Akár rendőrgyilkosságra is képesek lettek volna a több alvilági leszámolás miatt bíróság előtt álló Portik Tamás emberei főnökük kiszabadításáért – állította az Energol-vezér bizalmasa az Aranykéz utcai robbantás ügyében tett, a PestiSrácok.hu által megszerzett vallomásában. Az ebben az eljárásban hatos számmal jelzett védett tanú többek között arról számolt be a nyomozóknak, hogy az energolos emberei azt tervezték, ha Portik börtönbe kerül, akár a rendőrök “halomra lövésének” árán is kiszabadítják vezetőjüket.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Pontosan három évvel ezelőtt, 2012. július 14-én fogta el budai villájában a rendőrség a Terrorelhárítási Központ segítségével a 90-es évek olajos alvilágának rettegett figuráját, a hírhedt Energol Rt. egykori marketingigazgatóját, Portik Tamást. Itt érdemes megemlíteni, hogy a sajtóhírekkel és az Együtt politikusának, Juhász Péternek az állításával ellentétben a férfit nem Pápa Marianne mellől vitték el a terrorelhárítók, mivel ezt az állítást a Portik elfogásáról szóló házkutatási jegyzőkönyv cáfolja. A birtokunkban lévő és az alább látható dokumentum szerint ugyanis az éppen Winner Hanna Rose néven élő, egyébként Halmos-Riskó Alma nevű élettársa és három gyermeke volt otthon az energolos elfogásánál. A hatóságok Portik terhére róják az akkori éjszakai élet egyik leggazdagabb vállalkozójának, Prisztás Józsefnek a megöletését, a „Cinóber” gúnynéven ismert egykori lányfuttató, Domák Ferenc fejbe lövetését, és a vádhatóság szerint Portik adott utasítást az egész országot megrázó Aranykéz utcai robbantásra is.
Emberei bármire képesek lennének az energolos kiszabadításáért?
A PestiSrácok.hu megszerezte Portik Tamás bizalmasának a négy áldozattal járó merénylet ügyében tett vallomását. A nő az 1998-ban történt bűncselekményről már a bíróságon is beszélt, azonban a nyomozati szakban tett vallomását átnézve pikáns részletekre bukkantunk. Az ebben az ügyben hatos számmal jelzett tanú ugyanis nem csak Boros megöléséről és más, Portikhoz és embereihez köthető gyilkosságokról tett említést, hanem arról is, hogy az olajvállalkozó csapata a 90-es években, ha a helyzet úgy hozta volna, mindent elkövet a szökésben lévő főnökük kiszabadításáért. A tanú az energolos 2012-es elfogása után elmondta a nyomozóknak, biztos benne, hogy Portik azt fogja tettetni, hogy skizofrén, hogy ezáltal megmeneküljön a felelősségre vonás alól. A vallomás szerint már az olajos időkben meg lett beszélve, ha Portikot elkapják, akkor az emberei közül kinek mi a feladata. A tanú példaként megemlítette, hogy amikor az energolosokat 1997-ben letartóztatták, akkor megbízta őt az egykori marketingigazgató egyik leghűségesebb embere, T. Tamás azzal, hogy menjen el a Budakeszi úton lévő elmegyógyintézetbe egy főorvoshoz és egyezkedjen vele, „ha Tomi előkerülne és lecsuknák”, akkor az orvos írjon egy igazolást arról, hogy Portik skizofrén, vagy pedig nem beszámítható.
Halomra lőtték volna a rendőröket
A nő szerint ezen kívül az olajos katonái akkoriban több tervet is kidolgoztak a férfi kiszabadítása érdekében. Ez azért mehetett volna nekik könnyedén, mert a rendőri kapcsolataikon keresztül megtudták, hogy egy letartóztatott gyanúsított szállítása esetén milyen gyenge pontok vannak. A védett tanú elmondta, a csapat nem riadt volna vissza attól sem, hogy az Energol-vezérre vigyázó rendőröket lelője. A nő elmondta, a szabadítási akciókat Veszprém közelében, egy kietlen területen többször el is gyakorolták. A védett tanú szerint volt olyan terv is, hogy “a rendőrautó elé tolnak egy nagyméretű babakocsit, amiben egy kisméretű ember bújik el”, aki a megfelelő pillanatban egy géppisztollyal “halomra lövi a rendőröket”.
Nőnek öltöztetve akarták megszöktetni a bíróságról
A védett tanú elmondta, hogy Portik bandája naprakész volt abban is, hogy a bíróságról hogyan szöktesse meg főnöküket, mivel WC-re mindenképp el kell mennie. Ezt úgy tervezték, hogy az őt kísérő őröket megtámadják, míg Portik a dulakodás közben egy előre odakészített női ruhába villámgyorsan átöltözik és kisétál a bíróságról. Tisztában voltak azzal is, hogy a tököli rabkórházban mely betegségeket nem tudják kezelni és így el kellene szállítani egy közkórházba, ahonnan, ha meg is van bilincselve, könnyedén megszöktethető – állította a tanú, aki szerint az is felvetődött, hogy teherautóval, kamionnal, vagy egy erősebb terepjáróval “az őt szállító kocsit kísérő rendőrautót egyszerűen felborítják”, így a káoszban könnyen kiszabadítható. Volt szó arról is, hogy valaki bevállalja, a rendőrautó elé ugrik és elütteti magát. Ekkor a konvojnak meg kell állnia, „majd abban a pillanatban fegyveresek szétlövik a rendőröket”, vagy egyszerűen csak kirántják Portikot a kocsiból.
Páncéltörő rakétával lőtték volna ki a rendőrautót
A bűnbanda arra is gondolt és szintén begyakorolt, hogy egy női sofőr megy neki a rendőrautónak, mivel az egyenruhásoknak eszükbe nem jutna egy nőre gyanakodni. A sofőr feladata a karambol után az lett volna, hogy keresztbe áll a kocsi elé, így a hátsó, Portikot szállító rendőrautó sem tudott volna tovább menni és a káoszt kihasználva, alkalom nyílt volna a maffiavezér kiszabadítására. Tervbe volt az is, hogy ha furgonnal szállítanák Portikot, akkor páncéltörő rakétával lövik ki a felvezető autót, illetve ha motoros rendőr kíséri, akkor őt vagy lelövik, vagy a kerekét kilövik, így a tüzet és a felfordulást, pánikot kihasználva menekítették volna ki az energolost, mivel tudták, hogy a rendőrség akkoriban még nem volt kiképezve efféle támadásokra. A nő szerint, mivel a TEK még nem létezett abban az időben, tervük könnyedén kivitelezhető lett volna.
Nem beszélhettek Portikról
Az is meg lett beszélve, hogy letartóztatása esetén Portik az ügyvédjein keresztül küldi ki az utasításait. Parancsba lett adva az is, ha a csapatból bárkit letartóztatnak, akkor „Portik Tamást senki nem ismeri, sem fényképről, sem máshogy nem azonosíthatja” – mondta el a tanú. Tilos volt vallomást tenni, pusztán annyit mondhattak kihallgatóiknak, hogy a „vádak koholmányok, bűnösségemet nem ismerem el, nem követtem el bűncselekményt, a gyanúsítás ellen panaszt teszek”. Aki pedig ezt megszegi, az „árulónak számít és meg fog halni” – áll a vallomásban.
A címlapkép a Művészinas étteremben készült, még a kilencvenes években. A fotón a fénykorát élő Portik Tamás és élettársa, valamint az Energolhoz köthető társaság látható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS