
A Magyar Nemzeti Bank sajtóközleménye szerint az önkéntes nyugdíjpénztárak -6,8 százalékos hozammal zártak 2022-ben, azonban a pénztári portfóliók közel ötödének hozama (az utolsó negyedév kiváló teljesítménye révén) már a pozitív tartományba került. A szektor hosszú, egy és másfél évtizedes távon továbbra is – igaz, csekély mértékű – reálhozamot, azaz az infláció feletti nyereséget mutathat fel tagjai számára.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak 2022-ben átlagosan -6,80 százalékos – záró vagyonnal súlyozott – nettó hozamot értek el – olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján közzétett tájékoztatóban. A tavalyi utolsó negyedév teljesítménye nyomán a 73 pénztári portfólióból 12 pozitív hozammal zárt az elmúlt év végén. Összességében széles skálán, 8,5 és -14,5 százalék között szóródtak az éves nettó hozamok. Elsősorban az alacsonyabb kockázatvállalású portfóliók teljesítettek jobban.
A szektor teljesítményét hosszú távon bemutató 10 és 15 éves – záró vagyonnal súlyozott – átlagos nettó hozamok értéke 4,37 százalék, illetve 4,63 százalék lett a 2022. évi adatok nyomán. Mindez azt jelenti, hogy a pénztárak az alacsony tavalyi hozamok és a magas infláció ellenére egy és másfél évtizedes távlatban még mindig pozitív reálhozamot mutathatnak fel, változatlanul rendelkeznek hosszú távú értéknövelő képességgel. A magánnyugdíjpénztárak tavalyi – záró vagyonnal súlyozott – átlagos nettó hozama -7,51 százalék volt. A szektor 12 portfóliója közül összesen 3 zárta a pozitív tartományban az évet, 10 éves kitekintésben pedig 4 (kockázatosabb növekedési) portfólió büszkélkedhet pozitív reálhozammal.
A pénztárak tavalyi teljesítményét alapvetően az – orosz-ukrán háború nyomán bizonytalanabbá váló gazdasági és inflációs környezet miatti – általános, minden eszköztípust érintő leértékelődés határozta meg, amelynek egyik fő közvetlen oka a kötvénypiaci hozamgörbe emelkedése. Ez különösen a pénztári befektetési időtávból adódóan a portfóliókban nagyobb arányban megtalálható hosszabb lejáratú állampapírokat érintette. A pénztári nyugdíjcélú megtakarítások esetében egy-egy év kedvezőtlen teljesítményét ellensúlyozták a kedvező hozamot termelő időszakok. Az önkéntes pénztárak alacsony, 1 százalék alatti működési és egyéb költségeit, s a befizetések után járó 20 százalékos adókedvezményt is figyelembe véve a pénztári megtakarítások továbbra is versenyképes megtakarítási formának számítanak.
Forrás: MNB sajtóközlemény; Fotó: MTVA/Bizományosi: Róka László
Bukohill
2023-03-16 at 19:25
A történeti hűség kedvéért, az államosítás idején nem csak az egyéni számlavezetést, hanem még az örökölhetőséget is meglengették.
Persze, egyéni számlavezetés híján az utóbbi lehetetlen, ami pedig az egyéni számlavezetést illeti, a TB-nek a világon semmilyen adata sincs sem az 1988 előtti jövedelmekről, sem a járulékokról, megette a bürokrácia és a patkányok.
Különösen pikánssá teszi a dolgot, hogy a meglévő, saját adatait feldogozni képtelen TB később évekig kényszerítette kettős adatszolgáltatásra a kifizetőket :
https://hvg.hu/kkv/20101206_nyenyi_adatszolgaltatas_ONYF_NYENYI
Drazsen
2023-03-16 at 17:12
A magánnyugddíjpénztár egy átlátható rendszer volt, de az Orbán rezsim einstandolta. Bár megígérték – Selmeczi Gabika vezetésével – hogy azokat az összegeket egyéni számlán írják jóvá. Semmi nem lett belőle , elsíboltak 3 ezer milliárd Ft-ot. A nyugdíjpénztár minden évben részletes elszámolást küld. Lehet ellenőrizni a befizetéseket, és a hozamokat. Ez utóbbi sajnos a piaci kamatváltozások függvényében lehet negatív. De 2002-2008 , majd 2011-2019 közözött pozitív hozamok voltak. Most otényleg nincs jó fázisban ez a megtakarítási forma, bár – ahogy a cikk címében is szerepel – az elmúlt év végén már sikerült pozitív hozamokat elérni. Az a 20 milliárd Ft – amiről hadoválsz , hogy ellopták, az az IMF-től felvett hitelkeret volt. De nem használta fel senki csak készenlétben az ország rendelkezésére állt, és ez stabilizálta 265,-Ft(!!!) környékén az EUR/HUF átfolyamot. Visszatért a befektetői bizalom , nem úgy mint most
Orientál
2023-03-16 at 14:18
Drazsen Te elvtárs nem szabadott volna nektek balliberális mszp-seknek szdsz-eseknek szétlopnotok hazánk vagyonát ami által a Gyurcsányodék 20 milliárd eurós hitelt és kamataikat szartátok ide a magyar népnek ,ja ti k*rtátok el.
Orientál
2023-03-16 at 11:06
Drazsen Vedd mér észre hogy a kártékony gazdád a Sorosod miért akar örök időkre országokat eladósítani.?
Orientál
2023-03-16 at 11:03
Drazsen 2008 évben kezdődött gazdasági világválság alatt és ürügyén a balliberális zöld elvtársaid az általatok reklámozott magán nyugdí pénztárak 30%-át vitték csődbe ,ne az vagy te ,a rengeteg milliárdnyi prémiumokkal együtt ,amiket azért a csőd előtt kifizettek maguknak az elvtársaid. Tehát ezt is balliberálisan elk*rtátok. Jól jegyezd meg mint mindent ,de azért csak ti vagytok jókor jó helyen – Gyurcsány és a bandája.
Orientál
2023-03-16 at 10:58
És nem úgy mint a balliberálisok zöldek Gyurcsányék vezetésükkel hazudták hogy jó lesz a maszek idegen nyugdíjpénztárba fizetni nyugdíj járulékokat ,na és 2009-ben a tulaj elvtársak 100 milliókat fizettek ki maguknak prémiumok formáiban, ami közben csődbe szétlopták az nyugdíj alapok 30%-át nagyrészt külföld elvtársak , hát balliberális zöld ellenzéki szokás szerint szétlopták.
Drazsen
2023-03-15 at 10:40
Orientál2023-03-14 at 19:36
Senki nem lopott el semmit. Az Orbán rezsim lopta el a magánnyugdíjpénztári megtakarításokat. A hozamok a piaci folyamatok, első sorban a kötvényárfolyamok mozgásának a függvényében változnak. 2009-ben a kötvényhozamok emelkedtek az alapok portfólióinak hozama viszont csökkent. A 2010-es években az infláció csökkenésével a kamatok és ennek következtében az államkötvények hozama is csökkent, ami maga után vonta a nyugdíjpénztárak hozamainak jelentős mértékű emelkedését, nagy reálhozam is keletkezett. Tapasztalatból írom, mivel én bent maradtam a Manyupban. A most felpörgött infláció ismét a 2008-2009-es jelenséget generálta, de még nagyobb mértékben. De, ha az infláció csökken – ahogh “szeretett” kormányunk ígéri – akor ismét fordul a trend a nyugdíjpénztári alapok hozamánál.
Orientál
2023-03-14 at 19:36
Nagyon felügyelni kell a maszek nyugdíjalapokat ne hogy ismét csődöt jelentsenek egyes nyögdíjpénztárak mert annak nagy nyögés lesz akkor a vége. Mint a balliberális szdsz-esek mszp-sek erőltették a maszek nyugdíjpénztárakhoz csatlakozásukat a melósoknak ,és lőn 2009-ben a hazánkban működtetett nyugdíjpénztárak szinte 30%-át szétlopták tehát balliberálisan csődbe lökték. Ez is egy hatalmas csődöt okozott Gyurcsányék és a rabló nyugdíjalapokat tulajdonló irányító elvtársak miatt.