Véget ért a kazanyi BRICS-csúcstalálkozó, ahol olyan elhanyagolható országocskák beszélték meg a jövő világgazdasági programját, mint Oroszország, Kína, India, és még egy két latorállam, akik tulajdonképpen a világ lakosságának kétharmadát lefedik. Nem is értjük, hogyan képzelte az ENSZ főtitkára, hogy megtiszteli jelentével ezeket. Szerencsére a világ két legnagyobb gazdasági és katonai motorja, Litvánia és Ukrajna el is ítélte miatta.
Múlt héten indult, és tegnap ért véget a maratoni BRICS-csúcstalálkozó, amelyről ITT már bővebben beszámoltunk. A Globális Dél legfontosabb gazdasági szerveződésének konferenciája az USA-n és gyarmatain kívül az összes fontos feltörekvő gazdasági hatalmat érintette, de még olyan, a nyugati hatalmi blokkhoz tartozó államok is képviseltették rajta magukat, mint Törökország, vagy Szaud-Arábia.
A felek olyan apróságokat beszéltek meg, minthogy a gyémánt és nemesfém-kereskedelmet leginkább a tömbön belül bonyolítják le, és a BRICS-en kívüli államokkal korlátozzák, vagy hatalmas büntető vámokkal spékelik meg, ami csak azért lehet fontos, mert ezek az államok rendelkeznek az alkáli földfémek feltárt lelőhelyeinek nagyjából nyolcvan százalékával. Bagatel.
Döntöttek arról is, hogy őket ezután már annyira inkább mégsem érdekli a környezetvédelem, ha nincs benne pénz, szóval nem fogja őket zavarni, ha mi bogarat eszünk, cserébe azért, hogy pumpálhassák a széndioxidot a légkörbe. Sőt egyesek szerint még az új közös valuta is bemutatásra került zárt körökben, amellyel a dollárt tervezik kiváltani.
Aztán ugye jöttek a katonapolitikai kérdések is, mindenki elítélte a terrorizmust, de ami fontosabb, hogy az orosz-ukrán háborút annyira már nem. Persze, leszögezték, hogy diplomáciai úton kéne rendezni a konfliktust, de több szó nem igazán esett a dologról. Éppen ezért Kijev nagyon megsértődött Antonio Gutteresre, az ENSZ főtitkára ugyanis elment a találkára, pózolt Putyinnal néhány képen, megette a kaviáros szendvicset, és nem igazán háborgott a háború miatt.
Az ENSZ, mint a világ legnagyobb sóhivatala eddig nem a jó döntéseiről volt híres, az azonban, hogy a közeljövő legnagyobb gazdasági erejével haverkodott a főtitkár, végre legalább az értelem szikrájára vall. Értelemszerű, hogy az ukrán vezetésnek tehát ez nem tetszett, de nem kell megijedni, Kijev nem maradt egyedül. Hiába hagyta őket hoppon az ENSZ, hiába kezd terhes lenni az Egyesült államok számára a felfegyverzésük, van még egy szövetséges, aki kiáll mellettük, és aki szintén elítélte Gutterest. Nem más, mint a hatalmas Litvánia!
Igen, a litvánok bátran szaladnak neki a falnak, ha ezt követeli a morál! Büszkék vagyunk rájuk, de azért javasolnánk, hogy ha nagyon elkezdenek keménykedni, akkor ezentúl védjék a saját légterüket.
Fotó: Telegram
Facebook
Twitter
YouTube
RSS