Nem volt mindig az orosz elnök ellensége Gyurcsány Ferenc, sőt, kapcsolata egy időben inkább baráti volt Putyinnal, így a DK elnökének mostani ellenségeskedése mögött vélhetőleg csak politikai célú manipulációs kísérlet állhat. Ennek tudható be az orosz veszéllyel riogatás, a Paksi Atomerőmű bővítése kapcsán emlegetett orosz befolyásszerzés, és a hasonló, kampányszerű kommunikációs elemek. Paksot egykor a baloldali kormányok is bővíteni akarták – igen, akkor is az oroszok lettek volna ebben a partnerek –, de hát az az ő olvasatukban demokratikus bővítés lehetett volna, demokratikus elektronokkal és protonokkal, szemben a mostani, diktatórikus elemi részecskékkel.
2011 környékén változott meg Vlagyimir Putyin, aki a korábbi, óvatos demokratából vált diktatórikus jegyeket felmutató vezetővé, ezért a mostani Putyin nem azonos a korábbival – fejtegette sajátságos Matrjoska-elméletét Gyurcsány Ferenc egy 2015 februárjában készült interjúban, bár azt nem részletezte, hogy korábban személyes jó kapcsolatot ápolt az orosz elnökkel, aki még magánvacsorára is meghívta őt Moszkvában. Az sajnos a beszélgetésből nem derült ki, hogy Gyurcsány a korábbi, demokratább Putyintól tanulhatta-e el azokat a demokratikus mintákat, amelyek alkalmazásával 2006 őszén pribékjeivel békés emberek tömegeit verette össze Budapesten, vagy ez az ő demokratikus jellemfejlődésének következménye volt; mindenesetre eltávolódásuk egyik okaként a volt kormányfő az orosz elnök autokratikus vonásainak erősödését jelölte meg. Az interjú egyúttal érdekes időutazás is, mivel Ferenc abban báránybőrbe bújt farkasoknak titulálta a jobbikosokat, akikkel soha, de soha, de soha nem kötne semmilyen szövetséget, aztán az idei önkormányzati választásokra mégis, sőt, nem kicsit, hanem nagyon.
A moszkvai vacsora a baráti jellegén kívül udvarias viszontinvitálás lehetett Puytin részéről, miután Gyurcsány Ferenc családja korábban már megebédeltette az orosz elnököt a Szemlőhegyi úti villájukban, ahol Vlagyimir Vlagyimirovicsot tokaji borral és Totó kutyával vették le a lábáról; a jobb sorsra érdemes ebtől búcsúzóul két puszit is kapott. Ez a villa egyébként ugyanaz, amelyet Gyurcsány felesége, Dobrev Klára csőmoszkovita felmenői zabráltak el nagypolgári zsidóktól a szovjet megszállás legsötétebb idejében, így Putyin vizitje egyfajta történelmi tanösvényként is felfogható. Bár a fent említett interjúban a DK elnöke arról beszélt, hogy az oroszokkal, főképp a vezetőjükkel mindig csak óvatosan szabad üzletelni, a baráti találkozókról úgy nyilatkozott, hogy miniszterelnökként természetes módon a politikai szintűnél mélyebb kapcsolatokat alakított ki egyes szereplőkkel. Ez a mélyebb kapcsolat, az abból táplálkozó feltűnő szimpátia érhető tetten vélhetőleg azokon a képsorokon is, amelyeken Ferenc úgy viselkedik Putyin társaságában, mint egy fülig szerelmes bakfis, amikor autogramot kap az ügyeletes szívtipró sztárszínésztől.
Gyurcsány Ferenc politikai értelemben vett háttérbe szorulása után lett kritikus az oroszokkal szemben, két-három évvel ezelőtt pedig már azt állította: a magyar érdekekkel ellentétes az, hogy Orbán Viktor rendszeresen találkozik Vlagyimir Putyinnal. Ferenc akkoriban azzal is haknizott, hogy bizonyítéka van arra, hogy Orbánt valamilyen titokzatos dologgal zsarolják az oroszok, de a handabandázáson kívül máig sem hozakodott elő sem bizonyítékkal, sem értékelhető konkrétummal. Feltéve, de meg nem engedve azt az apokaliptikus víziót, hogy ha Gyurcsány Ferenc valamilyen sorscsapás következtében újra Magyarország miniszterelnöke lehetne, biztosak lehetnénk abban, hogy barátsága azonnal újra szárba szökkenne Vlagyimir Putyinnal. És már nem fogalmazna úgy, mint egyik utolsó Facebook-bejegyzésében, ahol olyanokat ír, mint hogy Oroszország tele van ezer problémával, és a világ egyik legfontosabb politikusa mit keres már megint Magyarországon.
Mindenesetre egy kis időutazás: egyik közös sajtótájékoztatójukon Gyurcsány teátrális mozdulatokkal simogatta meg Putyin hátát. A jelenet 2:34-től látható:
Forrás: Origo/TV2/Youtube/PS; Vezető kép: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS