Az elmúlt hetekben járt Orbán Viktornál az Amerikában élő Karikó Katalin, az RNS-vakcina feltalálója, és a héten a floridai Péterffy Tamás, aki a világ egyik leggazdagabb embere. Úgy látszik, a magyar miniszterelnök mégsem annyira népszerűtlen nyugaton, mint amennyire azt a liberális sajtó állítja. Sőt, inkább az ellenkezője lehet az igaz, ha ilyen befolyásos emberek keresik a társaságát.
Thomas Peterffy 1965-ben hagyta el Magyarországot, ma Floridában él, Donald Trump volt amerikai elnök szomszédságában. A világ leggazdagabb magyarja, sokkal tehetősebb, mint például Soros György. Egyébként Péterffy szintén a Wall Street-en keresi meg a kenyerét, és ma már becslések szerint 25 milliárd dolláros vagyona van. Még 1993-ban alapította meg cégét, az Interactive Brokers-t, amely számítógépes tőzsdei kereskedéssel foglalkozik. Lényege, hogy különböző számítógépes programokkal elemzéseket készít az ügyfelei részére. Ennek segítségével nagyon bonyolult pénzügyi helyzetek könnyen átláthatóvá válnak, ami nagyban megkönnyíti a helyes döntéseket. Tulajdonképpen Péterffy sokkal inkább tehetséges informatikus, mint valódi pénzügyi szakember.
Egyébként régi ismerőse a magyar miniszterelnöknek, aki 2017 júniusában a Magyar Érdemrend Nagykeresztje polgári tagozata kitüntetést adta át Péterffy Tamásnak a Washingtonban létrehozandó Kommunizmus Áldozatai Emlékmúzeum támogatásáért, valamint a magyarság jó hírét gyarapító érdemei és példaértékű életútja elismeréseként. A jelek szerint azóta is tartják a kapcsolatot, és a közös alapjuk erre az lehet, hogy mindketten szimpatizálnak Donald Trumppal. Továbbá az is, hogy igyekeznek minél többet tenni a magyar gazdaság felvirágoztatásáért.
Pénz jön Magyarországra
Péterffy ugyanis a napokban konkrét üzleti tervekkel érkezett Magyarországra. Korábban általában azért jött Budapestre, hogy régi barátokkal és osztálytársakkal találkozzon, de most befektetőként érkezett. A cége megkapta a működési engedélyt a Budapesti Értéktőzsdén: az Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) egyben a társaság közép-európai központja is lesz. A vállalatcsoportnak jelenleg 1,4 millió ügyfele van, akik összesen 340 milliárd dollárnyi vagyont tartanak a brókercég által vezetett számlákon.
Az open society egy nem jó dolog
Manapság Péterffy Tamás lett a leggazdagabb magyar a világon és csak a második Soros György. Az üzletember, bár életében egyszer találkozott Soros Györggyel, egyáltalán nincs jó véleménnyel róla. Úgy gondolja, Amerikában nincs diktatúra, Soros mégis pénzeli a zavarkeltőket, a CEU pedig csupán egy csatorna arra, hogy a pénzt azon keresztül oda tudja nyomni, ahol már nem lehet követni, hová, kinek jut. Látszik, hogy Péterffy ugyanúgy Soros ellen harcol Amerikában, mint ahogy Magyarországon Orbán Viktor. Péterffy egy interjújában így fogalmazott:
Sok barátom szerint az open society az egy jó dolog. Én nem értem, hogy ez mit jelent, de amit tudok róla, az nem tetszik.
A floridai Palm Beachen élő Péterffy, aki tagja Trump exkluzív Mar-a-Lago-i klubjának, nemcsak Trump elnökjelölti kampányát támogatta, de a beiktatási ünnepségére is adott 150 ezer dollárt. Az adományok mellett nyilvánosan is folyamatosan kiállt Trump mellett. Egyszer elmondta, hogy tetszik neki az is, ahogy a volt elnök beszél a tömegekhez, meg hogy egyszerűen fejezi ki magát – persze néha “a szájába teszi a lábát”, vagyis mond olyat, amiről ha többet gondolkodna, akkor nem mondaná, de alapvető dolgokban egyetért vele.
Péterffy Tamás még 2017-ben mesélte el a Forbes magazinban a magyarországi benyomásait: bár csak ötévente jön ide, látja azt a hatalmas fejlődést, ami az országban van, azt a tisztaságot, rendezettséget, amit korábban sose tapasztalt.
Maradjunk ennyiben.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS