A nők és a férfiak hasonlóak és egyenlőek, de nem egyformák, ezért az egyenlőséget és nem az egyformaságot kell hangsúlyozni – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család- és ifjúságügyért is felelős államtitkára csütörtökön az Országházban tartott nőnapi konferencián.
Novák Katalin a Fiatal Családosok Klubja (Ficsak) és a Magyar Női Unió által szervezett rendezvényen kiemelte, a nőknek plusz támogatásra van szükségük, mert
nekik adatott meg az a csoda, hogy gyermeket szülhetnek, amiből többletfeladatok is adódnak. A kormánynak ezért biztosítania kell a döntés szabadságát, és támogatnia kell a főállású anyákat és a munkaerőpiacra visszatérni szándékozókat is, hogy megteremthessék a munka és a család egyensúlyát – hangoztatta az államtitkár. Ezen egyensúly kialakítását segíti a gyed extra, a bölcsődei rendszer átalakítása, a hallgatói gyed bevezetése és kiterjesztése, a nők rugalmas foglalkoztatását segítő központok létrehozása, és a 40 év munkaviszony utáni nyugdíjba vonulás lehetőségének megteremtése
– sorolta Novák Katalin. Az államtitkár azt mondta, olyan közéletre van szükség van, amely vonzóvá válhat a nőknek, ezért kezdeményezte a Nők Magyarországért Klub alapítását, amely nőnapon tartotta alakuló ülését.
A polgári értékrendű szervezet alapítói között van Nagy Tímea olimpiai bajnok sportoló, Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, Szabó Tünde sportért felelős államtitkár és Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes is. A nők ügye azonban nemcsak a nőké, hanem mindenki közös ügye, nőknek és férfiaknak együtt kell tenniük érte – fogalmazott az államtitkár. Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a 2010-es kormányváltás óta egyre több nő dolgozik, 2017-ben meghaladta a kétmilliót a számuk, ami a rendszerváltás óta a legmagasabb érték 2010 óta 270 ezerrel nőtt a foglalkoztatott nők száma, a női munkanélküliség pedig a 10 százalék feletti szintről öt százalék alá csökkent, amire még sohasem volt példa Magyarországon – fűzte hozzá. Kitért arra is, hogy a magyar vállalkozások körülbelül 30 százalékát nők vezetik.
Hosszabb életűek, megbízhatóbbak, szabálykövetők a női vállalkozások
A női vállalkozások általában hosszabb életűek, megbízhatóbbak, szabálykövetők, és kevesebb pályázaton indulnak ugyan, de nagyobb sikerrel. Ez alapján elmondható, hogy a női vállalkozások kiszámítható gazdasági erőt jelentenek, így kiemelten támogatja őket a kormány. Elmondta azt is, hogy
a nők aránya a vezető pozíciókban Magyarországon 40 százalék körüli, ami az EU-s tagállamok között az egyik legmagasabb arány.
Dunai Mónika, az Országgyűlés női méltóságért albizottságának elnöke azt hangoztatta, hogy a családok megmaradását a fizikai és az anyagi biztonság garantálja, ezért meg kell őrizni a már elért eredményeket. Az április 8-ai országgyűlési választásokon a jövőről döntenek a magyarok – emelte ki. Király Nóra, a Ficsak és a NőiSzem egyesület alapítója köszöntőjében úgy fogalmazott,
egy nő életében a legszebb ajándék a gyerek, a gyerekek megszületése pedig nemzeti létkérdés is, ezért a családok megerősítésén és a gyermekvállalás ösztönzésén múlik a jövő. Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Női Unió elnöke azt mondta, a szervezet a nőket kívánja megerősíteni, mert úgy vélik,
amilyen a nő, olyan a család, és végső soron a társadalom is.
A „központi” megemlékezés mellett természetesen az ellenzéki pártok is kiemelten figyeltek a nőknek, és volt, amelyik párt hosszabb távú koncepciójában is kiemelt figyelmet fordít a nők társadalmi szerepvállalásának.
Az LMP a Dürer Rendezvényházban tartott nőnapi megemlékezésén láthatóan több idősebb, mint fiatal nő vett részt. Az egybegyűltek előtt elsőként Demeter Márta szólt arról, hogy
a nagypolitika a nők helyzetével sokkal kevesebbet foglalkozik, mint amennyit kellene.”
A fő csapásirány, a többi ellenzéki párthoz hasonlóan a nők és férfiak közötti fizetési különbségekről szólt. Demeter szerint a gazdasági versenyképesség nem épülhet a bérek alacsonyan tartására, ezért is sürgős az árfogó bérrendezés.
Az LMP társelnöke a rendezvényen kifejtette, hogy sokkal fontosabbnak tartják, hogy ne egyszerűen boldog nőnapot kívánjanak, hanem sokkal inkább „boldog nőket”.
Mert valljuk be őszintén, hogy ez a nap mindig egy kicsit a képmutatást szimbolizálja.
Szél Bernadett kiemelte, hogy minél inkább nem foglalkoznak a nőkkel az év 365 napjában, ezen a napon annál inkább szeretik megmutatni ezek a politikusok, hogy mennyire fontosak vagyunk számukra.
Valahogy az a kép rögzül az emberekben, hogy ilyenkor kapjuk meg a virágunkat, -lehet az szegfű vagy tulipán -, vagy ilyenkor van az amikor egyes politikusok lemennek a gyárba és foglalkoznak velünk. Aztán ugyanez a politikus visszamegy a helyére, az ő irodájába és leszavazza azokat a törvényjavaslatokat, amik arról szólnak, hogy a mi életünk rendben menjen.”
Az LMP társelnöke az Európai Parlament elnökével összhangban, arra figyelmeztetett, hogy sokkal nagyobb szerepvállalási lehetőségre van szükség a magyar politikában és ezért is fontos Szél személye, aki elsőként vállalta fel a karaktergyilkosságos napokban az első női miniszterelnök-jelölt szerepét.
Növelni kell a nők szerepét a médiában és a digitális világban
Eközben az EP, az Európai Bizottság, valamint az EU-tagállamok parlamentjeinek számos képviselője részvételével szervezett rendezvény arra fókuszált, miként lehet a nők szerepét növelni a médiában és a digitális világban. Antonio Tajani köszöntőjében felhívta a figyelmet arra, hogy ha több nő dolgozna az infokommunikációs szektorban (ICT), akkor az EU hazai összeterméke (GDP) 9 milliárd euróval növekedne. Az EP elnöke kiemelten fontosnak nevezte, hogy a férfiak és a nők fizetése közötti markáns különbségek a digitális gazdaságban is eltűnjenek. Megjegyezte, hogy több nőre lenne szükség a digitális piacon, valamint az infotechnológiai kutatásokban. Hozzátette:
ha a nők nem kapnak megfelelő helyet a gazdaságban, akkor 2025-ig 11500 milliárd eurós GDP-kieséssel kell számolni, ami megfelel Japán, Németország és az Egyesült Királyság összesített GDP-jének.”
Mint elhangzott, jelenleg a menedzsereknek csak a 24 százaléka nő, a vezérigazgatóknak pedig csupán 4,6 százaléka. Az is beszédes adat, hogy ezer diplomás nőből csak 29 választja az ICT-ágazatot, és közülük csupán négyen tudnak elhelyezkedni ott. Sajnálatos módon még mindig nagyon sok a sztereotípia a médiában a nők szerepét illetően.
Az Európai Parlament mindent megtesz annak érdekében, hogy sikerüljön megállítani a nők elleni zaklatásokat, és üdvözli az olyan mozgalmakat, amilyen például a #metoo. Csak akkor lehetünk igazi értékközösség, ha a nőknek egyenlő jogokat adunk”
– hangsúlyozta az EP olasz elnöke. Antonio Tajani szerint nagyon sok esetben a nők elleni zaklatás a férfiak azon félelméből ered, hogy a nők túlságosan erőteljesek, és ez az érzés erőszakká csaphat át a férfiakban, ez pedig a nők marginalizálásához, jogaik megfosztásához vezethet. Vera Jourová jogérvényesülésért, fogyasztópolitikáért és a nemek közötti egyenlőségért felelős uniós biztos arról beszélt, hogy súlyos probléma az EU-ban az informatikai szakemberek hiánya, de a meglévők között is rendkívül alulreprezentáltak a nők, arányuk mindössze 5:1-hez.
Az isztambuli egyezmény ratifikációjával legyezget Karácsony
Karácsony Gergely a nap folyamán, sajtótájékoztatón azt mondta: miniszterelnökként ratifikálná az isztambuli egyezményt, valamint garantálná a nők és férfiak egyenlő bérezését. Az eseményen Gurmai Zita, az MSZP országos elnökségének tagja azt mondta, amíg az ország miniszterelnökét Orbán Viktornak hívják, a női esélyegyenlőség ügye nem halad előre.
A Fidesz közleményében kiemelte: az ellenzéki pártok valójában annyira becsülik a nőket, hogy közülük senki sem ítélte el és szólította fel lemondásra Juhász Pétert, az Együtt elnökét és országgyűlési képviselőjelöltjét, aki “bántalmazta élettársát és terrorizálta családját”. Úgy folytatták: sőt, Karácsony Gergelytől kezdve a szocialistákon át Gyurcsány Ferencig, a Demokratikus Koalíció (DK) elnökéig együtt ünnepelnek vele. Karácsony Gergely miniszterelnökként ratifikálja az isztambuli egyezményt, valamint garantálja a nők és férfiak egyenlő bérezését – hangzott el az MSZP-Párbeszéd kormányfő-jelöltjének csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatón. A politikus úgy fogalmazott: április 8-a lesz az igazi nőnap Magyarországon, mert aznap olyan kormányt választhatnak a szavazók, amelyik hitet tesz a férfiak és a nők egyenlősége mellett. Azt mondta, ha kormányt alakíthat, hathatós intézkedéseket tesznek a családon belüli erőszak ellen. Fejlesztik a bölcsődei és óvodai ellátást, valamint felemelik a bölcsődei ágazatban dolgozó nők bérét. A családok maguk dönthetnek arról, hogy hány gyermeket vállalnak és a nőknek nem kell majd választaniuk hivatás és család között – jelentette ki Karácsony Gergely.
Gurmai Zita, az MSZP országos elnökségének tagja azt mondta, hogy
amíg az ország miniszterelnökét Orbán Viktornak hívják, addig a női esélyegyenlőség ügye nem fog előre haladni. “Ebben az országban kormánypárti képviselők bántalmazhatnak nőket”, folyamatosan nő a dolgozói szegénység és ezzel a szegénysorba taszított nők száma
– jelentette ki a politikus.
Magyarországon ma rossz nőnek, szegénynek és demokratának lenni
– fogalmazott a szocialisták nőtagozatának elnöke, kiemelve, hogy ha kormányra kerülnek, akkor alkotmányba foglalják a nők és férfiak egyenlő bérezésének elvét. Hegyesi Beáta, a Párbeszéd elnökségi tagja a nőket ért inzultusokra hívta fel a figyelmet. Egy általa nem nevesített felmérésre hivatkozva azt mondta, hogy Magyarországon a társadalom fele nem tartja törvényellenesnek a munkahelyi zaklatásokat. Hozzátette, hogy a lakosság ötven százaléka pedig az áldozatokat hibáztatja az őket ért szexuális erőszak miatt. A politikus közölte, hogy a Párbeszéd programot indít azért, hogy “meginduljon egyfajta társadalmi érzékenyítés”. Bősz Anett, a Magyar Liberális Párt ügyvivője az isztambuli egyezmény ratifikálása mellett érvelt. Hangsúlyozta, hogy
a magyar nők 23 százaléka él vagy élt olyan párkapcsolatban, amelyben bántalmazták, a nők sérelmére elkövetett nemi erőszakok 70 százalékát pedig jelenlegi vagy volt házas- illetve élettárs követi el.
Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke csütörtökön Vadai Ágnes körzetében kampányolt. Mint írta,
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS