Drágulnak az élelmiszerek, amelyet a vendéglátóegységek beépítenek majd az áraikba, így a vendégek becslések szerint akár 10-15 százalékkal magasabb cechre számíthatnak majd a járvány előtti időszakhoz képest – ezt a Portfolio megkeresésére Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke is megerősítette. Kénytelenek lesznek árat emelni, ugyanakkor nem a vendéglátóipar elmaradt féléves hasznát próbálják majd kompenzálni – szögezte le Kovács László, magyarázva, hogy az élelmiszerek drágulása a mindennapi bevásárlások során is érezhető.
Kovács László kiemelte, hogy a húspiacon 25 százalékos áremelés várható a takarmányárak növekedése miatt. Ez nemcsak a húst érinti, hanem a tojás árának emelkedését. A vendéglátók ipartestületének elnöke kitért arra is, hogy a járvány kezdete óta a vendéglátóegységek több árkorrekciót is végrehajthattak, többen a kiszállítás megszervezésekor kénytelen voltak árat emelni vagy csökkenteni a túl nagy kínálat ellensúlyozására. Nehéz volt rentábilisan működni, mert nem volt akkora a kereslet a kiszállításra, mint amilyen a kapacitás volt. Az emberek ragaszkodnak az éttermi élményhez, így az ipartestület elnöke bízik a szektor fellendülésében – írja a Portfolio.
Ha az időjárás is engedi, akkor valószínűleg az emberek megrohamozzák majd a teraszokat, azonban a kereslet nem lesz tartós, és a költési szándék is alábbhagyhat, például amiatt, hogy elvesztették az emberek az állásukat, illetve mások lettek a prioritások, a külföldi turistákra egyelőre pedig nem számíthatnak. Kovács László szerint nagy segítség, hogy enyhítettek a SZÉP-kártya zsebei közötti átjárhatóságon. Az újranyitás során az üzletvezetőknek új kalkulációkat kell készíteniük a beszerzési árak változása miatt. Emellett természetesen gondoskodniuk kell az új árukészletről, utóbbinál le kell selejtezniük a lejárt szavatosságúakat, valamint feladataik között szerepel a helyek takarítása és fertőtlenítése.
Mindezeken túl biztosítaniuk kell a személyzetet is, ezen a ponton pedig megjegyezte Kovács László, hogy változhatnak a munkabérek is. Az elmúlt fél évnek óriási elszívó hatása volt, a leépítések miatt sokan másik munkát kényszerültek keresni a megélhetésük biztosítása érdekében. Ezek az emberek idővel hozzászoktak az új bérekhez, feltételekhez, amelyet a jövőben lehet nem kockáztatnának a vendéglátás miatt. Kovács László aggódik, hogy nehézkessé válhat a személyzet betöltése akkor, ha már beltéren is fogadhatnak majd vendégeket. Fontos lenne, hogy nyugati országokhoz képest előbb nyissunk, mert fennáll a veszélye, hogy előbb szippantják el az alkalmas munkaerőt. Az elnök kiemelte, hogy a korlátozó intézkedéseket a szektor elfogadta, a járványügyi szakemberek véleményét nem kérdőjelezik meg. Jónak tartja a tízmillió forintos újrakezdési kamatmentes kölcsönt, de úgy véli, hogy ez sokak számára nem elég.
Forrás: Portfolio; Fotó: MTI/EPA/ANSA/Claudio Peri
Facebook
Twitter
YouTube
RSS