Oroszországnak körülbelül 27 millió oka van arra, hogy ugorjon mindenfajta náci propagandára. A baj csak az, hogy ezen a Rákosi-éra egységsugarú történelem könyveinek szintjére süllyesztett történelemszemlélete mentén sem magyarázható, hogy a Puma középszarul sikerült cipőjéből hogyan lehetett kisebb botrányt kreálni a Twitteren. Polkorrektség igény orosz módra.
POMICHAL KRISZTIÁN
Az orosz Twitter-szcénát (milyen szomorú látlelete ez korunknak, hogy ilyesmi egyáltalán létezik) Rockenbauer Pálként keresztül-kasul bejáró legújabb őrület központjában ugyanis egy cipő áll. Nyelve is van neki, talpa is, még rendes fűzője is – bár ez utóbbi manapság már tényleg ritkaság – ráadásul ezen felül még Hitler arcvonásait is felfedezheti rajta az, akinek ilyesmire támad gusztusa.
A végletekig elcsépelt fantázianevek random kombinációjával vihar adrenalinnak (Storm Adrenaline) keresztelt széria egyik színváltozata dühös tweetek százait kreálta néhány óra alatt, mondván a Puma gúnyt űz Oroszország-anyácska sokat szenvedett gyermekeiből. Moszkva városának egyik önkormányzati képviselője indította a rohamot, aki szerint a Puma azért gyártott egy ilyen (ná)cipőt (elnézést!), mert még mindig hordozza az alapító, Rudolf “Rudi” Dassler barnainges örökségét.
A Dassler testvérpár történetéről dokumentumfilmek, újságcikkek és könyvek tucatjai születtek, mégis van annyira szórakoztató a sztori, hogy néhány mondatban megemlékezzünk róluk. A második világháború előestéjén az akkor még együtt dolgozó testvéreknek igen jól ment a szekér, Rudi (ő lett később a Puma alapítója) és Adi (ő meg az Adidasé) évente közel kétszázezer pár cipőt adtak el világszerte úgy, hogy közben mindketten az ereje teljében lévő náci párt tagjai voltak. Állítólag Rudolf volt az igazán lelkes Hitler rajongó. Összeveszésük története pedig annyira röhejes, hogy akár még igaz is lehet. Eleve feszült viszonyukban egy szövetséges bombázás tette be a kaput, miután a testvérpár családostul ugyanarra az óvóhelyre menekült. Rudolf ugyanis annyira magára vette, a pincébe megérkező testvéré „már megint itt vannak ezek a rohadékok” felkiáltását, hogy többet nem is ált szóba öccsével. Holott a legenda úgy szól, Adolf pusztán a fejük felett dübörgő Lancasterekre próbált utalni. Végül mindketten túlélték a háborút, bár kölcsönösen feljelentették egymást az amerikaiaknál, hogy SS-tagok voltak. Nem is csoda, hogy hamarosan különváltak útjaik, és megszületett a legendás Puma-Adidas rivalizálás.
Egy ennyire blőd eredettörténetű vállalat esetében tulajdonképpen nincs min csodálkoznunk. Hasonló nácis sztorija tucatnyi nagy világcégnek van. Hugo Boss története szinte már elcsépelt, de az már kevésbé köztudott, hogy a Siemens például mennyire szeretett „jól működő” náci koncentrációs táborok mellé gyárat építeni, az IBM lyukkártyás rendszerét pedig a cég tudtával használták a koncentrációs táborokba zárt szerencsétlenek nyilvántartására.
On this day in 1852, prominent Russian writer and playwright, a true classic of world #literature, Nikolay #Gogol passed away. Good to see that we're not the only ones who honor his genius! @PUMA pic.twitter.com/b5zBgVnKxb
— Russia Beyond (@russiabeyond) March 4, 2020
A Puma, legalábbis eddig, alapítója öröksége ellenére megúszta a hasonló botrányokat. Ez a mostani is legfeljebb a webkettő azon fogyatékosságát mutatja, hogy manapság bárki képes ráömleszteni saját hülyeségét a világhálóra. Pláne úgy, hogy néhány humoránál lévő twitterező már felvetette, nem is Hitlert, hanem Nyikolaj Vasziljevics Gogolt, esetleg (az anglománok kedvéért) Edgar Allen Poe-t ábrázolja a cipő. A Puma egyelőre nem nyilatkozott az ügyben, mindenesetre valószínű, az ilyesmire fogékonyaknak még egy darabig várnia kell a Berchtesgaden kollekcióra. Bár a Siemens a kétezres évek elején előállt egy Zyklon névre hallgató szériával, szóval sosem lehet tudni…
Facebook
Twitter
YouTube
RSS