Josep Borrell uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő az Európai Unió nevében “megdöbbentőnek” nevezte és elítélte a nigériai Owo városának katolikus templomában összegyűltek elleni, vasárnap este elkövetett fegyveres támadást. Hölvényi György kereszténydemokrata EP-képviselő pedig arra figyelmeztetett, hogy Nigériában a vallási szélsőségek fegyveresei egyre nagyobb veszélyt jelentenek a keresztényekre.
Vasárnap este legalább 50-en meghaltak és sokan megsérültek egy délnyugat-nigériai katolikus templomban történt terrortámadásban. A fegyveresek a vasárnapi mise közben rontottak be az épületbe, és válogatás nélkül lőni kezdtek; az áldozatok között gyerekek is vannak. Egyelőre nem tudni, kik és miért támadták meg a mise résztvevőit.
Az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője felhívta a figyelmet, hogy a fegyveres csoportok támadásai egyre gyakoribbakká válnak Nigéria különböző részein. Mint mondta, az “elfogadhatatlan és értelmetlen” erőszak a vasárnapi támadással átterjedt Nigéria eddig békés területére is. Borrell kijelentette: az Európai Unió szolidáris az ország népével, és együtt érez mindazokkal, akik elvesztették szeretteiket.
Az aljas tett felelőseit mihamarabb bíróság elé kell állítani
– fogalmazott. A főképviselő közölte: az EU elkötelezett amellett, hogy együttműködjön a nigériai hatóságokkal az erőszak felszámolására és a tartós béke megtalálására.
Az EU továbbra is támogatja Nigériát a fenntartható béke megteremtésére, a demokrácia elmélyítésére és az alapvető emberi jogok, köztük az istentisztelethez és a vallás, illetve a meggyőződés szabadságához való jog védelmének biztosítására irányuló erőfeszítéseiben
– tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.
Hölvényi György, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) európai parlamenti (EP-) képviselője az eset kapcsán kiadott közleményében rámutatott, hogy Nigériában a vallási szélsőségek fegyveresei egyre nagyobb veszélyt jelentenek a keresztényekre.
Az eset aggodalomra ad okot, és a biztonsági helyzet romlását jelzi Nigériában
– mondta. Kijelentette: a katolikus egyház legkiemelkedőbb ünnepén elkövetett támadás a keresztény hívők ellen irányult. Arról tájékoztatott, hogy a keresztény közösségeknek évek óta hasonló támadásokat kell elszenvedniük az országban; 2015 és 2020 között mintegy 12 ezer keresztényt öltek meg a hitük miatt Nigériában. Közölte továbbá, hogy a sorozatos brutális támadások miatt az Open Doors (Nyitott Ajtók) nevű nemzetközi keresztény emberi jogi szervezet a keresztények számára a hetedik legveszélyesebb helynek nyilvánította Nigériát. Szavai szerint az Európai Parlament és az EU nem maradhat tétlen, nem fordíthatja el arcát ideológiai alapon a bajbajutottaktól.
Minden EP-képviselőnek azért kell dolgoznia, hogy az emberi jogokra gyakran hivatkozó EP képes legyen elismerni és elítélni a nyílt és erőszakos keresztényüldözést
– tette hozzá Hölvényi György.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Rahaman A Yusuf
Facebook
Twitter
YouTube
RSS