A Színház- és Filmművészeti Egyetem tanárai közösen megfogalmazott kiáltványban álltak ki Csernai Mihály, HÖK-elnök mellett, aki körlevélben mozgósította a transzneműek mellett az egyetem végzett hallgatóit – szúrta ki az Origo. “Kiállásáért tiszteletet érdemel” – írták az intézmény pedagógusai.
“Egyik jelenlegi hallgatónk levelét továbbítom nektek egy akcióval kapcsolatban, amely a transznemű emberek számára bevezetett jogi nemváltoztatás korlátozása ellen való kiállásról szól” – írta április végén a végzett hallgatóknak címzett levelében Csernai, aki hozzátette, reméli minél többen csatlakoznak majd a felhíváshoz.
Az Origo emiatt a körlevél miatt korábban Upor László rektorhelyettestől próbálta megtudni, hogy egyetért-e az egyetemi politizálással, választ azonban nem kaptak. A rektorhelyettes véleményét azonban később a 24.hu-n mégis kifejtette.
Először is nagyon komoly az együttműködés a hallgatói önkormányzattal – és messze nem csak azokban a kérdésekben, ahol muszáj
– nyilatkozta Upor a baloldali lapnak egyértelműen állást foglalva a kérdésben.
Csakhogy Upor ennél is tovább ment, és a napokban hat tanár társával közösen egy hosszabb kiáltványt tett közzé az egyetem honlapján, amelyben a hallgatói önkormányzat vezetőjeként nyíltan politizáló Csernait méltatták. A levél aláírói között van Bagossy László, Balázs Gábor, Gáspár Máté, Karsai György, Németh Gábor, Novák Eszter és Upor László is.
Az egyetemen tanító szakemberek a történtek ellenére úgy látják nem igaz, hogy “ideológiai” képzés folyik az egyetemi oktatás helyett a színművészetin. Egyúttal méltánytalannak tartják, hogy bírálat érte hallgatójukat, és az üzenetüket közvetítő HÖK-elnököt a politikai állásfoglalásért, amit ők a levél során következetesen “emberjogi kérdésnek” neveznek.
Szerencsés-e, helyes-e nem csupán magánemberként továbbítani egy hallgatói felhívást – nos, ebben közöttünk sincs egyetértés. Ám egy dologban biztosak vagyunk: minden állampolgárnak elemi joga, hogy a maga belátása szerint foglalkozzék emberiességi, emberi jogi, lelkiismereti kérdésekkel, hangját hallassa minden fontosnak ítélt ügyben
– fogalmaznak.
Majd a kiáltvány végén százszázalékos támogatásukról biztosítják a politizáló diákvezetőt, tiszteletre méltónak nevezve akcióját. Azt azért hozzáteszik, hogy “a hallgatók nem kaptak instrukciót az ügyben; önmaguk és nem az intézmény nevében cselekedtek.”
A HÖK feladata egyébként a hallgatók érdekeinek képviselete lenne, és szakmai (nem politikai-ideológiai) kérdések megvitatása.
Forrás: Origo, Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS