Úgy adjuk ki dr. Sz. Edina budapesti ügyvédet az olasz hatóságoknak, hogy egyelőre nem adjuk ki. A jogászt január 25-én vették őrizetbe, január 26-a óta pedig ideiglenes átadási letartóztatásban tartották augusztus 10-ig, azóta kiadatási letartóztatásban van. Ugyanakkor a Fővárosi Törvényszék az átadás végrehajtását legfeljebb 2024. augusztus 10-ig elhalasztotta. Az eddigi adatok szerint Sz. Edina a legnagyobb olasz maffia, a calabriai ’Ndrangheta budapesti pénzmosodájának adott helyett. Formálisan vezette a maffia budapesti cégeit, akár húsz évet is kaphat.
Kifejezetten rosszul indult az év dr. Sz. Edinának, a közismert budapesti ügyvédnek: olasz elfogatóparancs alapján magyar rendőrök elfogták január 25-én, majd ideiglenes átadási letartóztatásba helyezték maffia-bűncselekmények miatt. A jogász ellen Catanzaro bírósága adott ki európai elfogatóparancsot. Az olasz és magyar hatóságok nyomozása szerint magyar ügyvédnő a calabriai ’Ndrangheta nevű maffia tagjaival működött együtt. Velük bűnszervezetet alkotva formálisan vezette a budapesti ügyvédi irodájára bejegyzett cégeket, miközben azokat valójában a bűnbanda feje működtette és ellenőrizte illegális vagyonátruházás, pénzmosás és bűncselekményekből származó jövedelem tisztára mosása céljából.
Súlyos büntetés vár Sz. Edinára bizonyítottság esetén, hiszen akár 20 évet is kaphat, ennél kevesebbet csak akkor, ha együttműködik a hatóságokkal. Kérdés, mer-e együttműködni, hiszen a ’Ndrangheta nemcsak a legnagyobb olasz maffia, hanem a legkegyetlenebb is.
Az elmúlt években 168 céget jegyeztettek be dr. Sz. Edina Budapest V. kerület Szent István körúti ügyvédi irodája címére. A gazdasági társaságok alapító dokumentumait jellemzően az ügyvédnő szerkesztette, ellenjegyezte, valamint ő volt a külföldi tulajdonosok magyarországi kézbesítési megbízottja is. A vállalkozások közül 113-at már kényszertörölt a cégbíróság, 9 vállalkozással szemben pedig felszámolási eljárás indult – írta a Privátkopó bűnügyi portál.
Mi is történhetett pontosan?
A Vibo Valentia, Budapest, Omán és Ciprus között zajló csalást a Carabinieri del Ros tárta fel, a nyomozást a catanzarói maffiaellenes ügyész, Nicola Gratteri vezeti. Az európai elfogatóparanccsal rács mögé juttatott budapesti ügyvédnő több – az olasz, a magyar és a ciprusi jog szerint nemrégiben lefoglalt – cég üzletrészeinek 50 százalékos tulajdonosa. A vád szerint a vállalkozásokat azért hozták létre, hogy elősegítsék a Sant’Onofrio-i székhelyű ‘Ndrangheta bűnszervezet pénzmosási tevékenységét. A Vibo Valentia tartományban található faluban kevés lélek él, de erős maffiacsaládok lakják, akik drogkereskedelemre, uzsorázásra építették birodalmukat.
A Privátkopó című bűnügyi portál értesülései szerint a Rinascita 3 Assocompari névre keresztelt nyomozás – egyebek mellett – rekonstruálta annak a csalásnak a részleteit is, amelyet 2017-ben a maffia követett el Omán volt miniszterhelyettese ellen, aki egy befektető társaságon keresztül kétmillió eurót fizetett arra a hamis ígéretre, amely szerint a cége megszerzi az üzletrészek 30 százalékát egy olyan budapesti kft.-ben, amely értékes ingatlannal rendelkezik.
Az ‘Ndrangheta és a fiktív cégek közötti kapcsolatokat számos telefonos és környezeti lehallgatás révén fedezték fel az olasz bűnügyi hatóságok.
A bűnszövetkezet külföldi (főleg svájci, angol, ciprusi és magyar) cégeken keresztül jelentetett meg hirdetéseket azzal céllal, hogy beszivárogjanak súlyos pénzügyi gondokkal küzdő nemzeti vállalatokba, azt ígérve, hogy nehéz gazdasági helyzetükön külföldi befektetési csatornákon keresztül javítanak, adósságaikat csökkentik.
Magyarországon és további európai országokban – így Cipruson, Nagy-Britanniában, Franciaországban, Dániában – működő cégek a bűnös tevékenységekből származó pénzek tisztára mosását követően ingatlanokba, jachtokba és luxusvillákra történő befektetéseket hajtottak végre, ezzel a ‘Ndrangheta of Sant’Onofrio (Vibo Valentia) bűnözői csoport eurómilliókat mozgatott, amelynek központja egy magyar ügyvéd, dr. Sz. Edina irodája volt.
Maffia pénzmosoda és cégtemető egy budapesti irodában?
Az elmúlt néhány évben 168 gazdasági társaságot jegyeztettek be dr. Szilágyi Edina ügyvédi irodája címére. A vállalkozások alapító dokumentumait jellemzően az ügyvédnő szerkesztette, ellenjegyezte, valamint ő volt a külföldi tulajdonosok magyarországi kézbesítési megbízottja is.
A Privátkopó feltárta a céghálót. Eszerint a cégek több mint 90 százalékának olasz magánszemélyek (voltak) a tulajdonosai, de a hivatalos cégnyilvántartás adatai szerint orosz, bolgár, szlovén, nigériai, ukrán, szerb, román, moldovai, lengyel, angol, litván, francia és szlovák ügyfeleknek is alapított cégeket dr. Sz. Edina, amelyeknek ugyancsak az exkluzív, belvárosi ügyvédi irodája biztosított székhelyet.
A társaságok közül 113-at már kényszertörölt a cégbíróság, míg további 9 vállalkozást érintően felszámolást rendelt el.
A kényszertörölt, illetve felszámolt cégek szinte mindegyike jelentős köztartozást halmozott fel, amely miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) végrehajtási eljárást indított velük szemben. A Privátkopó bűnügyi portál több olyan „elhagyott” vállalkozást is talált a cégnyilvántartásban, amelyek – soha meg nem fizetett – adótartozása meghaladta a 100 millió forintot. Összességében milliárdos nagyságrendű lehet az általuk a magyar államnak okozott kár.
Kényszertörlést abban az esetben rendel el a cégbíróság, ha a gazdasági társaság nem tett közzé éves mérleget, illetve annak képviseletére jogosult személy a hatóságok számára elérhetetlenné vált, azaz a vállalkozást fantomizálták. Az „eldobott” cégek között olyanok is találhatók, amelyek éves nettó árbevétele korábban meghaladta a 2, a 3, a 4 vagy az 5 milliárd forintot.
Több kényszertörölt vállalkozást – közvetlenül a hatósági eljárást megelőzően – rutinos „cégeltüntetők” nevére írattak, annak elkerülése érdekében, hogy felmerüljön a korábbi, főként olasz tulajdonosok jogi felelőssége. B. József 10, a szerb Popadic Nikola 10, a moldovai Bejan Vitalie 4 korlátolt felelősségű társaságot juttatott a cégtemetőbe.
Kik a büntetőeljárás főszereplői?
A büntetőeljárásban nyolc letartóztatást és három eltiltó intézkedést hajtottak végre. Valamennyi letartóztatott személyt nemzetközi pénzmosás, csalárd értékátruházás, nemzetközi csalás és egyéb, a maffia súlyosító körülményei között elkövetett bűncselekményekkel vádolják. Rács mögé került az 53 éves Giovanni Barone (ő az a gyanúsított, aki az olasz, a magyar és a ciprusi jog alapján létrehozta azt a céghálózatot, amely a banda javára végzett pénzmosási tevékenységeket), a 62 éves Basilio Caparrotta, az 52 éves Basilio Caparrotta, az 55 éves Gerardo Caparrotta, a 45 éves Giuseppe Fortuna, a 60 éves Giuseppe Fortuna, a 35 éves Gaetano Loschiavo, az 57 éves dr. Sz. Edina.
A cégvezetői tisztség gyakorlásától történő eltiltó intézkedések három gyanúsítottat, a 71 éves Saverio Boraginát, a 47 éves Annamaria Durantét, valamint az 54 éves Sz. Évát (dr. Sz. Edina testvérét) érintették. Lefoglalást rendeltek el öt cégnél, ebből négy budapesti székhelyű, valamint bűnügyi zár alá vették az Azimut márkájú „Nelly Star” elnevezésű jachtot.
Kiemelt kép: Sz. Edinát (jobbra) előállítják a bíróságra (Fotó: Esti Hirlap)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS