Megjelent az Alapjogokért Központ tanulmánya a 10 éve alakult kereszténydemokrata kormányok előtt álló kihívásokról. A Központ szerint 2010-ben nemcsak a 2002-2010 közötti nyolc év baloldali kormányzásának örökségét kellett kezelni, de olyan mély társadalmi-szociális válságokat is, amelyek végigkísérték a rendszerváltás utáni két évtizedet és amelyeknek a gyökerei a ’70-es, ’80-as évekig, a kommunista rezsimig nyúlnak vissza. Az Alapjogokért Központ kora tavasszal indította el Magyarország 2010-2020 közötti korszakának értékelésével foglalkozó kutatási projektjét. Az „Újra naggyá teszik Magyarországot 2010-2020” című projekt az „őszinteség, bátorság és büszkeség” rendezőelvei szerint, átfogóan vizsgálja a 10 éves kormányzás stratégiáját, filozófiáját és céljait. Az Alapjogokért Központ a második Orbán-kormány megválasztásának tizedik évfordulóján elsőként az „Őszinteség” elnevezésű tanulmányát mutatta be.
Ahhoz, hogy ezt a 10 éves kormányzati ciklust értékelni tudjuk, fontos volt egy olyan állapotfelmérésnek a készítése, ami a problémák megfelelő kezeléséhez szükséges, illetve ahhoz, hogy az elmúlt 10 év olyan eredményeket hozzon, amiket tapasztalunk, egy őszinte beszélgetésre volt szükség
– hangzott el az Alapjogokért Központ pénteki sajtótájékoztatóján.
Panyi Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatóhelyettese a romló népesedéspolitikai folyamatokat, az ország súlyos eladósodottságát, a fenntarthatatlan foglalkoztatási szerkezetet, a nemzetközi erők egyre erősödő magyarországi térnyerését, valamint a „merjünk kicsik lenni” balliberális politikát emelte ki, mint válságokat, amelyekkel Magyarország 2010-ben küzdött. Hozzátette: ezeknek gyökere a kommunizmus utolsó két évtizedéig nyúlik vissza. A foglalkoztatottság kérdésével kapcsolatban arra emlékeztetett, hogy amikor annak idején a miniszterelnök meghirdette az egymillió új munkahely ígéretét, akkor a liberális politikusok lesajnálóan néztek, a számok azonban ma azt mutatják, hogy ez bizony megvalósult. Panyi Miklós felhívta a figyelmet: a tanulmány nemcsak azért aktuális, mert tükröt tart a Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai kormányok politikája elé, hanem mert ezzel rávilágít az elmúlt időszak sikereire is.
A projektvezető Molnár Balázs a tanulmány bemutatóján úgy fogalmazott: a félmegoldás nem megoldás – ezt üzente 2010-nek 1990. Szerinte ugyanis amikor a posztszocialisták visszatértek a hatalomba, akkor nemcsak a rendszerváltás rendszerét töltötték újra, de ezzel párhuzamosan Magyarország lemaradt, és 2006-tól kezdődően már egy nagyon súlyos szociális, jogállami és közbiztonsági válság alakult ki. Hangsúlyozta: a kormány az Országgyűlés megalakulását követően azonnal cselekedni kezdett, demonstrálva ezzel kormányzóképességét.
A kutatási anyag egyébként négy fejezetből áll össze. Az első fejezet a szocializmus hagyatékának négy legnagyobb, évtizedek múltán is tehertételként ránk nehezedő válságjelenségét tárgyalja. A második fejezet a rendszerváltoztatás örökségével foglalkozik, és azzal, hogyan éltek tovább a szocializmus káros jelenségei a kilencvenes években. A harmadik fejezet az Orbán-kormány hivatalba lépését megelőző „elmúlt nyolc évet” veszi górcső alá, vagyis azt, hogy mik vezettek a Fidesz-KDNP 2010-es, kétharmados választási sikeréhez. A negyedik fejezetben a nemzeti ügyek mentén történő kormányzás jegyében született intézkedéseket tárgyalja az Alapjogokért Központ.
A kutatás honlapja ezen, míg a tanulmány maga ezen a linken érhető el.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS