Hihetetlen gyorsasággal reagált a Momentum a CEU körül újra kirobbant álbalhéra, vagyis arra a kabaréba illő szereptévesztésre, mikor Michael Ignatieff azzal fenyegette meg a magyar kormányt, hogy ha nem sikerül egy hónapon belül megegyezni az egyetem ügyeit illetően, akkor Soros György intézménye Bécsbe költözik (aztaaa!). Ez persze távol van az igazságtól, hiszen a bécsi kampuszt mindenképpen megnyitják hamarosan; valójában csak arról van szó, hogy mely tárgyak maradnak, illetve kerülnek át a nálunk jóval fejlettebb, haladóbb és toleránsabb Nyugatra, ahol nem mellékesen még a genderszak is divatos. A csillogó szemű fiatalok a tényekre fittyet hányva töltötték meg a CEU előtti teret (illetve kicsit odébb, a kedvenc szórakozóhelyükhöz közelebb), hogy ismét igazságot szolgáltassanak egy igazságtalan világban még a péntek esti fenszikocsmázás előtt, ahol majd elmondhatják, ismét jelentős dolgot cselekedtek.
A diákoktól még tegnap megtudtuk, hogy a hangulat keserédes, ami magyarra lefordítva annyit jelent, hogy annyira azért nem rázta meg őket a hír, hiszen a most futó évfolyamoknak még biztonságban van a budapesti amerikai diploma, a külföldieknek meg valójában teljesen mindegy, hogy a következő beiratkozás után Bécsbe, vagy Budapestre mennek tanulni, bár tény, Bécs jóval drágább. Mindez persze teljesen mindegy, hiszen újabb remek alkalom adódott arra, hogy lehessen egy öblöset orbánozni, és meg lehessen állapítani, hogy a kormány az oktatást szándékosan zülleszti le, hogy ellehetetlenítse a fiatalokat, hogy azok később hajléktalanok legyenek, akiknek majd a rezsim rendőrei elégetetik a családi fotóit, és vasmarokkal rángathatják ki a remegő kezükből a régi szerelemeiktől kapott utolsó salátás búcsúlevelet.
Annak alapján, amit a tüntetés Facebook-eseményének leírásában megfogalmaztak, nem kétséges, hogy ők valóban így látják a helyzetet. A Momentum szerint a kormány célja, hogy elüldözze a fiatalokat az országból, ezzel pedig elüldözze a tudást is, sőt, magyarok százezreit akarja elküldeni. Hogy ezt mire alapozzák, nem világos, ahogy az sem, hogy mely egyéb egyetemeket lehetetlenít el a kormány (a CEU-t sem lehetetleníti el, csupán bizonyos szabályok betartására próbálja kötelezni), ugyanis ez is benne van a forradalomba szólító szövegben, ahogy az is, hogy itt bizony „senki nincs biztonságban”. A rendezvényt – ahol kábé ezer-ezerötszázan lehettek – Berg Dániel nyitotta, aki a következő forradalmi gondolatot találta megfelelő expozénak:
Fontos megmutatnunk, hogy vannak még emberek ebben az országban, nem is kevesen, akik értékként tekintenek erre az egyetemre és az itt végzett tudományos munkára is.
Szerinte a mostani politikai rezsim politikai okokból túszul ejtette ezt az egyetemet és közellenségnek kiáltotta ki, mert itt nem ugyanazokat az elveket vallják, mint amit ők vallanak. A szabályok betartásáról nem beszélt. Véleménye szerint a kormány nem Soros György ellen, hanem a kritikus gondolkozás és az igazság ellen küzd. Az érdekfeszítő beszédek közben nem volt könnyű nem azon gondolkozni, vajon a Momentum miért nem pattant rá a kárpátaljai magyarok elleni neonáci támadásokra, miközben a magyarok sorsára különösebb hatást nem gyakorló CEU-t azonnal a szárnyaik alá vették.
November 16-án megint tüntetnek
Maga a tüntetés hasonló „meglepetéseket” hozott. Fekete-Győr András kifejtette, Orbán Viktor érdeke az, hogy a magyarok ne csak dolgozni, hanem tanulni is külföldre kényszerüljenek, hiszen milyen logikus, ez az ország érdeke. A Momentum vezére szerint manapság Széchenyi István is csak egy átlagos közgazdász, okoskodó lenne az Orbán-kormány szemében, a miniszterelnököt pedig hatalomtechnikusnak nevezte. Később sokat beszélt magáról és a CEU-val kapcsolatos élményeiről. Megtudtuk, ő külön engedéllyel látogathatta a CEU könyvtárát, ami azért érdekes, mert egy átlagos egyetemista csak simán beiratkozik. Neki már akkor is speciális igényei lehettek. A Momentum elnöke bejelentette, hogy mivel december 1-ig tehetnek még valamit a CEU-ért, ezért félúton, november 16-án újabb tüntetést szerveznek a Szabadság térre, remélhetőleg több tíz részvevővel. Hogy miért ennyire fontos, hogy Magyarországon egy amerikai vállalkozás is adhasson diplomát, ne csak egyetem, és miért nem egyetem a CEU (nem keverendő a KEE-vel, ami valóban egyetem, viszont magyar), arra félő, hogy sosem kapunk választ. De legalább a Momentumnak megint van egy témája, amihez nem értenek.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS