Pesti Srácok

Folytatódik a retrószoci korrupció Terézvárosban

null

Terézvárost furcsa kis lila matricák lepték el az Andrássy úton. A Momentumlila papírkákon két szoci képviselő, Hatvani Csaba és Bálint György beszélget. A szövegbuborékban annyi áll: "Dehogy akartuk mi megkárosítani a terézvárosiakat, csak egy 14 milliós kölcsönszerződést kötöttünk". Bár az előbb említett két politikus megkárosította Terézváros lakóit, Soproni a transzparencia jegyében hallgat, mint a sír, és hagyja, hogy Bálint György továbbra is a testület tagjai maradjon. A terézvárosi Fidesz-frakció most újból feltette a kérdést: hogyan lehet az, hogy nem él a polgármester a veszélyhelyzet adta jogkörének lehetőségével és hívja vissza pozícióiból Bálint Györgyöt?

A sztori nem ma kezdődött, hanem tíz évvel ezelőtt, 2011-ben. Ekkor kezdődtek a bírósági eljárások bizonyos nagy értékű terézvárosi ingatlanok jogellenes eladása miatt. A 2017. január 24-én első fokon társtettesként, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt börtönben felfüggesztett szabadságvesztésre, és pénzbírságra ítélte az eljáró bíróság több MSZP-s és SZDSZ-es önkormányzati képviselőt, köztük Hatvani Csabát. Ugyanis Hatvani támogatta két, nagy értékű Andrássy úti palota versenyeztetés nélküli értékesítését még 2004-ben. A 2018. február 28-i másodfokú ítélet Hatvani Csabát hanyag kezelés vétsége miatt megrovásban részesítette, és a megítélt polgári jogi igény összegét 123 millió forintban állapították meg. Ezt a vádlottnak kamatokkal együtt kellett volna megfizetnie Terézváros önkormányzatának. Azonban még az elsőfokú ítélet megszületése előtt, Bálint György - jó haver módjára -, tizennégymillió forintos kamatmentes kölcsönt nyújtott Hatvani Csabának. Sajtóhírek szerint a szerződés jelzálogi biztosítékról nem szólt, és nem volt ügyvéd által ellenjegyezve sem. 2018. július 30-án Bálint György jelzálogjogot jegyeztetett be a földhivatalnál Hatvani szigetszentmiklósi házára. Majd miután 2018. november 23-án a Fővárosi Törvényszék végrehajtást rendelt el Hatvani Csabával szemben, Bálint György végrehajtási eljárásba való bekapcsolódási kérelmet terjesztett elő a házra vonatkozóan. A bíróság azonban nem engedett, és később a Fővárosi Törvényszék is kimondta, hogy Hatvani az

Magyarán Hatvani nem akarta kifizetni a kárt, amelyet saját maga, az ingatlanmutyijával a terézvárosiaknak okozott.

PestiSracok facebook image

Második felvonás, Soproni színre lép

Miután Hatvani ötvenmilliós házára pont akkor jegyzett be egy másik szocialista képviselő „tulajdonmentő” jelzálogot, amikor a kártalanításról szóló ítélet megszületett, hiába nyerte meg a pereket sorozatosan az önkormányzat. Soproni ugyan látványosan nyavalygott egy keveset, hogy a behajtást reménytelennek látja, de Bálint Györgyöt - aki most is önkormányzati képviselő - nem hívta vissza önkormányzati megbízatásaiból, pedig a veszélyhelyzet értelmében, egyszemélyben megtehette volna. Bálintnak több pozíciója is van az önkormányzatban, egyrészt a tulajdonosi bizottság illetve a vagyonkezelő cég felügyelőbizottságának elnöke is. Soproni pedig semmit sem tesz, mandátumról való lemondásról szó sincs, hanem majd rendes képviselő-testületi ülésen elemezné a helyzetet. Ez azért furcsa, mert a momentumos kerületvezető a vírushelyzet alatt nem volt szégyenlős, amikor egyedül kellett döntéseket hoznia. A terézvárosi Fidesz-frakció álláspontja szerint, mindezek után teljesen egyértelmű, hogy Bálint Györgynek le kell mondania mandátumáról és el kell tűnnie Terézváros közéletéből.

Fotó: PestiSrácok. hu/ Horváth Péter Gyula