A nagyhal megeszi a kishalat, a Demokratikus Koalíció felfalja a baloldali pártokat. Gyurcsány a szocikat már megkóstolta, és várhatóan – a kettős párttagság intézményének bevezetésével – tovább fog lakmározni belőlük, de a Párbeszédből is csipegetett már. Bár utóbbinak nincs nagy tápértéke. A Momentum pedig – a maga félszeg módján – igyekszik felzárkózni Gyurcsányhoz, sebtében le is igazolt egy bukott jobbikos politikust, jelezve, hogy ők is szeretnének a nagyhalak fajához tartozni. A politikai vadkapitalizmus korszakának nyitányát látjuk, amelyben szűkös erőforrásokért folyik a küzdelem. Az ellenzéki pártok csupán egymás kárára erősödnek, így a nagyok simán lerabolják a kicsiket.
Szabad a vásár!
Túl sok baloldali párt van. Soha nem volt még ez idáig ennyire töredezett az ellenzéki térfél. Az összefogás elbukott, így szükségszerű volt egy merőben új küzdelem kialakulása. Egy roncsderbi – ha úgy tetszik! Nem először és vélhetően nem is utoljára csapnak össze a legyőzöttek. Szabályok nélkül, erőből, a másik kárára. Gyurcsány Ferenc nem is titkolja szándékát, hisz az árnyékkormány létrehozásának célja az, hogy mindenkit letoljon a pályáról és lerabolja a túlélésért küzdő kispártokat, illetve megszerezze a megmaradt erőforrásokat.
A Demokratikus Koalíció – a vadkapitalizmus logikája szerint – a legerősebb ellenzéki pártként rövidesen be fogja kebelezni a baloldalt. Mint nagyhal a kishalakat. Gyurcsány igyekszik le-, vagy átigazolni azokat az ambiciózus politikusokat, akik azt érzik, hogy a saját pártjuknak nincs jövője. És ennek akkor is lehet értelme, ha végül jottányit sem halad előre az összellenzék, hisz most inkább dominanciaharc folyik, mindenki keresi a helyét.
Ha egy túlélésért küzdő kispárt választott politikusa, egy polgármester, vagy egy önkormányzati képviselő hivatalban akar maradni, vagy újhúsként 2024-ben pozíciót szerezni, akkor nagyon is érthető, hogy átlép egy nagyobb politikai közösségbe. Egy baloldali kispárt politikusa valójában az utolsó lehetőséget látja a Demokratikus Koalícióban. Döglött lovon egyébként sem akar senki sem ülni!
Más kérdés a morális dimenzió. Elhagyni a süllyedő hajót és éppen azzal a Gyurcsány Ferenccel összefogni, akit a baloldal másfél évtizede sem kiköpni, sem pedig lenyelni nem tud, nem valami szimpatikus viselkedés…
Mindenesetre Gyurcsány megértette a korszellemet: az ellenzéki térfélen beköszöntött a vadkapitalizmus időszaka. Szabadrablás, lenyúlás, a másik kárára való erősödés lesz a jellemző és vélhetően sikeres magatartás. Nyilvánvaló cél a dominancia megszerzése, a monopolhelyzet kiépítése; a kicsik feldarabolása, lerablása és beolvasztása.
A DK bevezeti a kettős párttagságot és Gyurcsány megint készül valamire
A kettős párttagság célja is világos és mindenki számára egyértelműen érthető üzenet. Gyurcsány Ferenc egy olyan lehetőséget akar teremteni, amelyben könnyebb lesz a kispártok egy-egy ambiciózus politikusát le-, illetve átigazolni. Gördülékenyebb és gyorsabb lesz az „ügyintézés”. Átláthatóbb is bizonyos szempontból. A kérdés inkább az, hogy mit fognak ehhez mások szólni?
Másrészről a Demokratikus Koalíció által felkínált kettős párttagság alkalmas lesz arra is, hogy tompítsa azt a konfliktust, amit egy-egy ilyen átlépés okoz. Nem kell mindjárt egymásnak menni, hisz az inkriminált politikus egy kicsit itt is, és egy kicsit ott is lesz – gondolhatja előre az alkotó. Valójában egy olyan első lépcsőfokról van szó, aminek a végén Gyurcsány Ferenc várja majd a kettős tagságot vállaló politikusokat – teszi hozzá a realista. Hisz amikor majd dönteni kell, akkor egyértelmű lesz az, hogy kinek a színeiben folytatja a karrierjét. Ha pedig elhal az egykori anyapártja, akkor még tisztább lesz a helyzet.
Végül arra is megfelelő ötlet mindez, hogy az átlépő politikus hitelessége kevésbé sérüljön. Egy ilyen döntés ugyanis pusztító lehet a DK-ba átlépő politikus megítélésére, különben sem szívelik a választók a pártszédelgőket, a régi bajtársaik pedig egyből rásütik, hogy áruló. (Kitűnő példa erre Hadházy Ákos életútja.) Ezt a stigmát igyekszik tehát jó eséllyel elkerülni a renegát politikus.
De vajon Gyurcsány Ferenc mindeközben mire készül még? Közösségi oldalán ugyanis újra elkezdte felcsigázni a követőit. Nap, mint nap jelzi, hogy megint készül valamire. Nem csodálkoznánk, ha összefüggésben lenne a vadkapitalista versennyel! Ám abban biztosak lehetünk, hogy bármi is lesz a meglepetés, a többieknek fájni fog. Nem kicsit, nagyon!
A DK felfalja az MSZP-t, és most már a Párbeszédbe is beleharapott
Gyurcsány már régóta darabolja az MSZP-t és nyúlja le a szoci politikusokat. 2019-ben Kiss László Óbudán, Szaniszló Sándor pedig a XVIII. kerületben lett az MSZP színeiben polgármester. Még meg sem száradt a pecsét a kinevezési levelükön, mikor mindketten úgy döntöttek, hogy átlépnek a Demokratikus Koalícióba. Ott hatékonyabban tudják majd képviselni a kerületük érdekeit – magyarázták akkoriban. No meg a sajátjukat is – mondhatjuk ma már.
A legszimbolikusabb az volt, mikor az szocialista párt egykori elnöke (!) Molnár Gyula is úgy döntött, hogy a DK-ban folytatja. És ez még csak a kezdet! Gyurcsány jól láthatóan egyeduralomra készül a fővárosban.
Ami viszont új jelenség, hogy a Demokratikus Koalíció belekezdett a Párbeszéd politikusainak átcsábításába is. Niedermüller Péter, az általa irányított kerület párbeszédes alpolgármesterét, Szűcs Balázst igazolta át minap a DK-frakcióba. Habár a Párbeszéd gyakorlatilag nem létezik, pontosabban egy olyan fővárosi médiapártról van szó, amely mérhetetlen, így ebben az esetben inkább az lesz a fontos, hogy Karácsony Gergelyen és Tordai Bencén kívül kit lehet még leigazolni. V. Naszály Márta felkészül?
A Momentum is jelezte, hogy részt venne a vadkapitalista küzdelemben
A Momentum kicsit későn kapcsolt. Nem értették meg a korszellemet. Meg is lett az eredménye. Déri Tibort, Újpest momentumos polgármesterét sikerült Gyurcsánynak magához édesgetnie. Ez pedig komoly érdeksérelem volt, jól láthatóan fájdalmasan is érintette a momentumos bikaborjakat.
Erre érkezett a suta válasz: Gelencsér Ferencék bejelentették, hogy befogadják a Jobbik egykori alelnökét, Stummer Jánost. Persze, jobb és sikeresebb politikust is találhattak volna egy bukott jobbikosnál ráadásul az egykori radikális pártnak sincs finoman szólva valami fényes megítélése. A balliberális értelmiség joggal teszi szóvá, hogy miért engedik maguk közé. A volt jobbikosokra egyébként sem kíváncsi már senki, így a Momentum nem nyer Stummer Jánossal túl sokat.
A furcsa és kissé szerencsétlen akció azonban egyértelműen annak jelzése, hogy a Momentum is szeretne nagyhal lenni. Fel akarnak zárkózni Gyurcsány Ferenchez. Meg akarják mutatni, hogy az ő pártjuk is vonzó alternatíva lehet egy-egy ambiciózus politikus számára. De azt a jelek szerint még nem tanulták meg, hogy a mennyiség helyett legtöbbször a minőség számít.
MSZP–SZDSZ 2.0
Mivel a baloldalon jelenleg két párt maradt életképes, így a megújulás helyett a Demokratikus Koalíció és a Momentum szoros versenyfutására lehet számítani. A többiek betagozódnak, feloldódnak, elhalnak. Létre fog jönni egy olyan konfliktusokkal terhelt együttműködés, mint amilyen az MSZP–SZDSZ-koalíció egykor volt. Utálják egymást ők is, de 2024-ben az önkormányzati választásokon együtt kell majd működniük valamilyen formában.
A Demokratikus Koalíció és a Momentum kétpárti versenye fogja meghatározni a következő időszakot, a többiek már csak a túlélésért küzdenek. S mint tudjuk, a nagyhal végül mindig felfalja a kishalakat.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS