A Momentum az elmúlt napokban olyan összeállítást tett közzé, amelyben azt részletezik, hogy egyes országokban milyen mértékben támogatja az állam a munkavállalót abban az esetben, ha a koronavírus járvány miatt, valakinek veszélybe kerül a munkája. A Momentumnak azonban most sem sikerült valós adatokat közölni, a Vadhajtásokon megjelent írásban tételesen cáfolja a szerző, a lejtmenetben lévő parlamenten kívüli párt által terjesztett dezinformációkat.
A cikkben kiemelik: “a Momentumos képen feltüntetett százalékok, nemcsak egyszerűen tévesek, hanem számos esetben semmilyen mértékben nem léteznek”. A cikkben forrással megjelölve cáfolják a Momentum állításait.
Az írást Filep Dávid jegyzi, aki górcső alá vette a környező országok intézkedéseit.
Ausztria: A felsorolt országok közül Ausztria esete a legérdekesebb, mert itt hosszas keresés után sem találtam nyomát állami támogatásnak. Az állam csupán annyit mond, hogy a munkáltató köteles tovább folyósítani a munkavégzés felfüggesztésére kényszerült alkalmazott fizetésének bizonyos százalékát, amennyiben a szüneteltetés a járványhoz köthető. Itt a plafon a 90%, de ezt, mint mondtam nem az állam, hanem a munkáltató fizeti.
Románia: Romániában abban az esetben, ha a munkavállaló a járvány miatt kénytelen felhagyni a munkájával, vagy szintén emiatt a munkáltatója nem alkalmazza tovább, az állam a minimálbér 75%-át fizeti. Tehát, szó sincs arról, hogy az eddigi bére 75%-át kapná meg. Ez gyakorlatilag olyan, mint itthon a munkanélküli segély.
Csehország: Csehországban abban az esetben, ha a vírus miatt leállásra kényszerült munkáltató vállalja, hogy tovább fizeti a foglalkoztatottjainak a teljes bérét, úgy az állam a bérre nehezedő terhek (adók) 80%-át átvállalja. Amennyiben pedig a munkáltató azt vállalja, hogy a foglalkoztatott bérének legalább 80%át tovább fizeti, úgy az erre eső terhek 50%-át vállalja át az állam. Tehát az állam gyakorlatilag adót csökkent.
Bulgária: Bulgáriában a járvány által érintett ágazatokban, amennyiben a munkáltató úgy dönt, hogy alkalmazza a munkavállalót további 3 hónapig, úgy az állam támogatást nyújt a bérköltség 60%-ára. A támogatás mértéke még nem tudható, mivel azt majd a társadalombiztosítási alapban rendelkezésre álló összeg alapján számolják ki.
Lengyelország: Lengyelországban a járvány által érintett ágazatokban, a kormány a munkabérre nehezedő terhek(adók) 40%-át vállalja át a munkáltatótól.
Legvégül pedig a magyarországi intézkedések: A járvány által érintett KATA-s kisvállalkozások mentesülnek a KATA fizetése alól. Az érintett ágazatokban a munkáltatók mentesülnek a járulékfizetés alól, és a munkavállalók is csak 4%-os egészségbiztosítási járulékot kell, hogy fizessenek.
A felsoroltak, csak a béreket közvetlenül érintő kormányzati intézkedések. Az, hogy melyik ország mely ágazatokat tekinti érintettnek, szintén eltérő lehet. Az azonban ezekből is jól látható, hogy sehol nincs ingyen pénz. A fenti ábrák tehát nettó hazugságot állítanak.
Az alábbi linkeken: itt, itt, itt, itt, és itt mindezekről bővebb információt találhatnak.
Forrás: Vadhajtások.hu, fotó: illusztráció
Facebook
Twitter
YouTube
RSS