Napjainkban is az egyik fő feladata az európai rendőri szervezetnek (Europol) az illegális migráció és az azt segítő bűnszervezetek elleni hatékony fellépés. A magyar ellenzéki hangokkal szemben az Europol tagállamai komolyan veszik a fenyegetést, ami ellen komolyan fellépnek. Az illegális bevándorlás megkönnyítése az EMPACT (az Europol szervezett bűnözés elleni fellépését koordináló szervezet) egyik elsőbbségi feladata, az Europol kiemelt bűncselekményi területe a 2018–2021-es uniós szakpolitikai ciklus alatt, olvashatjuk a kiemelt feladatmeghatározást az Europol honlapján.
A kétkedőknek érdemes a következő megállapításokat többször elolvasva értelmezni azokat, amiket az Europol szaktekintélyei komoly elemzések következtetéseként fogalmaztak meg. A megállapítások napjainkra is érvényesek, a szervezet ennek megfelelően végzi munkáját. Összetett, kíméletlen és multinacionális embercsempész-hálózat alakult ki Európában, ami milliárd eurót termelt az érintett bűnözői csoportoknak – állapította meg az európai rendőri szervezet a 2014–15-ös migrációs válság hatására. 2014-ben megnőtt az EU-ba érkező illegális migránsok száma, ami a következő évre meghaladta az egymilliót. Az Europol úgy véli, hogy ez a tendencia folytatódni fog. Ez a fejlemény mély hatást gyakorolt az európai bűnözői szervezetekre, így azok jelentősen fokozták részvételüket a migránscsempészésben. Az EU-ba illegálisan belépők több mint kilencven százaléka igénybe vette az embercsempész-szolgáltatásokat. A legtöbb esetben ezeket a szolgáltatásokat bűnözői csoportok kínálták és nyújtották. A bűnözői hálózatok kihasználják a fegyveres konfliktusok, üldöztetés és nélkülözés elől menekülni vágyó migránsok kétségbeesését és kiszolgáltatottságát. A szolgáltatások széles skáláját kínálják, mint például szállítás, szállás és hamis dokumentumok – magas árakon. A migránsok sok esetben illegális munkaerővel kénytelenek fizetni ezekért a szolgáltatásokért.
A szervezett bűnözéssel foglalkozó hálózatok, valamint az egyes bűnözői vállalkozók profitálnak a tömeges migrációból. A becslések szerint 2015-ben a migránscsempészettel foglalkozó bűnözői hálózatok forgalma 3–6 milliárd euró között mozgott. Ezek a bevételek megerősítik a bűnözői hálózatokat és jelentős negatív, hosszú távú hatással vannak Európa gazdaságára. Az Europol szerint a migránscsempész-hálózatok rugalmasnak és ellenállónak bizonyultak, alkalmazkodva a bűnüldözési intézkedésekhez azáltal, hogy gyorsan megváltoztatták a migránsok EU-ba történő csempészésének útvonalait. Ezek az útvonalak folyamatosan változnak és változnak. A bűnüldöző hatóságoknak minden eddiginél jobban a helyzeti tudatosságra és a valós időben frissülő hírszerzési képre kell támaszkodniuk, amelyet csak a hatékony hírszerzési információmegosztás révén lehet fenntartani.
Forrás: MTI ; Fotó: MTI/EPA/Tolga Bozoglu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS