Miközben minden magára valamit is adó cég elhatárolódna és száz lépés távolságot tartana egy bűncselekményért jogerősen elítélt vállalkozótól, vagy annak cégétől, a magyar laborpiacot kreatív módszerekkel letaroló Roche Magyarország Kft., – fittyet hányva saját és svájci anyacége kőbe vésett etikai előírásaira – Harmat Sándor ipari kém laborcégét is keblére öleli, ha a bankszámlát gyarapító közbeszerzések elnyerése a tét. A PestiSrácok.hu megtudta, újabban a Roche Magyarország Kft. már alvállalkozókat is alkalmaz, akik bizonyos labortendereken úgy indulnak el, hogy ajánlatukban nyíltan felvállalják a Roche-t, mint laboratóriumi reagensek szállítására felkért partnert, és amely multiról esetenként azt is megjegyzik beadott pályázatukban, hogy „ajánlatukban a Roche-ra támaszkodnak, mint „alvállalkozó, vagy erőforrást biztosító szervezet.” Harmat Sándor ráadásul szélhámosként viselkedve állítólagos fideszes és kormányzati kapcsolataira hivatkozva próbál busás egészségügyi megrendelésekhez jutni.
A magyar egészségügyben példátlan és megdöbbentő, cégvagyonokat hizlaló együttműködésről értesült a PestiSrácok.hu. Portálunk megtudta, a magyar laborpiacot kreatív módszerekkel letaroló Roche Magyarország Kft., – fittyet hányva saját és svájci anyacége kőbe vésett etikai előírásaira – újabban Harmat Sándor ipari kém laborcégét öleli keblére.
Ne az én nevemben, de nekem
Érdekes, hogy miután az elmúlt években a Roche Magyarország Kft. az ország összes egyetemi klinikájának laboratóriumában megvetette a lábát és saját laborgépeinek, eszközeinek a laborokba való betolásával hosszú időre bebetonozta magát az intézményekben, egyes, újonnan kiírt reagens-tendereken már el sem indul a saját nevével, hanem olyan alvállalkozók biztosítják a cég tuti bevételét, akik éppen a Roche-tól szállítják majd a laborokba a közbeszerzésben kiírt szükségleteket.
Portálunk megtudta, legutóbb Miskolcon nem is volt veszítenivalója a Roche-nak, miután a Miskolci Semmelweis Kórház és Egyetemi Oktató Kórház laboratóriumi reagensek beszerzésének tenderén az immunkémiai vizsgálatokhoz szükséges folyadékok beszerzésére két olyan cég adott be ajánlatot, amelyek a Roche-tól szerezték volna be a reagenseket. Az egész ügyben mégis az a legmegdöbbentőbb, hogy az egyik, a jelek szerint a Roche Magyarország Kft.-vel aktívan együttműködő és kéz a kézben mozgó cég az a Chemium Kereskedelmi, Szolgáltató és Gyártó Kft., amely ipari kémkedésért 2013-ban jogerősen elítélt Harmat Sándor cége volt. Hogy a múlt idő mennyire állja meg a helyét, cikkünkben arról is lerántjuk a leplet, de előbb lássuk a részleteket.
A Roche nem veszíthetett
A miskolci kórház, a MISEK az év elején írta ki a szóban forgó tendert, és 2016. március 21-ig várta az ajánlatokat a készülékbiztosítással egybekötött nyílt közbeszerzési eljárásra. A PestiSrácok.hu információi szerint a március 21-i tenderbontásig két ajánlat futott be a közbeszerzés immunkémiai részére, a Harmat Sándor nevével egybeforrt Chemium mellett egy dunaújvárosi vállalkozás adott be árajánlatot. Értesüléseink szerint a Chemium 45 millió 299 ezer 992 forintos „tét” mellett szállította volna le az intézménynek a kórház amúgy Roche által gyártott és forgalmazott Modular E-170-es automatáján elvégzett vizsgálatok reagenseit, míg a konkurens 45 millió 199 ezer 995 forintos ajánlatot tett. Alacsonyabb összeg lévén az utóbbi nyert, de pikáns a PestiSrácok.hu azon értesülése, miszerint mindkét árajánlatában alvállalkozót vettek igénybe a laboratóriumi reagensek szállítására, az alvállalkozó pedig nem más, mint a Roche Magyarország Kft.
A címkézett gép volt a kulcs
A nyertes ajánlat esetén tehát a Harmat Sándor nevével egybeforrt Chemiumnak is a Roche-tól kellett volna beszereznie a szükséges reagenseket, miután a multi a kórházba már korábban betolta azt a Modular E-170-es laborautomatát, amelynek címkéjén az ő logója szerepel és amelynek működtetésére és a vizsgálatok elvégzésére kiírták a tendert. Azt nem tudjuk, hogy az ipari kém korábbi cége is a Roche-ra támaszkodott-e ajánlatában, de az tény, hogy ha elnyerik a tendert, akkor a Chemiumnak is a Roche lett volna az alvállalkozója.
Harmat szülőháza a telephely
És hogy a Chemiumot mennyiben emlegethetjük Harmat ex cégeként? A PestiSrácok.hu utánanézett és kiderült, bár papíron az ipari kémnek már nincs köze a vállalkozáshoz, de Harmat Sándor egy ideig a feleségén keresztül volt érdekelt a Chemium Kft.-ben, amely 2011-ig volt Harmat Anitáé. Harmat Anitától Baróthy Gáborhoz került a cég, de Harmatéktól annyira azért nem távolodott el, hogy a társaság telephelyét megváltoztassák, az ugyanis a mai napig Harmat Sándor tataházai szülőháza…
A Roche hallgat, mint a Népszabadságba tekert tükörponty
A PestiSrácok.hu természetesen kíváncsi volt, hogy a jó hírnevét féltő és a honlapján a tisztességes üzleti magatartást hirdető Roche Magyarország Kft. mivel magyarázza, hogy a jelek szerint együttműködik a telephelye szerint az ipari kémhez nagyon közeli Chemiummal, de cikkünk megjelenéséig nem válaszolt a kérdéseinkre a Roche. Pedig megkérdeztük, hogy a Roche etikai kódexével hogyan fér össze egy ipari kém nevével egybeforrt cég, mi az a vélt, vagy valós plusz tudás, szolgáltatás, amelyet a Chemium tud, de a Roche nem. A Roche-nak nekiszegeztük a kérdést, hogy bizonyos ügymeneteibe miért vonja be Harmat korábbi cégét, mi szüksége van egy világcégnek alvállalkozóra és az ipari kém szülőházához köthető vállalkozás bevonása mennyivel drágítja meg a reagenseket, az adófizetői pénzből működő kórházaknak eladott termékek árait. Hiába furdalta oldalunkat a kíváncsiság, a Roche egyelőre a füle botját sem mozdította érdeklődésünkre…
Időhúzó támadás
Az ominózus MISEK-tender további érdekessége, hogy az eredményhirdetés után, május 17-én a Roche azonnal előzetes vitarendezési kérelmet terjesztett elő a közbeszerzés klinikai kémiai részén nyertes Beckman Coulter cég ajánlatával szemben, megkérdőjelezve a világcég dokumentációjában és árajánlatában foglaltak valódiságát. A PestiSrácok.hu információi szerint a Roche azt kifogásolta, hogy a Beckman laborautomatájának mérési tevékenysége nem folyamatos, egyúttal a svájci cég magyarországi leányvállalata azt kérte a kórháztól, hogy a maximálisra ítélt értékelési pontszám helyett mindössze 1 pontot adjon a cég ajánlatára, és a Beckmant zárja ki az eljárásból. Mindezt a Roche nevében az a Hodossy Lajos és Kiss Adrienn Júlia kérte az intézménytől, akiknek tevékenységéről portálunk több cikkben is lerántotta a leplet. A Roche tevékenységéről pedig cikksorozatot közöltünk korábban. Ahogy az előzetesen is várható volt, a kórház a Roche vitarendezési kérelmében foglaltak kivizsgálása után megállapította, a Beckman automatájának mérési tevékenysége folyamatos, így nincs igaza a Roche Magyarország Kft.-nek. A kórház május 18-án elutasította a Roche vitarendezési kérelmét, és helyben hagyta a közbeszerzési értékelést és annak eredményét. Miután feltehetően a Roche-nak is ismernie kellett piactársa automatájának paramétereit és működését, kijelenthető, hogy a Roche feltehetően csak akadályozni, késleltetni próbálta a szerződéskötést. Utóbbi már csak azért is érdekében állhatott a cégnek, mert a közbeszerzés előtt a Roche szállította azokat a reagenseket, amelyekre aztán a Beckman nyert jogot. A Roche csak a Beckman ajánlatának érvénytelenítése esetén tudta volna megtartani extra magas árszinten lévő miskolci reagensforgalmát. Tény ugyanis, hogy amíg a tenderre benyújtott árajánlata szerint a Roche 46,8 millió forintért szállította volna a MISEK-nek a szükséges reagenseket, addig a Beckman Coulter 40 százalékkal olcsóbban, mindössze 29,1 millió forintért kínálta a kórháznak az ugyanazon minőségű és mennyiségű reagensszállítmányt.
Az ipari kém a Fidesz és Orbán nevével házal
Portálunk a Roche kreatív kereskedelmi tevékenysége mellett Harmat Sándorral is több cikkben foglalkozott. Ismert, a több, mint 3 milliárd forintos ipari kémkedés ügyében 2013-ban jogerősen elítélt Harmat Sándorról éppen a PestiSrácok.hu írta meg, hogy Zombor Gábor korábbi egészségügyi államtitkárra hivatkozva próbál zsíros laboratóriumi megrendelésekhez jutni. Az országos hírű botrányban elítélt Harmat ugyanis a Szegedi Klinikai Mikrolabor mostani intézetvezetőjénél azzal próbálta előnyösebb helyzetbe hozni saját magát, és cégének a termékeit, hogy „Zombor Gábor felajánlott neki egy pozíciót az egészségügyi államtitkárságon”. Zombor a miniszterelnök közelmúltbeli felhívásához hasonlóan a PestiSrácok.hu-nak azt mondta: bátran zavarják el, aki a nevével próbálkozik.
Cikkünk után a Magyar Idők is azt taglalta, hogy szélhámos lett az ipari kémből. A napilap kiderítette, Harmat állítólagos fideszes és kormányzati kapcsolataira hivatkozva próbál busás egészségügyi megrendelésekhez jutni. A Magyar Idők több olyan egészségügyi intézmény vezetőjével is beszélt, akiket Harmat Sándor személyesen megkeresett. Szinte valamennyiükkel egy-egy konkrét európai uniós fejlesztés kapcsán vette fel a kapcsolatot, felajánlva valamelyik, már említett „magas szintű” kapcsolatrendszerét a sikeres pályázás érdekében. Elmondásuk szerint Harmat a 2007–2013-as fejlesztési időszakban számos TÁMOP-, TIOP- és KEOP-pályázatánál feltűnt mint közvetítő. Harmat állítólag attól sem riadt vissza, hogy Orbán Viktor miniszterelnök tanácsadójaként tüntesse fel magát bizonyos helyeken.
Tizenegyezer adatfájlt loptak el
Harmat Sándor neve nagy nyilvánosság előtt először az úgynevezett Diagon-ügyben bukkant fel. Emlékezetes, egy hazai, de a nemzetközi piacon is komoly pozíciókkal rendelkező, orvosi diagnosztikumokat fejlesztő és gyártó vállalat, a Diagon Kft. két egykori vezető beosztású munkatársa, Harmat Sándor elsőrendű és Torma Lajos másodrendű vádlott több mint tizenegyezer – szabadalmakkal, ipari titkokkal, technológiákkal kapcsolatos – adatfájlját mentette le saját laptopjára. Ezek az ipari oltalom alatt álló és üzleti titkot is képező adatok lényegében a teljes dokumentációját jelentették egy Oroszországban felépítendő diagnosztikum-gyárnak, amelyről a Diagon ebben az időben előrehaladott tárgyalásokat folytatott. Ám egy konkurens vállalkozás, a Diachem Kft. elcsábította a két középvezetőt, hogy a technológia és szabadalmak tulajdonosát kikerülve, maga köthessen üzletet az oroszokkal. Csakhogy a pénzügyőrség 2008 májusában lecsapott cikkünk főszereplőjére, Harmat Sándorra, amikor ő épp a Liszt Ferenc Repülőtéren – táskájában a tervezett gyár teljes leírásával – megpróbált felszállni a moszkvai járatra. Társait később fogták el Budapesten.
Hárommilliárdos kár
A vád szerint Harmat és Torma, a két volt Diagon-munkatárs és Pallai Zsolt, a kémeket „felbérelő” Diachem Kft. ügyvezetője több, mint 3 milliárd forint kárt okozott tettével. 2011-ben, az első fokú bíróság is osztotta az ügyészek véleményét, amely mind a három vádlottat egy éven felüli letöltendő börtönre és 3,2 milliárd forint megfizetésére kötelezte gazdasági titok megsértése miatt, de felmentette őket az iparjogvédelmi jogok megsértésének vádja alól. 2013. februárjában a Fővárosi Ítélőtábla másodfokon is megállapította a bűnösségüket, de a börtönbüntetést 10-10 millió, a másodrendű vádlott esetében pedig 8 millió forint pénzbírságra enyhítette, a 3,2 milliárd forintos kártérítési igényt pedig polgári peres útra utasította. Ezt a táblabíróság azzal indokolta, hogy mivel Harmat Sándort a pénzügyőrség még a repülőtéren elfogta, így a vádlottnak nem volt lehetősége felhasználni az ellopott gazdasági titkokat. A bíróság a Diachem Kft.-t is elmarasztalta titoksértés miatt, és tízmillió forint megfizetésére kötelezte.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS