Laura Codruţa Kövesi, Románia volt korrupcióellenes főügyésze a legesélyesebb jelölt az európai ügyészség élére, amelyhez hazánk nem csatlakozott. A Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) 2018 nyarán leváltott vezetője az első azon három jelölt közül, akit a pályázatokat elbíráló bizottság ajánl a posztra. Kövesit hazájában leváltották posztjáról, miután az általa vezetett ügyészség szinte minden román és magyar politikust elővett, akik nem támogatták az Egyesült Államok érdekeit.
Az európai főügyész kiválasztásával foglalkozó, 12 tagú tanácsadó testület 24 pályázat áttanulmányozása és 11 jelölt meghallgatása után január 31-én készítette el három nevet tartalmazó javaslatát, a lista élére helyezve a volt román korrupcióellenes főügyész Kövesit. A javaslatot az európai főügyész kinevezésében illetékes Európai Parlament elnökének, Antonio Tajaninak és az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét ellátó Románia igazságügyi miniszterének, Tudorel Toadernak küldték meg. Kövesit a francia Jean-Francois Bohnert és a német Andres Ritter követi a befutói listán, a sorrend az elbíráló bizottság preferenciáját is jelzi.
Politikai alapon irányította Kövesi az ügyészséget
Kövesit 2018 nyarán menesztették a romániai korrupcióellenes ügyészség éléről, miután a nyomozó hatóság egyik korábbi ügyésze azzal vádolta meg, hogy egy potenciális miniszterelnök-jelölt ügyében kért soron kívüli eljárást. A román kormányerők vádja szerint a román hírszerző szolgálat (SRI) és a Kövesi vezette DNA együtt olyan párhuzamos állami struktúrát építettek ki, amely a saját céljaikat szolgálta, és koholt vádak alapján próbálták félreállítani azokat a politikusokat és üzletembereket, akik nem az általuk megfelelőnek ítélt nemzetközi érdekeket szolgálták, a rendelkezésükre álló minden eszközzel nyomást gyakoroltak a bírói testületekre, hogy az általuk kívánt döntéseket hozzák.
Erdélyi magyarokat is megvádoltak Kövesiék
A DNA Kövesi irányítása alatt rendszeresen megvádolt politikusokat, üzletembereket. Természetesen nem maradhattak ki a sorból az erdélyi magyarok sem. A DNA látókörébe kerültek a székelyföldi magyar városok polgármesterei: a csíkszeredai Ráduly Róbert, a kézdivásárhelyi Rácz Károly, a sepsiszentgyörgyi Antal Árpád, a gyergyószentmiklósi Mezei János, s legutóbb a kolozsvári alpolgármester, Horváth Anna. A felsorolt esetek igencsak különböztek egymástól, talán csak a vádhatóság indítékai lehettek közösek: az pedig a megfélemlítés. Kövesit az őt leváltó SPD-kormány azzal vádolta, hogy a korrupcióellenes harca kizárólag az Egyesült Államok romániai érdekérvényesítését szolgálja, amit alátámasztani látszik az a tény, hogy nem más állt ki mellette, mint a néhai John McCain szenátor.
Forrás: Erdélyi Levelek, Székelyhon, Főtér.ro, HVG; Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement
Facebook
Twitter
YouTube
RSS