Az LMP-nek sem sikerült megugrania azt a minimális elvárást, hogy szabályszerűen gazdálkodjanak a párt bevételeivel. Kedden jelentette be az Állami Számvevőszék (ÁSZ), hogy befejezte a Lehet Más a Politika (LMP) 2017-2018-as időszakra vonatkozó ellenőrzését, a számvevőktől nem kapott zöld jelzést a zöldpárt gazdálkodása, mivel az LMP belső szabályozásában számos hiányosságot találtak, valamint a közzétett pénzügyi elszámolások sem mutattak megbízható és valós képet a párt bevételeiről és annak kiadásairól. Ezek alapján viszont egyértelműen kijelenthető: az LMP szemrebbenés nélkül tévesztette meg saját párttagságát, valamint a nyilvánosságot is, amit viszont még a balliberálisok sem hagytak szó nélkül. Az ellenzéki szappanopera most következő részében a zöldpárt mellett – amint azt Csibra Tibor kollégám nevezte – Gyurcsány Ferencné férjének pártja is felbukkan, okozva némi zavart az erőben.
Ma már meg sem lepődünk azon, amikor azt halljuk, hogy a balliberális oldalon egészen egyedi módon bánnak a közpénzekkel, figyelmen kívül hagyva a törvényi előírásokat. Pedig leginkább ők azok, akik folyton korrupcióval vádolják a kormányt vagy éppen a közpénzek elherdálásával, sőt, azok ellopásával. Jól ismerjük a “stadionozást“, “mészároslőrincezést” és “mindenértazorbánahibás” – mantrát. A tények viszont makacs dolgok, melyek totálisan más képet festenek arról, mint amit a “libernyákok” állítanak. Ezek alapján ugyanis bátran kijelenthető: leginkább az ellenzéki pártoknak nem sikerül elszámolniuk a pártpénzekkel. Legutóbb az LMP 2017-2018-as ellenőrzése során bukott ki néhány pikáns részlet a zöldpárt gazdálkodásáról, pénzügyi tranzakcióiról. A vizsgált két évben az egykor szebb napokat látott LMP csaknem 370 millió forintot kapott az adófizetőktől a népképviselet nevében. Azt most ne firtassuk, hogy valójában hány embert is képviselnek, egyáltalán, hogyan is képviselhetnek bárkit is a nem is létező demokráciában, orbáni diktatúrában, nézzük inkább a számvevőszéki jelentést, ami remek tükör arról, miként is sikerül (nem) betartaniuk a törvényi előírásokat. Az ÁSZ ugyanis azt állapította meg, hogy az LMP szabálytalanul gazdálkodott, a számvevők pedig öt javaslatot tettek a pártnak, hogy a problémákat orvosolni tudják.
Megbízható csapat
Az LMP közölte, hogy tudomásul veszik az ÁSZ megállapításait, és a törvényben előírt 30 napon belül elkészítik a kért intézkedési tervet, ami lássuk be, egész remek reakció a szokásos hisztéria helyett. Úgy tűnik, ez szemet szúrhatott a DK-nak, és rögtön büntibe tették a zöldpártot, akik hajlandónak mutatkoztak arra, hogy teljesítsék az Állami Számvevőszék kéréseit. A párt hű portáljaként emlegetett Nyugati fény – nyilván sértődött bosszúból – öles címmel tette közzé, hogy „Súlyos pénzügyi szabálytalanságokat talált az LMP gazdálkodásában az ÁSZ”. Az írásban hosszasan ecsetelik a feltárt gazdálkodási anomáliákat, vastagon kiemelve, hogy az LMP mennyi állami támogatást kapott az ellenőrzött két évben. A Nyugati fény (DK) Facebook-oldalán az LMP vezetését lehajtott fejjel, megtörten ábrázoló fotó mellé pikírt stílusban még azt is odaszúrták, hogy „Nahát, pedig olyan megbízható csapat.” Ők már csak tudják…
Gyurcsányékra mindig számíthatunk! Ja, nem.
Megszokhattuk, hogy fura amnéziában szenved Gyurcsány Ferencné férjének pártja, de azért az mégiscsak különös, hogy ők próbálják megítélni, miért is kellemetlen ügy az LMP gazdálkodásával kapcsolatban feltárt szabálytalanság. Emlékezetes, alig néhány hónapja fejezte be az ÁSZ a Demokratikus Koalíció 2017-2018-as ellenőrzését, amiből kiderült, hogy a DK szinte semmiben nem volt képes megfelelni a törvényi előírásoknak. A közzétett pénzügyi kimutatásai valótlanok és megbízhatatlanok voltak, ráadásul – ellentétben az LMP-vel – még nem is voltak együttműködőek, és a törvénysértésekkel való szembenézés helyett vad diktatúrázásba és „pártállami” számvevőszékezésbe kezdtek. Ez persze nem hatotta meg a törvények szerint eljáró számvevőszéket, az évek óta tartó sorozatos törvénysértések következményeként felfüggesztették a DK állami támogatását, amit a párt július legvégén csak azután kaphatott vissza, hogy 2019-re vonatkozó dokumentumokkal igazolni tudták, hogy legalább a közpénzekkel való gazdálkodás legalapvetőbb kereteit kialakították.
Hány a törvényekre
A DK tehát éven keresztül törvénysértő módon gazdálkodott és a beismerés helyett kommunikációs ellentámadásba fordult át. Ebben nyilván szintén nincs túl sok újdonság, Gyurcsányék sokadszorra is elővették a régi darabot, és megpróbálták legalább a saját híveik előtt eljátszani az áldozat szerepét. (És akkor itt ne térjünk ki arra, vajon mennyire hiteles ez az előadás egy olyan párttól, és pártelnöktől amelyik még önmaguk bevallása szerint is hazudott reggel, éjjel meg este…) Na, és akkor itt jött az LMP, amelyik a DK számvevőszék ellenőrzésének befejezése után alig pár órával hivatalos MTI közleményben állt ki Gyurcsányék – értsd: a sorozatos törvénysértések – mellett. Remek helyzetfelismerés. Ebben többek között azt írták, hogy „egy demokratikusan működő országban nem lehet a kormányzat célja az ellenzéki pártok ellehetetlenítése, elhallgattatása.” Gondolták, megvédik a Nagy Testvért, amely ugyan teljesen nyilvánvaló módon fittyet hányt a törvényekre, de ez elhanyagolható, mert nem ér bántani a DK-t és punktum. Az LMP lovagias kiállásában azért elvárható lett volna, hogy legalább hangyányit megemlítik: egy demokratikusan működő országban nem megengedhető, hogy közpénzek százmilliókból működő pártok gyakorlatilag semmilyen pénzügyi-számviteli, illetve könyvvezetési előírás nem tartanak be, de ez valamiért kimaradt a vehemens Gyurcsány-párt védési akcióból.
Páros lábbal, teli talppal
Persze, ekkor még nem számíthattak arra, hogy néhány hónappal később a DK (bocsánat: Nyugati fény) már nem lesz ilyen bajtársias az LMP-vel. A Nyugati Fény ugyanis – talán először – az Állami Számvevőszékre hiteles forrásként hivatkozva (érdekes módon most nem volt olvasható semmiféle „pártállamizás”), az ÁSZ megállapításait elismerve, azokat felhasználva, páros lábbal, telitalppal szállt bele az LMP-be, amolyan jól bevált, bolsevik módon. Kíváncsian várjuk, hogy a párt többi szövetségesét vajon mikor teszik pellengérre… Abban ugyanis egészen biztosak vagyunk, hogy a Gyurcsány-saga folytatására biztosan nem kell sokat várnunk, a DK vezére valószínűleg – a Hegylakó után szabadon – azt az elvet vallja: “csak egy maradhat”.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS