Egy dél-afrikai befektető cég által finanszírozott kutatás szerint az afrikai fiatalok több mint fele szeretne Európába vagy Észak-Amerikába vándorolni. Afrika gyorsan növekvő népességében 360 millió 15 és 30 év közötti ember él. Ez a szám nagyobb, mint az Egyesült Államok 320 milliós lakossága. Ha ezen csoportnak csupán a fele akar kivándorolni, az is azt jelenti, hogy akár a közeljövőben is 180 millió ember kelhet útnak a jobb élet reményében – olvasható a V4NA nemzetközi hírügynökség cikkében.
Egy több mint 4500, 18–24 éves afrikai fiatal körében végzett új felmérés szerint 52 százalékuk fontolóra veszi az Európába vagy Észak-Amerikába való kivándorlást a következő néhány évben. Az indokok között a gazdasági nehézségeket és az oktatási lehetőségek hiányát nevezték meg a legfőbb oknak. A jelentés megjegyezte, hogy a nyugati befektetők profitálhatnának és a migrációs nyomást is csökkentenék, ha afrikaiakat alkalmaznának, hogy amerikai gyártmányú termékeket és szolgáltatásokat értékesítsenek a kontinensen.
A világnak fel kell ébrednie és be kell fektetnie Afrikába, hogy a fiatal afrikaiak ne érezzék úgy, hogy külföldre kell költözniük, hogy álmaikat hazájuk rovására valósítsák meg. Ez nagyobb dolog, mint az agyelszívás! Az emberek ezen csoportja, a 18–24 éves afrikaiak azt mondják, hogy javítani fogunk az életünkön, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy fel kell állnunk, el kell mennünk és máshol kell élünk
– véli a felmérés mögött álló Ivor Ichikowitz kutató. Jelenleg az amerikai vállalatokra azonban nem helyez a kormány nagy nyomást annak érdekében, hogy termékeket és szolgáltatásokat exportáljanak az afrikai fogyasztóknak. A nyomás hiányának egyik oka az, hogy a szövetségi kormány támogatja a Közép- és Dél-Amerikából származó illegális bevándorlók befogadását.
Az 1990-es évek során a közgazdászok azt várták a gazdag országok befektetőitől, hogy a munkahelyteremtő beruházásokat hajtsanak végre a fejlődő világban, és ezáltal emberek milliárdjait emeljék ki a szegénységből. A közgazdaságtan azonban irtózik az ilyesfajta vákuumtól, és így most a szegény munkaerő a nemzetközi migráción keresztül jön a tőkéért
– mondta Douglas Holtz-Eakin, az American Action Forum elnöke. Az Afrikába irányuló amerikai közvetlen befektetések a 2000-es 11 milliárd dollárról 2014-re 69 milliárd dollárra emelkedtek, 2020-ra azonban ez az összeg 47,5 milliárd dollárra esett vissza.
Tanulatlan, nehezen integrálható bevándorlók
Egy hasonló, 2019-es felmérés szerint a leendő afrikai migránsok ötöde, vagyis mindössze 45 millió ember akar az Egyesült Államokba vándorolni; minden negyedik potenciális migráns a könnyebben elérhető Európában akar eljutni, hogy ott jobb életkörülmények között élhessen. Azonban Európában valószínűleg már korántsem fogadnák olyan szívesen ezeket a többségében alacsonyan képzett, a társadalomba nehezen integrálható bevándorlókat. Ezt bizonyítja egy közvélemény-kutatás is, amely azt mutatja, hogy a franciák csaknem kétharmada úgy véli, hogy a bevándorlás szintje túl magas az országban. A nemrég közzétett felmérés szerint a franciák 65 százaléka elégedetlen a bevándorlás növekedésének jelenlegi tendenciájával, és úgy véli, hogy ez olyan égető probléma, amellyel foglalkozni kell. Arra a kérdésre, hogy túlságosan sok bevándorlót fogad-e be Franciaország, a válaszadók 65 százaléka válaszolt igennel. Ezzel szemben a válaszadóknak csak 35 százaléka nem ért egyet az állítással.
A francia műzöldek tárt karokkal várják a migránsokat
A felmérés jelentős felfogásbeli különbséget tárt fel a generációk között. A 18–24 éves korosztály volt az egyetlen csoport, amelyik nem gondolta, hogy Franciaország túl sok bevándorlót fogad be. A korosztályba tartozók 60 százaléka nem értett egyet az állítással. Ezzel szemben az 50–64 évesek 72 százaléka, míg a 25–34 évesek 69 százaléka változtatna a jelenlegi, befogadáson alapuló migrációs politikán. A politikai ideológiákat figyelembe véve is egyértelmű volt a megosztottság. A szocialisták 65 százaléka, a környezetvédők 62 százaléka szerint nem túl magas a bevándorlás mértéke. Eközben a jobboldali LREM támogatók 59 százaléka gondolja úgy, hogy túl magas a bevándorlás mértéke az országban, a jobbközép Les Républicains-szimpatizánsok körében pedig ez az arány eléri a 95 százalékot. A Reconquête és a Nemzeti Összefogás hívei között egyöntetű volt a vélemény, 100 százalékuk értett egyet az állítással.
Forrás: V4NA; Fotó: MTI/EPA/José M. Rincón
Facebook
Twitter
YouTube
RSS