A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) és a Spiegel Online az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójával kapcsolatban maszatolt egy sort – előbbi túlzásnak érzi, hogy a V4 nagy győzelmet ért volna el, utóbbi viszont a migránsok jogait körülaggódva úgy fogalmazott, hogy Orbán Viktor számára minden a legjobban alakul. A Der Spiegel eközben a Sargentini-jelentéssel kapcsolatban kesereg, hogy túl későn kapcsolt az EU. Úgy látszik, az öt évvel ezelőtti Tavareş-jelentés már túl régen volt ahhoz, hogy a végtelenül szabad német sajtóban is emlékezzenek rá.
A FAZ Könyörtelen bájjal a menekültek ellen címmel közölt összeállítást a szombati számában az EU-csúcsról, kiemelve:
ismert, hogy Orbán Viktor szükség esetén nagyon sármos tud lenni,
de nem szabad megtévesztenie senkit az Angela Merkel előtt kézcsókra hajló magyar kormányfőről szóló felvételeknek, ugyanis „jottányit sem engedett” a számára belpolitikai okokból is fontos kérdésben, így nem kell kötelezően menekülteket átvenni az EU külső határán fekvő tagállamoktól. Az erre irányuló törekvések elhárítására Orbán a visegrádi négyekkel „egyfajta védelmi frontot” hozott létre, a csúcstalálkozó eredményeiről a V4 fővárosaiból érkező kommentárok pedig úgy hangzanak, mintha a csapatuk kiütéses győzelmet aratott volna a labdarúgó-világbajnokságon. A FAZ a többi között hozzátette: Orbán Viktor hamarosan személyesen fejtheti ki nézeteit a kancellárnak, aki csütörtökön fogadja Berlinben. A kancellária közleménye szerint kétoldalú, Európa-politikai és nemzetközi ügyekről lesz szó, „vagyis a migrációról”.
A Spiegel Online Európa orbanizálja magát címmel közölt összeállítást, amely szerint az EU-csúcs
szinte kizárólag arról szólt, hogy az EU bezárkózik, kerül amibe kerül, […] a migránsok és a menekültek jogai már alig számítanak.
Orbán Viktort meglepően visszafogottnak írta a cikk, amely kiemelte, hogy már az Európai Néppárt hagyományos előkészítő ülésén sem vesztegetett egy szót sem a migránsokra, de nem is volt miért felszólalnia, hiszen „számára minden a legjobban alakul”.
Évek óta ezt játsszák az Európai Parlament haladó kórusa, de nem szívesen emlékszik a kudarcaira
Nagyon fájhatnak a történtek ott a szerkesztőségben, mert a nyomtatott Der Spiegel szombati számában is lejött egy cikk Tehetetlenül Orbánnal szemben címmel, amely az Európai Parlament LIBE bizottságában a magyarországi jogállamiságról elfogadott különjelentéssel foglalkozik. A Sargentini-jelentés néven is ismert dokumentum alapján az uniós alapszerződés hetes cikke szerinti eljárás indulhat Magyarország ellen, de „az EU túl későn kapcsolt” – kesereg a Der Spiegel, bízva abban, hogy már az olvasói sem emlékeznek rá: már 2013-ban is megpróbálkozott szinte ugyanezzel az Európai Parlament, Tavareş-jelentés művésznéven.
Az eljárás még bonyolultabb lehet, mint Lengyelország esetében – vázolják a nyílt társadalom szempontjából sötét jövőt, kiemelve, hogy Orbán Viktor már nyolc éve hatalmon van, és rendszere Lengyelországgal összehasonlítva mélyebben járja át a társadalmat. A cikk szerzője felfedezte a meleg vizet, ugyanis észrevette a politikum és a nagyvállalati lobbi összefonódását, csakhogy amíg ezt a Fényességes Nyugaton a demokrácia végtelen csodájaként ünneplik, Magyarország és a magyar kormány esetében valahogy teljesen másképp ítélik meg:
(Orbán Viktor) mindenekelőtt vállalkozókat gyűjtött maga köré, akiken keresztül ellenőrzi a sajtót […] nehéz lesz felszámolni összefonódó vállalati szerkezetekből és személyi kapcsolatokból álló hálózatait, amelyek a demokrácia megfojtásával fenyegetnek.
Ebben kétségtelenül igaza van a Spiegelnek, nehéz lesz, mert láthatóan a magyar választópolgárok sem akarják felszámolni. Az Európai Parlamentben ülő pénznyelő képviselők egy csapata viszont ennek ellenére sem hajlandó lemondani erről a missziójáról ahelyett, hogy értelmes dolgokkal foglalkoznának.
Az EP szeptemberben dönt az eljárás megindításáról, és ebben döntő szerepe lesz az EPP frakciójának, „csakhogy az Orbán-féle Fidesz tagja ennek a klubnak” – számolt le a reményeivel a Der Spiegel.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS