Az utóbbi napok hisztérikus antiszemita dühkitörései (pl.: “Hitler lelke éledt újjá Izrael némely vezetőjében”) és az Özil-ügy gyors kieresztése után itt az új erdoganizmus: a török parlament elfogadta kedd éjszaka a terrorizmus elleni harcot szabályozó, számos jogszabályt és a rendkívüli állapot keretében kiadott törvényerejű rendeleteket is módosító új törvénycsomagnak mind a 25 pontját. A napi gyakorlatban az új törvénycsomag azt eredményezi, hogy az Erdogan-féle rezsim talapzatát jelentő “rendkívüli állapot” a végtelenbe és tovább nyújtható el. Ahogyan ez minden hasonló féldiktatúrában törvényszerű: amíg a feszültség és kontroll adott, addig a szultán marad, a janicsár pedig bekussol.
A törvénycsomag egyebek mellett kiterjeszti a tartományi kormányzók jogkörét, lehetővé teszi az őrizetbe vétel időtartamának meghosszabbítását, valamint a köztisztviselők elbocsájtását, amennyiben kapcsolatban állnak terrorista szervezetekkel, vagy közük van egyéb – a hatóságok szerinti – nemzetbiztonsági fenyegetéshez. Az új szabályozás a két év után feloldott rendkívüli állapot helyett hivatott keretet adni a terrorizmus elleni küzdelemnek.
A törvénycsomag értelmében Törökország 81 tartományának kormányzói, ha a közrend és a biztonság úgy kívánja, legfeljebb 15 napig korlátozhatják adott egyének be- és kilépését a tartomány bizonyos részeire, illetve részeiről. A kormányzók ezen felül rendelkezhetnek arról is, hogy adott időpontokban, továbbá helyszíneken gyülekezhetnek-e vagy egyáltalán elhaladhatnak-e az emberek, valamint a különböző járművek.
A tartományok vezetői a javaslat szerint még az engedélyezett fegyver tartását is betilthatják.
A változtatás alapján tüntetéseket és egyéb megmozdulásokat mind külső, mind belső helyszínen egyaránt legkésőbb éjfélig lehet majd tartani.
A terrorizmussal kapcsolatos egyes bűntettek esetében a rendőri őrizetbe vétel ideje legfeljebb 48 óra, míg a halmozott bűncselekmények esetén maximum négy nap lehet. Az őrizet időtartama kétszer meghosszabbítható, tehát összesen 12 napon át tarthat.
A törvénycsomag-tervezetet az ellenzék korábban azért kifogásolta, mert az szerintük
gyakorlatilag legalább öt évre hosszabbítaná a két év után feloldott rendkívüli állapotot,
ami jelentős kárt okozna Törökország külső megítélésének.
A rendkívüli állapotot a 2016. július 15-ei katonai puccskísérlet után rendelték el, először három hónapra, azt követően 7-szer meghosszabbították újabb 3-3 hónapra. Azután oldották fel, hogy az országban idén július 9-én végrehajtó elnöki rendszer lépett életbe.
MTI; Fotó: SND
Facebook
Twitter
YouTube
RSS