Kétségtelenül az év talán legnagyobb kihívása az emberek, a hatóságok és a pénzintézetek számára a kiberbűnözők totális letámadása az interneten. A bűnözők újabb és újabb, egyre kifinomultabb trükkökkel veszik rá áldozataikat, hogy megadják a legérzékenyebb banki adataikat is. Megdöbbentő, mennyien adják meg akár a PIN-kódjukat is ismeretleneknek. Ahogy egy szakember fogalmazott: a magyarok kibertudatossága a béka feneke alatt van. A rendőrség és a bankok legalább léptek: dübörög a Mátrix Projekt. Kérdés, meddig lehet hatékony a fellépés kibertudatosság nélkül.
A Covid-járvány 2020-as kitörése hosszú távon is óriási veszélyt rejt. A járvány miatti korlátozások alatt hozzászoktunk, hogy gyakorlatilag mindent az interneten intézünk. Ott vallunk szerelmet, ott szakítunk, ha tehetnénk, ott intéznének legintimebb testi kapcsolatainkat is. Szerencsére, még az internetes szex és a valódi összefonódás között még óriási a különbség utóbbi javára. Ám ez nem így van az élet egyéb területein.
Interneten indítottak totális támadást a kiberbűnözők
A pénzügyeinket sokkal gyorsabb és főleg kényelmesebb interneten intézni. A Covid-korlátozások alatt rá is kényszerültünk erre.
Így egyáltalán nem lehetett váratlan, hogy a bűnözők is rátelepedtek a banki online csalásokra és professzionálisan kiépített hálózatokat építettek fel. Még “ügyfélszolgálatokat” is létrehoztak. Telefonon hívogatnak, találomra, vagy a darkneten vásárolt adatok alapján, hogy pszichológiai trükkökell behúzzanak a csőbe. A végső cél, megszerezni a banki adatainkat, amivel aztán átvehetik a számlák feletti irányítást és kifosztanak.
Gondolhatnánk, hiába próbálkoznak, hiszen mindenki tudja, nem adunk meg érzékeny adatokat, sőt semmilyen adatot magunkról szóban telefonhívásra, SMS-ben, e-mailben, és nem kattintunk semmilyen linkre, amit azért küldenek, mert “támadás érte a számlánkat”.
A nyomozók, az IT-s szakemberek tapasztalatai szerint azonban ez közel sincs így. Ahogy egy szakember megfogalmazta a PS-nek, a magyarok körében a béka feneke alatt van a kibertudatosság, és ez független az iskolázottságtól, az IQ-tól, az életkörülményektől. Meglepődnénk, ha tudnánk, hogy mennyi felsőfokú végzettségű adja meg szinte azonnal akár a PIN-kódját is az őt megkereső ismeretlennek.
Beszédes, hogy idén eddig már mintegy 8 milliárd forint kárt okoztak a magyaroknak a kiberbűnözők.
Csapnivaló a magyarok kibertudatossága
Érdemes felidéznünk az országos bűnügyi főkapitány-helyettes, Töreki Sándor vezérőrnagy PS-nek adott interjúját.
“Azt vizionálom, hogy az emberek kibertudatossága és kiberbiztonsága jelentős mértékben javulni fog. Mint ahogy riasztóval vagy kamerával védjük az otthonunkat, ezen a területen is meglesz az egészséges tartózkodás az emberekben, és elutasítóak lesznek a rossz szándékkal közeledőkkel szemben. Példaként az unokázós csalásoknak a körét hozom fel, ami az elmúlt években volt sláger itthon, ám ma már alig-alig hallunk róla. Rengeteg munkával, megelőzéssel, felderítéssel, a pénzfelvétel, pénzmozgás nyomon követésével, illetve a telefonszolgáltatókkal, külső partnerekkel együttműködve sikerült ezt a bűncselekmény-kategóriát visszaszorítani. Ami egyébként a Lajtától nyugatra most ért oda.” (Töreki vezérőrnagy a PS-nek)
A tábornok szerint a magyar rendőrség a kiberbiztonságban és kibervédelemben az útnak az elején jár. A Mátrix Projekttel megtették az első lépés, és bízik benne, hogy a kibertérben elkövetett bűncselekmények felderítésére egy nagyon jól felkészült rendőrség áll majd készen.
Most a fókusz az online banki ügyfelek sérelmére elkövetett bűncselekményeken van, de itt vannak a zsarolóvírusok, az informatikai rendszereket ért támadások, egyéb adathalászati tevékenységek, a kibertérben elkövetett illegális eszközöknek a forgalmazása, és ugye legújabban a rendőrség nevében is próbálkoznak. Széles a tárház, úgyhogy nagyjából itt tartunk most, de ezeken a területeken is lesz mátrix 4.0 verzió.
Fontos rámutatni, a kiberbűnözők elleni hatékony és eredményes fellépés mind a rendőrség, mind a pénzintézetek számára kiemelten fontos, a sikeres együttműködés nyertesei pedig végső soron az ügyfelek, az állampolgárok. Így nem volt váratlan lépés, hogy az ORFK és a legnagyobb magyar lakossági pénzintézet, az OTP Bank együttműködési megállapodást kötött. A két fél vállalta, hogy az eddiginél még szorosabb összefogást a bűnmegelőzés, a képzések területén, az elkövetési módszerek elemzésében. A gyors információáramlás és az azonnali reagálás érdekében 24 órás ügyeleti rendszert működtetnek december 1-től.
Az ünnep alatt sem pihennek a kiberbűnözők
Nem árt arra is figyelemmel lenni, hogy a kiberbűnözők egy pillanatra sem hagyják abba bűnös tevékenységüket. Az algoritmusaik, a “call centereik” az ünnep alatt is támadni fognak. A bűnözők nem csendesednek le, nekik nem szent semmilyen ünnep.
Fontoljuk meg Turányi Tatjána kiberpszichológiai és oktatási tanácsadó, a Quadron Kibervédelmi Zrt. munkatársa ajánlását. Szerinte az állandó sietségünk is oka lehet annak, ha áldozatok leszünk a kibertérben.
Már a mindennapok is az állandó rohanásra sarkallnak minket, az ingergazdag kibertér még erre is rátesz. Arra ösztönöz, hogy mindig ott legyünk, mindig jelen legyünk, mindig pörögjünk, és ezzel elveszítsük a figyelmünket.(…)Le kellene lassulnunk. Hagyni kellene magunkat néha unatkozni. Megállni. Egy kicsit semmit tenni. Távolabbról ránézni a dolgainkra, és mérlegelni a körülményeket, a jeleket. A döntések, kattintások előtt egyet hátra kellene lépni, és megfontolni, mielőtt cselekszünk. Gondolkodni
– mondta a Zsaru Magazinnak.
Mit tegyen és mit ne, ha nem akar áldozattá válni?
- Soha ne adjon meg bankkártyaadatokat, felhasználóifiók-azonosítókat, jelszavakat e-mailben, sms-ben vagy telefonon érkező kérésre!
- Legyen tisztában azzal, hogy eladóként Ön pénzt csak fogad, nem küld!
- Online piactereken vagy más, interneten keresztüli értékesítésnél az a legbiztonságosabb, ha a fizetést a számlájára kéri a neve és a bankszámlaszáma (vagy másodlagos azonosítója) megadásával.
- Legyen éber! Ahhoz, hogy bankszámlájára pénzt utaljanak, Önnek nincs szüksége semmilyen programra, és a netbanki profiljába sem kell bejelentkeznie!
- Soha ne töltsön le ismeretlen programot vagy applikációt számítógépére, mobiltelefonjára, főleg ne egy linkre kattintva!
További hasznos tanácsokat az alábbi linken olvashatnak az online csalásokról: https://kiberpajzs.hu/
Ha úgy látja, minden óvintézkedése ellenére becsapták, megkárosították, tegyen feljelentést bármely rendőri szervnél vagy telefonon, a 112-es segélyhívó számon!
Kiemelt kép: Kifosztanak bennünket az interneten (Forrás: police.hu)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS