hagyományait képviselő Werte Union (Érték Unió) csoportosulástól – amelynek az elhárítás Merkel által kirúgott volt főnöke, Hans-Georg Maaßen is tagja –, mert azoknak nincs támogatottságuk a párt fősodrátában, és ezzel is el akarta kerülni annak a látszatát, hogy ő is közéjük tartozna, mert ellenfelei folyamatosan ezzel vádolták, annak érdekében, hogy ezzel is a párt jobboldali szélére pozícionálják.
A döntés – sikeres manipulációval?
A választás első fordulójában Armin Laschet 380, Friedrich Merz 385, Norbert Röttgen 224 szavazatot kapott.
Ezt követően a szavazás második fordulója következett, a küldötteknek a két első helyezett között kellett választaniuk. Eközben persze valószínűleg ízzottak a telefonvonalak és a CDU központból biztosan hívogatták a Röttgen-tábor szavazóit, hogy Laschetet támogassák. A második forduló után Paul Ziemiak kihirdette az erdeményt: a küldöttek 991 szavatot adtak le, 4 szavazó tartózkodott. Armin Laschetre 521, Friedrich Merzre 466 voks jutott.
A szavazás végeredményét a jogszerűség érdekében még írásban is meg kell majd erősíteni. A CDU elnökválasztása is megmutatta, hogy a CDU merkeli baloldali vezetése Jens Spahn szabálytalan bekapcsolásával ezt a választást sikeresen manipulálta. Úgy látszik, ezzel a baloldali hagyománnyal nemcsak az USA “demokratái” élnek, hanem még a legnagyobb német párt vezetői is.
A nagy kérdésekre a válaszok még hátravannak
Ezt követően Armin Laschet elmondta köszönő beszédét, amelyben a folyamatosságról biztosította a párttagokat. Merz is köszönetet mondott a versenyért és úriemberként, fair módon gratulált a győztesnek és minden jót kívánt neki programjának megvalósítása érdekében. Ez nem úgy hangzott, hogy a jövőben is részt akar venni a pártmunkában. Valószínűleg visszatér a gazdasági életbe, ahol korábban is sikeresen tevékenykedett.
Armin Laschettel semmi sem fog változni a CDU politikájában; a legfontosabb kérdés most az, hogy bízik-e a párt és Merkel abban, hogy ősszel vele meg lehet-e nyerni a szövetségi parlamenti választást, vagy a bajor testvérpárt, a CSU elnökét, Markus Södert állítják fel a CDU/CSU közös jelöltjének. Söder a koronavírus-járvány elleni harcban kemény fellépéseivel nagy népszerűségre tett szert a német lakosság körében, de van egy történelmi tanulság, miszerint eddig egyetlen bajor jelölt, sem a nagy Franz-Josef Strauß, sem Edmund Stoiber sem tudott szövetségi választáson nyerni.
Ezzel a csomaggal a hátán Södernek nagyon nehéz helyzete lesz, ha őt inditják el a szeptember 26-án tartandó parlamenti választáson, mert Németország konzervatív-katolikus déli részén népszerű ugyan, de északabbra, a protestáns és liberálisabb beállítottságú országrészekben már nem nagyon kedvelik erőszakos fellépése és enyhén diktatórikus hangneme miatt. Igaz, hogy szövetségi szinten a zöldekkel flörtölget, ezért Bajorországban számos, eredetileg zöld projektet is megvalósított, de ez édeskevés lesz a kancellári szék megkaparintásához. Egy nem megfelelő pályázóval a CDU/CSU pártszövetség könnyen elveszítheti az őszi választást, és akkor Németország és vele együtt Európa is vörös lepelbe burkolózik. Ez nekünk semmiképpen sem lenne jó!
Orbán Viktor bízik az együttműködésben
Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke levélben gratulált Armin Laschetnek a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnökévé választásához – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár szombaton. “Meggyőződésem, hogy a Fidesz és a CDU komoly hagyományokkal bíró együttműködése az elmúlt két és fél évtizedben nagymértékben hozzájárult a magyar-német kapcsolatok fejlődéséhez, országaink kiemelkedő gazdasági sikereihez. Ennek szellemében várakozással tekintek az előttünk álló közös munka elé, és biztosíthatom, hogy kölcsönös tiszteleten alapuló, pragmatikus együttműködésünk továbbvitelében a jövőben is számíthat jómagam és a Fidesz támogatására” – írta Orbán Viktor. A Fidesz elnöke bízik abban, hogy a közeljövőben lehetőségük nyílik személyesen is egyeztetni a két politikai közösség, valamint a Magyarország és Németország előtt álló kihívásokról. “Felelősségteljes munkájához addig is jó egészséget és sok sikert kívánok” – zárta levelét Orbán Viktor. (MTI)
Fotók: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS