2022-ben 278 megbízhatósági vizsgálatot végeztek a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) munkatársai, amelyek eredménye alapján 13 esetben indult eljárás.
A megbízhatósági vizsgálat a korrupció elleni harc egyik hatékony eszköze, amelynek célja azoknak a kiszűrése, akik hivatali helyzetükkel, szolgálati kötelezettségeikkel visszaélve, azt felhasználva követnek el bűncselekményeket.
A vizsgálat során a valóságban is előforduló élethelyzetek mesterséges kialakításával azt ellenőrizzük, hogy az érintett eleget tesz-e a jogszabályban előírt hivatali kötelezettségének, a jogszerű, befolyásmentes feladatellátás követelményének. A megbízhatósági vizsgálat során munkatársunk egyértelmű felajánlást tesz, hogy hajlandó vesztegetési pénzt fizetni, ha a vizsgált személy teljesít egy olyan kérést, amivel hivatali, munkaköri kötelességét megszegné
– írta az NVSZ közösségi oldalán. Hozzátették: az ellenőrzött személy döntési szabadsága nem sérülhet; sem lelki, sem fizikai ráhatással nem lehet arra kényszeríteni az illetőt, hogy a felajánlott összeget (vagy más jogtalan előnyt) elfogadja, illetve a kötelességét megszegje. Ezt az eszközt természetesen nemcsak hazánkban, hanem számos országban alkalmazzák.
A bejegyzésben kitérnek arra is, hogy a tapasztalatok megosztása és a jó gyakorlatok elsajátítása érdekében nemzetközi konferenciát szerveztek, amelyen Bulgária, Ciprus, Észak-Macedónia, Moldova, Portugália, Románia és Szerbia partnerszolgálatainak vezető munkatársai vettek részt. A konferencia a megbízhatósági vizsgálatok fontosságára hívta fel a figyelmet; a felek pódiumbeszélgetések keretében osztották meg egymással a jó tapasztalatokat. Tájékoztatásuk szerint fokozott érdeklődés övezte a különböző országok gyakorlatának megismerését, emiatt a résztvevők intenzív és előremutató beszélgetéseket folytattak egymás között. Olyan, a műveleti tevékenység szempontjából fontos szakmai finomhangolások is felszínre kerültek, amelyek rávilágítottak arra, hogy bár a jogi keretek hasonlóak az egyes országokban, a végrehajtás gyakorlata azonban igazodik a társadalmi berendezkedéshez – írja az NVSZ.
Forrás: NVSZ, Fotó: NVSZ
Facebook
Twitter
YouTube
RSS