Öt, magyar állampolgársággal is rendelkező túszt ejtett a Hamász terrorszervezet az októberi támadás során. A külügyminisztérium munkájának és a katari kormány közbenjárásának köszönhetően közülük hárman – egy nő és két kislány – már biztonságban vannak, a hétvégi túszcsere keretén belül izraeli területre menekülhettek, azonban a két férfiról továbbra sem tudunk semmi biztosat.
A Hamász terrorszervezet az októberi támadása során öt, magyar állampolgársággal is rendelkező túszt ejtett. Az ő állapotukról sokáig nem tudtunk semmit, azt sem, hogy a hétvégi tűzszünet során megejtett fogolycsere során kiszabadulhattak-e. Mint később kiderült, erre az ő érdekükben volt szükség. Ahogyan ugyanis arról portálunk is beszámolt (ITT), a külügyminisztérium munkájának és a katari kormány közbenjárásának köszönhetően az első körben szabadon engedett foglyok között ott voltak honfitársaink is. A Hamász által elsősorban nőket és gyerekeket engedtek szabadon, közöttük a magyar állampolgárokat, erről azonban csak azután adott ki információt a külügy, hogy már biztonságos helyre kerültek.
Mindkétszer tudtuk előre már aznap hajnalban, hogy a magyar túszok neve rajta van azon a listán. (…) Egyszerűen azért nem hoztuk ezt nyilvánosságra, mivel azzal veszélyeztettük volna az akció sikerét, a kimentett túszok egészségét és életét, és nyilvánvalóan ezt senki nem akarta megkockáztatni
– fogalmazott ennek kapcsán Szijjártó Péter. Először szombaton szabadulhatott ki egy magyar állampolgárságú nő a terroristák fogságából, őt követte vasárnap este a nyolc éves Ella és a tizenöt éves Dafna Elyakim. Az ő szabadon bocsátásukról videófelvétel is készült:
שחרור החטופים pic.twitter.com/afzhG2x1PO
— Tobi (@bir_tobi83413) November 26, 2023
Nem mondanak le róluk
A két másik túsz hogyléte azonban bizonytalan. A két férfi nevét nem hozták nyilvánosságra, mindössze annyit tudunk, hogy állapotuk és tartózkodási helyük ismeretlen. A magyar kormány nem mond le róluk és túszként tekint rájuk, vagyis a kiszabadításukra törekszik annak ellenére is, hogy több nemzetközi precedens “eltűntként” kezeli a hasonló sorsra jutott polgárokat, vagyis nem folytat az érdekükben túsztárgyalást.
Vannak, akik az ilyen személyeket hivatalosan eltűntként tartják nyilván. Mi lehetséges túszként beszélünk róluk, és azon vagyunk, hogy ha majd nemcsak nők és gyermekek, hanem férfiak esetében is lehetőség lesz a túszok kiszabadítására, akkor róluk megtudjuk, hogy hol vannak, jól vannak-e, élnek-e, és megpróbáljunk segíteni a kiszabadításukban
– fogalmazott Szijjártó Péter, aki kiemelte, hogy minél hosszabb a tűzszünet, annál nagyobb esély van a két férfi hogylétének megállapítására és a kiszabadításukra.
Forrás: MTI; Fotó: X (Ella és Dafna Elyakim)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS