Rettenetes állapotok uralkodnak a koronavírus miatt a fővárosi fenntartású Baross Utcai Idősek Otthona Csokonai utcai telephelyén, ezért az intézmény vezetősége titoktartási szerződést íratott alá a munkavállalókkal – derül ki az Origo cikkéből.
Az ott dolgozó nyolc nővér közül hetet pozitívra teszteltek, így az intézményben ideiglenes nővérek vannak jelenleg. Az Origo információi szerint a betegellátás továbbra is akadozik, egy krónikus betegségben szenvedő férfit is kénytelenek voltak munkába állítani, és a lakók ruháit sem mossák rendszeresen. Az eset után két hétre újra teszteltek az otthonban, az intézmény ötven idős lakója közül negyvennégy megfertőződött koronavírussal, négyen pedig meghaltak. Mivel a hatósági tesztelés magas arányú fertőzöttséget mutatott, ezért a főváros vizsgálatot indított a történtek kapcsán. Csakhogy sokáig óriási csend övezte az ügyet, a Karácsony Gergely vezette önkormányzat nem adott tájékoztatást – írja az Origo.
A belső informátor szerint a bérnővérek nem olyan színvonalon látják el munkájukat, mint a kiesett dolgozók. Az intézmény falain belül elindult a pletyka, miszerint az átirányított nővérek többször is azt hangoztatták, hogy nem feladatuk az idős betegekre mosni.
Állítólag többször is előfordult, hogy nem mosták ki a ruhákat. Ha ezt meg is tették, nem biztos, hogy a ruhák visszakerültek a tulajdonosaikhoz. Volt rá példa, hogy egy férfi lakónál női ruhákat találtak. Egyszerűen elkeverednek a dolgok
– fogalmazott. Hozzáfűzte: akkora az emberhiány, hogy az egyik ismerősét, akinek krónikus betegsége van, cukorbeteg, magas a vérnyomása, szívinfarktusa is volt, a személyzet számának csökkenésének hírére átvezényelték a Csokonai utcába dolgozni.
Természetesen elkapta a koronavírust, így most betegen fekszik az ágyában
– fűzte hozzá szomorúan. Szavaiból az is kiderült, hogy a férfit karbantartónak vették át, mivel a pozíciót hónapok óta senki nem töltötte be.
Fentről azt az utasítást kaptuk, hogy hallgassunk a Csokonai utca titkairól. Még véletlenül sem azt kérték, hogy próbáljuk megoldani a helyzetet, hanem azt, hogy maradjunk csendben
– ismételte meg értetlenkedve, hogy csendre utasították az intézmény dolgozóit. Szintén furcsának tartotta, hogy a vezetőség az alkalmazottakkal aláíratott egy dokumentumot, amiben otthonmaradásra kötelezte őket.
Nem jártunk színházba, nem jártunk sehova. A családommal nem találkoztam
– hozta szóba ingerülten a szokatlan parancsot.
A kialakult helyzetért a vezetőség a felelős
– vélekednek az otthonban. Mint kiderült, titokban váltás történt az idősotthon élén. Elmondta: Dobrainé Csernus Erzsébetet, a Csokonai utcai intézmény igazgatóját felfüggesztették tisztségéből, helyére a Kamaraerdei Úti Idősek Otthonának vezetőjét irányították át.
Ahogy az a fentiekből kitűnik, továbbra is súlyos a helyzet Baross Utcai Idősek Otthona Csokonai utcai telephelyén: kevés a szakember, sok a fertőzött lakó és dolgozó. Ennek ellenére a baloldali vezetésű főváros jó ideig hallgatott az ügyben; sokáig csak annyit lehetett tudni, hogy valamiféle vizsgálat indult a Csokonai utcában történtekkel kapcsolatban. Azonban az, hogy pontosan mit vizsgáltak Karácsonyék, nem derült ki pontosan.
Miután a budapesti vezetés hetekig nem adott tájékoztatást az ügyről, az Origo kérdéseket tett fel Karácsony Gergelynek. Válasz nem érkezett, viszont kiraktak egy közleményt a Budapest.hu-ra az állítólagos vizsgálat eredményéről. Azt írták, a fővárosi önkormányzat lezárta, és egyben lefolytatta a Baross Utcai Idősek Otthona Csokonai utcai telephelyén kialakult COVID-19 megbetegedésekkel kapcsolatos vizsgálatát. A tájékoztatóból kiderült, hogy a főváros – a belsőforrással ellentétben – nem látott kivetnivalót az intézmény működésével kapcsolatban.
Forrás: Origo; Fotó: Csudai Sándor/Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS