“Sok év után úgy indulhatott el a 2022-es és 2023-as év tervezése, hogy az alapműködésre, az infrastruktúra, a humán erőforrás fenntartására az állam biztosítja a forrásokat, minden egyéb fejlesztései forrást arra fordíthat az egyetem, amire megkötötték a szerződéseket” – mondta a Veszprém Megyei Naplónak Birkner Zoltán, a Pannon Egyetemért Alapítvány kuratóriumának új elnöke. Az egyetemet fenntartó alapítvány élén azért volt szükség váltásra, mert Navracsics Tibor lemondott a tisztségről. A Pannon Egyetemért Alapítvány kuratóriuma és felügyelőbizottsága március elsejétől választotta elnökének a Pannon Egyetem nagykanizsai egyetemi központjának docensét. Továbbá két új kuratóriumi tagot is választottak, Bartus Pétert, a Pannon Egyetemért Alapítvány operatív igazgatója, valamint Szabadics Zoltán, a Pannon Egyetem címzetes egyetemi docense, Zala megye turizmusának meghatározó vállalkozója személyében.
Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal korábbi vezetője, aki régóta oktatója, oktatás szervezője a veszprémi Pannon Egyetemnek a megyei napilapnak adta az első interjút a Pannon Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnökeként.
Újságírói kérdésre azt mondta, azért is örül a feladatnak, mert amit a magyar kutatási, fejlesztési és innovációs rendszer átalakítása kapcsán az elmúlt években megtanult, azt most van lehetősége egy földrajzilag, szakmailag átláthatóbb, szűkebb környezetben, a gyakorlatban is bizonyítani. Arról is beszélt, hogy a kuratóriumi feladata meglátása szerint a stratégiai kérdések megválaszolása.
A kutatási, fejlesztési, és innovációs rendszer jól értelmezhető az egyetem működésében, az egyetem egyszerre vesz részt az alapkutatás, alkalmazott kutatás, kísérleti fejlesztés és innovációs területeken. Áthatja a társadalmi, gazdasági környezetét, hatással van a humánerőforrás-ellátásra, a jövő tervezésre, arra, hogy milyen iparágak jönnek létre a térségben, a kulturális, társadalmi gondolkodásra, az értelmiségi lét megteremtésére. Ugyanezeket az elemeket alapoztuk meg a magyar kfi-rendszerben is
-fogalmazott Birkner Zoltán.
A finanszírozás kapcsán a Pannon Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke úgy nyilatkozott, hogy gyakorlatilag még nem volt az egyetem ilyen jó helyzetben.
A Pannon Egyetem gazdasági helyzete jó. Nagyon sok év után úgy indulhatott el a 2022-es és 2023-as év tervezése, hogy az alapműködésre, az infrastruktúra, a humán erőforrás fenntartására az állam biztosítja a forrásokat. Minden egyéb fejlesztései forrást arra fordíthat az egyetem, amire megkötötték a szerződéseket
-mondta az elnök.
Hozzátette azt is, hogy doha nem látott mértékű fejlesztés van folyamatban az egyetemen. Felidézte, hogy kormánydöntés született egy tudományos és technológiai park létrehozásáról, amely kiemelt fontosságú a körforgásos gazdaságra való átállásban.
Az egyetem összpontosítja a kutatási, fejlesztési képességeit ebben a témában. Több száz szakember biztosítja, hogy ebben az új iparágban a fő szereplők megtalálják az egyetemet és a környezetében maradjanak annak érdekében, hogy a technológiai és kutatási-fejlesztési tudást minél gyorsabban és olcsóbban megszerezzék
-magyarázta Birkner Zoltán.
Megjegyezte azt is, hogy az egyetem mágnesként tudja magához vonzani az értékes ipari szereplőket.
Az alapítvány kuratóriumának elnöke azt mondta, elődje, Navracsics Tibor jól jelölte ki az irányt, az alapítvány és az egyetem vezetése partnerei egymásnak. Ahogy fogalmazott: a kuratórium abban érdekelt, hogy az állam által megfogalmazott elvárt teljesítményt minél magasabb szinten teljesítse.
Kitért arra, hogy négy fontos stratégiai kérdés van, amiben támogatják az egyetemet. Az egyik a nemzetközi térben való erősödés. A második a térség gazdasági, társadalmi szereplőinek a megszólítása és kiszolgálása, amiben a Pannon Egyetem eddig is jól teljesített. A harmadik annak a képességnek a fejlesztése, hogy a Pannon Egyetem jól működő tudáshasznosító szervezetté váljon. A negyedik pedig a kampuszok megerősítése, specializálódása, úgy, hogy az intézmény sikeres maradhasson.
A Pannon Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke az interjúban beszélt az oktatást és a fejlesztéseket érintő értő tervekről is. Mint mondta, a veszprémi után folytatódnak a munkák a nagykanizsai és a zalaegerszegi kampusz felújításával, majd a kőszegi kampusz fejlesztésével is foglalkozni szeretnének.
Szerencsére a korábbi létszámcsökkenést mutató tendencia megfordult. Idén több mint 50 százalékkal több hallgató jelentkezett a Pannon Egyetemre, mint az előző évben. Még ezt a létszámot is jelentősen növelnék a jövőben. Jelenleg a hallgatók hat-hét százaléka külföldi, ezt az arányt 20-ra emelnék. Közel harminc angol nyelvű szakot képes tanítani a Pannon Egyetem, amit szeretnének ki is használni.
Hiszek abban, hogy a modern egyetem a modern gazdaság alapja, a kettő nincs egymás nélkül. Egyre inkább tudásintenzív iparágak születnek, ahhoz szükséges az egyetem
-fogalmazta meg a felsőoktatásról szóló hitvallását Birkner Zoltán.
Vezető kép: HírTv
Facebook
Twitter
YouTube
RSS