Adatvédelmi probléma merülhet fel a Demokratikus Koalíció kampányával összefüggésben, miután nagy számban küldhettek ki elektronikus és postai úton is levelet olyanoknak, akik az adataikat, elérhetőségeiket soha nem adták meg Gyurcsány pártjának, de más baloldali pártnak sem – tudta meg a PestiSrácok.hu. Sőt, azoknak a címére is érkezett küldemény, akik már nem élnek – többen évekkel ezelőtt hunytak el – , s akiknek közeli hozzátartozói állítják, szerettük soha nem volt Gyurcsányék szimpatizánsa és biztos, hogy ilyen módon nem kerülhetett a DK adatbázisába. Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, fennáll a jogsértés lehetősége. Az érintettek panaszára a Demokratikus Koalíciónak nyilatkoznia kell, honnan származik az adatbázisuk. Ha pedig a panaszosok adatait nem törlik és a törlést 30 napon belül nem igazolják, hatósági eljárást is lehet indítani és a pártot megbírságolhatják.
Egy idős, Papkeszin élő hölgy ismerőse kereste meg portálunkat azzal, hogy Teri néni a 4 éve elhunyt férje nevére küldött kampánylevelet talált a postaládájában. A borítékon feladóként Dobrev Klára neve szerepelt, a levél fejlécében a Demokratikus Koalíció. Az asszonyt rendkívül felháborította az eset, a gyászon ugyanis még mindig nincs túl egészen és most újra feltépték a sebeit. Ráadásul ismerőse állítása szerint Teri néni és a férje is határozottan jobboldali beállítottságú. Ismerőse, Czaun János, aki Papkeszin 2004-ben Fidesz csoportot alapított, azt mondja, az asszony és férje már akkor tagok voltak. Tehát joggal feltételezhető, hogy egyikük sem írt alá soha semmit a DK-nak, de más ellenzéki pártnak sem. Az adataikhoz tehát az ő hozzájárulásukkal valószínűleg nem juthattak hozzá.
Vajon hogyan szerezték meg az adatokat, ha nem járultak hozzá az érintettek?
Nem Teri néni az egyetlen, aki így járt. Felhívásunkra több olvasónk jelentkezett hasonlóan elképesztő történettel. Van aki 8, más 12 éve halott házastársa, szülője nevére kapott kézhez levelet Dobrev Klárától. Mindegyikük állította, biztos benne, hogy hozzátartozója nem volt DK szimpatizáns és valamilyen más úton juthattak hozzá a néhai lakcímükhöz.
Hiába kérte halott édesanyja adatai törlését, telefonon, sms-ben is keresték, miután pedig a számot megszüntették, postai levélre váltottak
Egy fiatal egri férfi, Berentei László is felháborodott, amikor a több mint egy éve elhunyt édesanyjának címzett kampányanyag került ki a postaládájukból. A PestiSrácok.hu-nak azt mondta, nem is ez volt az első eset. Eleinte az elhunyt édesanya telefonjára érkeztek kéretlen telefonhívások, sms-ek a DK-tól, majd a számot megszüntették. Azóta jönnek a levelek, abból sem a mostani az első.
Több szempontból is aggályosnak tartom a történteket. Először is, édesanyám pártatlan volt, ha jogszerűen került az adatbázisukba valamikor, akkor az csak úgy lehetséges, hogy DK pártoló tag férje neve mellé egyszerűen őt is odaírták. Ráadásul azt gondolom, ha önként adta volna meg az adatait, akkor is illene évente ellenőrizni a címlistát, és nem csak akkor bevetni, amikor kampány van. Ha nem csak választások idején foglalkoznának az emberrel, kiderülne, hogy egy adott személy elhunyt és nem okoznának indokolatlanul fájdalmat a családnak
– mondta lapunknak Berentei László. Hozzátette, hogy az elmúlt egy évben ráadásul már jelezte is a Demokratikus Koalíciónak édesanyja halálát és kérte, hogy töröljék az adatait, ez a jelek szerint a mai napig nem történt meg.
Egerben nem ez az első gikszer, amit a DK elkövet a kampánylevelezése során. Az előválasztásról szóló első tájékoztató levelükből kiderült azt sem tudják, ki Eger polgármestere, ugyanis Berecz Mátyást ugyanis Eger város polgármestereként mutatták be és ajánlották a választók figyelmébe. Mint ismert Eger elő számú embere a Jobbikot elhagyó, azüóta független Mirkóczki Ádám. Berecz korábban alpolgármester volt, de már az sem, csak önkormányzati képviselő.
Amerikában élő magyar nő elektronikus postafiókját bombázzák kéretlenül
A legkülönösebb talán egy az Amerikai Egyesült Államokban élő nő esete, aki állítólag már több évtizede az USA-ban él, egyáltalán nem foglalkozik a magyar belpolitikával, a baloldalt soha életében nem támogatta, már csak azért sem mert éppen a kommunisták elől menekült el családjával az országból, valahogyan mégis hozzájutottak a privát e-mail-címéhez, ide érkeznek Gyurcsány Ferenctől és Dobrev Klárától a levelek.
Ha kellemetlen sajtómegkeresésekre kell válaszolni, nem e-maileznek ilyen lelkesen a DK-nál. Délelőtt elküldött kérdéseinkre ezidáig nem is reagáltak. Arra voltunk kíváncsiak, honnan származik az a címlista, amelyre a leveleket kiküldik, hogy lehetséges az, hogy olyan emberek kapnak tőlük levelet, akik állításuk szerint adataikat soha nem adták meg önként a pártnak, sőt még olyanoknak is, akik évekkel ezelőtt elhunytak.
Péterfalvi: “felmerülhet a jogsértés lehetősége”
Telefonos megkeresésünkre Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke válaszában úgy fogalmazott: ha az általunk felvázolt esetek valósak, akkor felmerülhet a jogsértés lehetősége. Mint mondta, választópolgárok névjegyzékét jogszerűen meg lehet vásárolni, de csakis választás idején. Most viszont nincs az. Továbbá a választópolgárok névjegyzéke aktualizált, azon nem szerepelhetnek több éve elhunyt személyek. Hangsúlyozta, propaganda-kiadványok terjesztésére, tehát a politikai kampányanyagok terjesztésére is választási időszakon kívül a GDPR szabályai érvényesek. Ez azt jelenti, hogy minden szervezet, párt annak az adatait tárolhatja és kezelheti, aki ahhoz személyesen hozzájárul.
Ez azt jelenti, hogy egy politikai párt a szimpatizánsai adatbázisából dolgozhat. Erre a célra nem lehet felhasználni egyébként nyilvános adatbázisokat sem. A lakcím olyan személyes adat, amelyek még akkor sem nyilvános és használható fel, ha például telefonkönyvben szerepel – mondta az adatvédelmi hatóság elnöke.
Kérdésünkre, hogy mit tehetnek a panaszosok, azt felelte, a problémás esetekben az ominózus pártnak nyilatkoznia kell arról, hogy honnan van a szóban forgó adat. Ha valaki a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordul, megkeresik az adat felhasználóját és felszólítják, hogy haladéktalanul törölje az adatot, és a törlés megtörténtéről 30 napon belül nyilatkozzon. Ha nem teszik meg, hatósági eljárást lehet indítani, amely alapján akár bírságot is kiszabhatnak az adatvédelmi szabályok megsértőjével szemben.
Gyurcsányékat nem igazán hatotta meg, hogy 11 milliós adatvédelmi bírságot róttak ki rájuk
A Demokratikus Koalíciót a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) korábban már megbüntette azért, mert nem megfelelő elővigyázatossággal tárolta a felhasználók bizalmas adatait, amit aztán egy hackertámadás során simán le is nyúltak tőlük. A DK nemes egyszerűséggel elsumákolta a hivatal munkatársai előtt, hogy többször is figyelmeztették őket arra, hogy mennyire sérülékeny az informatikai rendszerük, s bár tudtak róla, mégsem tettek semmilyen lépést annak érdekében, hogy illetéktelenek kezébe kerüljön a mintegy 11 ezres adatbázisuk. Pikáns, hogy Gyurcsányék erről még az érintetteknek nem szóltak, sőt, a hatósági bejelentést is elmulasztották megtenni.
Mint ismert: a NAIH 11 milliós adatvédelmi bírságot szabott ki a Gyurcsány-pártra, miután kiderült, hogy feltörték a weboldalukat és elvittek egy tizenegyezer rekordos támogatói adatbázist. Az indoklás szerint a párt annak ellenére, hogy értesült az incidensről, sőt, arról is, hogy a NAIH hatósági ellenőrzést indított az ügyben, mégsem értesítette az érintetteket, és a hatóságnál sem tette meg a szükséges bejelentést. A DK szerint pedig csupán az történt, hogy a NAIH a rájuk kirótt büntetéssel akarja ellehetetleníteni a párt európai parlamenti kampányának sikerét. A NAIH határozata egyértelműen kimondja, hogy a DK védelmi intézkedései nem voltak megfelelőek, illetve, hogy különösen a jelszavak esetében nem elfogadható az MD5 (kódolási algoritmus) alkalmazása, mert „nagyon gyenge védelmet jelent, mivel percek alatt vissza lehet fejteni”, és „a felhasználók ugyanezeket az adatokat esetleg más (leginkább online, de akár offline) szolgáltatás használata során is használhatják akár a mai napig”. Összességében tehát a NAIH határozatában figyelembe vette, hogy a DK (bár a kérdéses adatbázis elérését letiltotta) nem tett eleget a lejelentési kötelezettségének, az érintetteket nem értesítette, és tekintettel arra, hogy politikai véleményre vonatkozó különleges adatokat tárolt, az alkalmazott adatvédelmi megoldások nem voltak elégségesek.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS