Miközben a Városliget fejlesztései töretlenül népszerűek a fővárosiak körében, egyre kínosabbá válik, hogy az állítólagos “ligetvédők” minden, lázálmukban született kritikájára – tarvágásról és betonozásról – a valóság orvul rácáfol. Számukra lassan nem marad más, mint a “ligetvédelem” mögött egyre nyilvánvalóbban felsejlő proletár-nosztalgia, a meleg sör – hideg virsli kombó híveinek azonban újabb kellemetlen hír, hogy a Városliget vissza fogja nyerni a régi méltóságát, ráadásul ez a fővárosiak nagy többségének tetszik is, hiszen eddig több, mint másfélmillióan látogatták meg a már átadott Liget-projekt-fejlesztéseket…
Már több, mint másfélmillió látogatót vonzottak az eddig megvalósult fejlesztések a Városligetben – jelentette be Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója csütörtökön. Miközben a látogatószám azt jelzi, hogy a fővárosiak kedvelik mindazt, ami már megvalósult a Liget-projektből, az úgynevezett “ligetvédők” egyre apadó tábora továbbra is kitart valóságtagadó állításaik mellett, amely szerint a Városligetet tarra vágják és betonnal öntik le. Bár Karácsony Gergelyt részben a Liget-projekt elleni tiltakozás segítette a főpolgármesteri székbe, azt utóbb saját szakmai anyagukban ismerték el, hogy a Városliget zöldfelülete nő a Liget megújításának keretében, szemben azzal, amit választási kampányában végig állított. A csütörtöki sajtótájékoztatóból ezért elsősorban a szikár számokat állítjuk a középpontba, a valóság ugyanis a “ligetvédők” legnagyobb ellenfele:
A VÁROSLIGET EDDIGI FEJLESZTÉSEI SZÁMOKBAN
- eddig megújított zöldfelület: 146 807 m2
- eddig elültetett lombos fa/örökzöld fa: 491 db
- elültetett cserje: 70 484 db
- elültetett évelő: 136 697 db
- megújított gyepfelület: 121 519 m2
- a parkfejlesztések során eddig létrehozott új zöldfelület: 10 000 m2
- eddig elbontott burkolt felületet: 72 000 m2
LÁTOGATOTTSÁGI ADATOK
- Városligeti Nagyjátszótér – 360 000 fő
- Kutyás élménypark – több, mint 500 000 fő
- Szépművészeti Múzeum, újranyitása óta – 600 000 fő
- Millennium Háza és Rózsakert – 100 000 fő
Nem elitista szemléletű a Városliget megújulása
Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója a sajtótájékoztatót követően portálunknak arról beszélt: azoknak, akik a meleg sör – hideg virsli mellett érzik jól magukat, rossz hír, hogy a Városliget vissza fogja nyerni a régi méltóságát. Ugyanakkor hozzátette: a rosszindulatú pletykákkal szemben
szó nincs arról, hogy egy elitista ligetet terveznénk. A Liget mindenkié. A Liget mindenkinek épül.
Kiemelte: hamis az a beállítás, hogy 50–100 ezer forinttal a zsebében kell az embereknek a Városligetbe eljönnie ahhoz, hogy az új fejlesztéseket élvezhessék, hiszen a park kiterjesztései, a Néprajzi Múzeum, a Magyar Zene Háza, vagy éppen a Millennium Házának az egyes területei az év 365 napjában ingyenesen bejárhatók lesznek, egy kulturálisan pezsgő teret hozva létre. Mint Gyorgyevics Benedek fogalmazott, az a zaj és az a zörej, amit a politika kelt a Liget-projekt körül, amit egy jól körülhatárolható kis kör a személyes érdekei okán folyamatosan erőltet, ez tulajdonképpen nem a valóság, hiszen ők is, és rajtuk kívül százezrek látogatják a Városliget új innovációit.
Vajon kinek a véleménye a fontosabb?
A Városliget Zrt. vezérigazgatója kiemelte: jól körülhatárolható az a tucatnyi, de egyre apadó támogatói körrel rendelkező csoport, akik “a saját jelentőségüknél sokkal nagyobb zajt tudnak csapni a projekt körül”. Mint hozzátette, az elmúlt évek számai azonban nem őket igazolják, hiszen csak az eddig átadott beruházásokat több, mint másfélmillióan látogatták meg; ezek közül a Nagyjátszóteret a koronavírus-járvány ellenére is mintegy 370 ezren használták.
A vezérigazgató elmondta: évtizedek óta Budán focizó közösségek jelezték, hogy a téli időszakban átjönnének az új Városligeti Sportcentrum focipályájáit használni, mert ki vannak világítva, a cserepadok fedettek, fűtöttek az öltözők, így egy esti ködszitálás sem lehet akadálya a sportolásnak. Ők a valóság, ők a normalitás – hangsúlyozta Gyorgyevics Benedek. Felidézte továbbá, hogy hihetetlen hisztériát rendeztek a “ligetvédők” a kutyás élménypark miatt is, azt állítva, a város legfontosabb “kutyás oázisában” betiltják a szabad sétáltatást. Az elmúlt két évben ugyanakkor több, mint félmillióan látogatták meg az azóta átadott kutyás élményparkot, mivel sokkal komfortosabban érzik magukat azok a gazdák, akik tudják, hogy az elegendő mozgástér ellenére kedvenceik mégsem tudnak elszaladni. Ráadásul, ahogy a Liget-projekt a kezdetektől ígérte, továbbra is szabadon lehet kutyát sétáltatni a Városligetben, sőt, hamarosan megnyílik a második kutyás élménypark is a megnövekedett igények miatt.
A mentális térkép csapdái
Gyorgyevics Benedek arról is beszélt: talán nem is véletlen, hogy a Millennium Házában elhelyezett, a teljes projektet bemutató makett “több embert térített meg”.
Amikor előtte megállva tételesen végignézték az építkezéseket, a terveket, az arányokat, akkor számukra is világossá vált, hogy itt senki nem akar száz éves platánokat kivágni és a helyére rossz minőségű épületeket építeni
– idézte fel, hozzátéve: a maketteken is egyértelműen látszik, olyan területeken építkeznek csak, ahol korábban is épületek álltak, abban a Ligetben,
ami mindig is az épített és a természeti környezet összhangjából vált egy egészen különleges pulzáló és valóban élő térré.
A vezérigazgató kiemelte: most ez a sajátos történelmi hagyományú tér úgy újulhat meg, hogy még több zöldterület és több kultúra kap helyet benne.
Én láttam ezeket az embereket, amikor azt mondták: ha ez a Liget-projekt, ez egyébként tetszik nekik. Ami a mentális térképükön föl volt rajzolva, a tarvágás, a betonöntés és a rombolás, az természetesen nem tetszett. Erre azt tudom mondani, hogy azzal én sem értek egyet, de a valóság az ez
– fogalmazott. Mint hangsúlyozta, a közvélemény-kutatások is 2016 óta azt igazolják: ha az embereket a tényleges tervek ismeretében kérdezik a Liget-projektről, a megkérdezettek kétharmada támogatja a fejlesztést.
Vezetőkép/videó: Liget Budapest Projekt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS