A politikai képmutatás és perverzió csúcstartói közé tartozik Gyurcsány Ferenc, aki pontosan tizenöt éve a miniszterelnök-jelölti tv-vitában Orbán Viktor szemébe hazudott. 2006. április 5-én azt mondta, buta és igaztalan az a vád hogy ő “gyógyszerfelírási díjat” akarna bevezetni. Aztán persze mégis jött a vizitdíj és a kórházi napidíj, amivel Gyurcsány MSZP-SZDSZ-s kormánya megvetette a mindenkire kiterjedő fizetős egészségügy alapjait, minden ultraliberális politikus álmát. Csakhogy a Fidesz és a KDNP népszavazást kezdeményezett, amire 2008. március 9-én a választópolgárok több mint fele ment el, tehát érvényes lett. A résztvevők 82 százaléka igennel szavazott, így el kellett törölni a vizitdíjat, a kórházi napidíjat és a képzési hozzájárulásnak nevezett tandíjat. Akkor már elhangzott a hírhedt őszödi beszéd, amiből nyilvánvalóvá vált, hogy a pápai gyerek lételeme a hazugság. Nagy László híres sorát parafrazeálva: ő az, aki hazugságból állít katedrálist.
Ami pedig a lényeget illeti, elnök úr, kérnék öntől valami szívességet most itt: ezt a nagyon buta és igaztalan kampányt, hogy itt valaki gyógyszerfelírási díjat akar bevezetni, legyen olyan kedves, vonja vissza. Ön úriember. Ilyet senki nem mondott. Erre most kampányt építenek. Nem akarhat igaztalan módon nyerni. Nem igaz vádakkal választást nyerni, az nem igaz országhoz vezet. Önnek van befolyása, akkor én most mondom önnek: ez nem igaz. Tudja mit? Vonja vissza ezt a kampányt, mert ha nem teszi, akkor maga is az igaztalanság vádjába süllyed
– ezt vágta Orbán Viktor arcába Gyurcsány Ferenc a 2006. április 5-én a választási kampányban a nagy televíziós vitában. Ami azt illeti, maga Gyurcsány volt az, aki – mint később kiderült – “az igaztalanság vádjába süllyedt.”
A szar maradt
Mindenesetre az MSZP megnyerte az országgyűlési választást – vagy ahogy Gyurcsány a májusban az MSZP-frakció előtt elmondott hírhedté vált őszödi beszédben fogalmazott,
a szarból visszahoztuk a kormányzást.
Persze – hogy stílusban maradjak – a szar maradt. Gyurcsányéknak a szokásos megszorításokhoz kellett nyúlniuk, amit a baloldali szlengben strukturális reformoknak hívnak. Nem kell félni, nem fog fájni – nyugtatgatta a népet Gyurcsány. Őszödi beszédében elméleti alapot fektetett le, tehát azt fejtegette, hogy az oktatási és egészségügyi rendszer igazságtalan, hogy
hazugságok sokaságára épül, hogy társadalmi botrány, amikor a felső tízezer termeli magát újra közpénzen. Mi meg ezt nem merjük kimondani, és be vagyunk sz*rva.
“Egy l*szart, mama”
Fletónk nem volt beszarva, kimondta az igazságot:
az anyámnak ismerik a nevét Pápán és Gyurcsány Katusnak hívják, azóta neki is jobb jut, a k*rva életbe! Nem tudta, hogy mi történt. Megjavult az egészségügyi rendszer, fiam? Mondom: egy l*szart, mama. Az az igazság, hogy fölismerik a nevedet. Ez botrány.
Ez az elemi felháborodás és szociális érzékenység alapozta meg azt a döntést, hogy a Gyurcsány-kormány bevezette a kórházi napidíjat és a vizitdíjat. Azt a vizitdíjat, amit Orbán Viktorral vitatkozva – gyógyszerfelírási díjként emlegetve – még letagadott. Plusz a képzési hozzájárulást, amivel tulajdonképpen megteremtette a mindenkire kiterjedő fizetős “közszolgáltatások” alapjait, minden ultraliberális politikus álmát.
Pedig világosan elmondta Őszödön, hogy ez
kényelmetlen politikailag, meg kifizetni. Mert politikailag lehet neki súlyos következménye. De őszintén szólva ez a következmény legfeljebb bennünket érint, ha idióták vagyunk. A társadalmi következménye, az meg mindenkit érint. Mi azért nem merünk hozzányúlni egy sor nyilvánvaló társadalmi hazugsághoz, mert félünk a ránk ható politikai következményektől.
Elk*rtuk
Az őszödi beszéd pedig – amelynek elfeledett részleteiből idéztünk – kiszivárgott. Íme a politikatörténetbe bevonult hírhedt tételmondatok:
Nincsen sok választás. Azért nincsen, mert elk*rtuk. Nem kicsit, nagyon. Európában ilyen böszmeséget még ország nem csinált, mint amit mi csináltunk.
Nyilvánvalóan végighazudtuk az utolsó másfél-két évet. Teljesen világos volt, hogy amit mondunk, az nem igaz.
Majdnem beledöglöttem, hogy másfél évig úgy kellett tenni, minthogyha kormányoztunk volna. Ehelyett hazudtunk reggel, éjjel meg este
Gyorsan eljött az igazság pillanata. Az isteni gondviselés, a világgazdaság pénzbősége, meg trükkök százai, amiről nyilvánvalóan nektek nem kell tudni, segítette, hogy ezt túléljük.
A hazugságok bevallása után jött az össznépi felháborodás, a Kossuth téri tüntetéssorozat, az október 23-i rendőrattak, szemkilövés. Fogyott a levegő, a vizitdíjat, a kórházi napidíjat és a képzési hozzájárulásnak nevezett tandíjat pedig a Gyurcsány-kormány átverte.
A Fidesz–KDNP azonban népszavazást kezdeményezett, amit az Országgyűlés 2007. december 17-én írt Sólyom László köztársasági elnök pedig 2008. március 9-re tűzött ki. A népszavazás 50,51 százalékos részvétel mellett érvényes és eredményes volt. A választópolgárok több mint fele ment el, tehát érvényes lett. A résztvevők 82 százaléka igennel szavazott, így el kellett törölni a vizitdíjat, a kórházi napidíjat és a képzési hozzájárulásnak nevezett tandíjat. Ennek következtében Gyurcsány kirúgta az SZDSZ-es egészségügyi minisztert, Horváth Ágnest, de alig egy év alatt végképp elfogyott a levegő Fletónk körül, ezért 2009. március 21-én felajánlotta lemondását.
Kemény csapat
A népszavazás éjszakáján azonban történt valami, ami sokat elárult az MSZP és a koalíciós társ SZDSZ viszonyáról, az SZDSZ véleményéről a szocialistákról. Már az is elképesztő, hogy bár az SZDSZ adta az egészségügyi minisztert és keményen beleállt a népszavazási kampányba, mégis a politikai perverzió csúcsa, hogy Horn Gábor kampányfőnök – egyben a koalíciós egyeztetésért felelős miniszterelnökségi államtitkár volt – milyen cinikusan kommentálta az eseményeket.
A felejthetetlen felvételt a HírTV operatőre készítette a népszavazás éjszakáján az SZDSZ eredményváróján.
Kicsit sántít innentől
– mondta Horn Kóka János pártelnöknek, miközben Gyurcsány magyarázta a népszavazás eredményét, vagyis azt, hogy nagy volt a távolmaradók száma és aránya (’több mint 4 millió ember nem volt hajlandó támogatni ezt a kérdésfeltevést’), majd lesajnáló megjegyzést tett a szónokló miniszterelnök körül álló MSZP-s politikusokra (Juhász Ferenc elnökhelyettes, Gyurcsány Ferenc, Veres János pénzügyminiszter, az elnökség tagja és Vadai Ágnes honvédelmi államtitkár, elnökségi tag):
kemény, ez a csapat kemény.
Nem azt mondták
Majd a folytatást nem lehet hallani, de a kampányfőnök röhögve mondott valamit. Amikor pedig Gyurcsány azt fejtegette, hogy az emberek nem akarnak 300 forintos vizitdíjat, és ezért szavaztak úgy, ahogy, akkor Horn odavetette:
Nem azt mondták, Feri, hanem azt, hogy menj a pics*ba, valljuk be.
Valljuk be, 2008-ban – és 2010-ben, 2014-ben és 2018-ban – nem lett eléggé elküldve.
Kiemelt kép: MTI, készült 2008. március 9-én, Videó: HírTV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS