Tudatossá kell tenni az állampolgárokat, mert a döntés az ő kezükben van arról, hogy mit hisznek el, és mit nem – mondta el Varga Judit igazságügyi miniszter a Pesti TV A Riporter című műsorának legutóbbi adásában a közösségi médiatartalmakkal kapcsolatban. A miniszter szerint komoly jogi aggályokat vet fel az, hogy bárkit korlátozhatnak, vagy letilthatnak ezeken a felületeken indoklás nélkül. Hozzátette: mindig meg kell próbálni ellenőrizni egy-egy információ valódiságát, és ki kell tekinteni a valóságra. Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a műsorban kifejtette, hogy ma az Instagramon, vagy a Facebookon való lét nem választás kérdése a politikában dolgozók számára, hiszen teljesen átalakultak a hírfogyasztási szokások. Sokan kizárólag hírolvasásra használják ezeket a felületeket, és csak itt jutnak el hozzájuk a hírek. Kovács István, a Megafon alapítója szerint sok keresztény, konzervatív értékeket valló ember nem is mer véleményt nyilvánítani, amely azért nem jó, mert a közösségi médiának éppen arról kellene szólnia, hogy minden véleményt megjelenítsen. Nézze vissza a műsor legutóbbi adását!
A Riporter című műsor legutóbbi adásában a Facebook-cenzúráról volt szó, arról a jelenségről, amikor legutóbb nagyjából egyszerre csavarták le baloldali és főleg a jobboldali politikusok közösségi médiatartalmainak elérését. Varga Judit igazságügyi miniszter szerint van egy “láthatatlan műszer”, amely lehet akár egy igazgatótanács vagy egy tulajdonosi kör, de mint egy “láthatatlan karmester” irányítja az online tér történéseit – így elérhetetlenné teszi közéleti szereplők és politikusok tartalmait. Varga Judit elmondta, hogy kanadai politikustól kezdve a francia Macronon át egészen magyar politikusig sokakat érintett ez az “esemény”.
Ez egy félelmetes jelenet
– tette hozzá a miniszter. Varga szerint komoly jogi aggályokat vet fel az, hogy bárkit korlátozhatnak vagy letilthatnak ezeken a felületeken indoklás nélkül: Varga Judit szerint innentől kezdve megkérdőjeleződik ennek a felületnek az átláthatósága, és garanciái, de maga a jogállam is. A miniszter hozzáfűzte, hogy nagyon kíváncsi arra, hogyan reagál majd erre az Európai Bizottság, hiszen korábban láthattuk azt, hogy Vera Jourová alelnök is megszólalt. Most készülőben van egy uniós jogszabály – amely megalkotásában a magyarok egyébként aktívan részt vesznek –, de ez egy óriási kihívás, és Varga hozzátette:
Nem lehet az, hogy a techóriás irányítsa az életünket, nekünk kell tudnunk ezt a “kontrollszobában” ülve keretek közé szorítani.
A kulcsszereplő az állampolgár, ő dönt
Varga Judit miniszter szerint a közösségi médiafelületek megkerülhetetlenek, ugyanakkor nem szabad túlzásokba sem esni:
A demokrácia kulcsszereplői azok mégiscsak a választópolgárok, azok a józanul gondolkodó normális emberek.
A miniszter szerint mindig meg kell próbálni ellenőrizni egy-egy információ valódiságát, és ki kell tekinteni a valóságra. A valóságérzékelés kell meghatározza a gondolkodásunkat, nem az, amelyet elénk tesznek, hogy ezt vagy azt kell gondolnunk – szögezte le. A miniszter hozzátette, hogy tudatossá kell tenni az állampolgárokat, mert a döntés az ő kezükben van arról, hogy mit hisznek el és mit nem.
Egyeduralkodóként befolyásolnak minket
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő elmondta, hogy nem tudhatjuk, mikor fordul elő újra ez a jelenség. Szentkirályi szerint mindez éppen akkor történik, amikor óriási jelentősége van annak, hogy el tudják juttatni a pontos, korrekt és valós idejű információkat az emberekhez. A műsorban kitértek arra is, hogy a Facebook-panaszokra nem igazán érkeznek válaszok, vagy ha igen, akkor nagyon sokat kell várni rájuk. Szentkirályi Alexandra szerint szinte “egyeduralkodóként” befolyásolnak minket. Politikai szereplőként nincs sok választás, hiszen, aki nincs fent a közösségi oldalakon, olyan, mintha nem is létezne. Szentkirályi kifejtette, hogy ma az Instagramon vagy a Facebookon való lét nem választás kérdése a politikában dolgozók számára, hiszen teljesen átalakultak a hírfogyasztási szokások. Sokan kizárólag hírolvasásra használják ezeket a felületeket, és csak itt jutnak el hozzájuk a hírek – tette hozzá. Szentkirályi szerint, ha itt avatkoznak be techóriások, akkor a választások szempontjából ennek nagyon komoly következményei lesznek.
Nincs garancia
Fontos döntéseket a politikusok ma már a közösségi oldalakon jelentenek be, és egy-egy ilyen korlátozás már csak az információáramlás szempontjából is végzetes lehet – mondta el A Riporterben a műsor vezetője, Bohár Dániel. Hollik István a Fidesz kormmunikációs igazgatója a műsorban feltette a kérdést az esettel kapcsolatban, hogy mi arra a garancia, hogy ez egy éles választási helyzetben nem fog előfordulni? Erre a Facebook semmilyen választ nem adott – tette hozzá. Hollik utalt rá, hogy a Politico című lap korábban már megírta, hogy a techóriás a politikusok közösségi médiatartalmait vissza fogja vetni. Hollik szerint a Facebook ezzel a teljes nyilvánosságot veszélyezteti. Hozzátette: ebben a tekintetben nemcsak a jobboldali, hanem a baloldali politikusok nyilvánossága mellett is kiállnak. Mesterházy Attila (MSZP) is megszólalt a műsorban, aki elmondta, hogy az ő oldalának elérését is korlátozták, és szerinte ez nem jó irány, mert szembemegy a véleménynyilvánítás szabadságával.
Kovács István, a Megafon alapítója szerint a kulcs az, hogy minél jobb tartalmakat kell előállítani. Szerinte sok keresztény, konzervatív értékeket valló ember nem is mer véleményt nyilvánítani, amely azért nem jó, mert a közösségi médiának éppen arról kellene szólnia, hogy minden véleményt megjelenítsen. Kovács kifejtette, hogy nem szabad levonulni, hanem fel kell venni a harcot. Magyarországon kb. hatmillió felhasználója van a Facebooknak, amellyel élni kell. A műsorban az is elhangzott, hogy ebben a közösségi médiavilágban a mélyben komoly politikai harc zajlik, miközben sokan úgy élik meg, hogy foglalkoznak velük, és nekik szánt tartalmakat tárnak eléjük. A 2022-es országgyűlési választások komoly küzdelmet jelentenek majd a közösségi médiában, de fel kell venni a kesztyűt mindenkinek – szögezték le.
A Riporter műsorának második felében Bohár Dániel műsorvezető Megadja Gáborral, a kontra.hu főszerkesztőjével, a Századvég Alapítvány kutatójával beszélgetett. Megadja Gábor szerint mindegy, hogy technikai hiba történt-e vagy sem, látszódik, hogy az emberek ki vannak szolgáltatva ezeknek a platformoknak, és ha “hiba történik”, nincsenek felelősök.
Forrás és képernyőfotó: Pesti TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS