Bíznak abban, hogy a magyar parlament hamarosan ratifikálja Svédország NATO-csatlakozását – mondta vasárnap, Budapesten Jeanne Shaheen amerikai szenátor, aki ugyanakkor csalódottságának adott hangot, hogy a magyar kormánytól senki nem fogadta őket. Ám nem kell aggódni: Cseh Katalin, Ungár Péter és Harangozó Tamás baloldali képviselők ott ültek a tárgyalóasztalnál.
Az amerikai szenátus kétpárti delegációja, benne a NATO-megfigyelő csoport két társelnöke, a demokrata Jeanne Shaheen (aki a külügyi és a költségvetési bizottságnak is tagja), a republikánus Thom Tillis, valamint Chris Murphy demokrata szenátor (aki szintén tagja a külügyi és a költségvetési bizottságnak) a NATO és Magyarország előtt álló stratégiai kérdések áttekintésére érkezett Magyarországra. Jeanne Shaheen a sajtótájékoztatón kiemelte: Magyarország az utolsó NATO-tagország, amelynek parlamentje még nem ratifikálta a svéd NATO-csatlakozozást. A demokrata szenátor utalt arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök korábban azt mondta, Magyarország nem utolsóként fogja ezt megtenni, ám most mégis ez a helyzet.
Optimista vagyok és bízom abban, hogy miként a magyar kormányfő szombati évértékelőjében ígérte, a magyar parlament tavaszi ülésszakának elején ratifikálja Svédország NATO-csatlakozását
– szögezte le Jeanne Shaheen. Mint a szenátorok hangsúlyozták, Svédország csatlakozása erősíti a NATO-t, valamint az Egyesült Államok és Magyarország biztonságát is a mostani helyzetben. Ahogy Jeanne Shaheen fogalmazott, Svédország szakértelmet hoz a NATO-ba, ami nagyon fontos a szövetség biztonsága szempontjából; az Európa előtt álló kihívásokat, az ukrajnai háborút figyelembe véve nagyon fontos, hogy a NATO a lehető legerősebb és legegységesebb legyen.
Thom Tillis republikánus szenátor kifejtette, hogy amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, elhatározták: mindent megtesznek Finnország és Svédország mielőbbi NATO-csatlakozása ügyében. Finnország esetében ez egy viszonylag gyors folyamat volt.
Az orosz invázió, amelyet ők különleges katonai műveletnek hívnak, fenyegetést jelent a demokráciára, fenyegeti Magyarországot, Európát is, ezért kell szélesíteni a NATO-t. A szövetség minden tagországának meg kell értenie, milyen felelősséggel jár ez
– hangsúlyozta Thom Tillis.
Chris Murphy demokrata szenátor azt fejtegette, hogy nincs ok a további késlekedésre a magyar parlamentben a svéd NATO-tagság ratifikációját illetően.
Mindenkinek fel kell ismerni, hogy a háború befejezéséhez Ukrajna támogatása vezet. Törökországgal, az ottani kormánnyal folyamatos párbeszédet folytattunk a svéd NATO-csatlakozásról
– fogalmazott Chris Murphy.
Kérdésekre válaszolva Thom Tillis azt mondta, hogy az Egyesült Államok elkötelezett Magyarország függetlensége és szuverenitása mellett, ez nem lehet kérdés, de Magyarországnak mint a NATO-család tagjának a többi tagországhoz hasonlóan támogatnia kell Svédország NATO-csatlakozását. Arra az újságírói felvetésre, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint Oroszország nem jelent fenyegetést a NATO-tagországokra, Jeanne Shaheen leszögezte: ezzel egyáltalán nem ért egyet. Mint elhangzott, az amerikai szenátorok kétpárti küldöttsége szerette volna áttekinteni a magyar kormány képviselőivel a kétoldalú gazdasági kapcsolatok, az emberi jogok helyzetét, valamint a közelgő amerikai elnökválasztással összefüggő témákat. Jeanne Shaheen kiemelte: az Egyesült Államok a második legnagyobb befektető Magyarországon.
Hazatérésünk után Tillis szenátor kollégámmal mint a szenátus NATO-megfigyelő csoportjának társelnökei beterjesztünk egy nyilatkozatot, amely a svéd NATO-csatlakozás helyzetét értékeli
– mondta végül Jeanne Shaheen.
Forrás: MTI; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS