Az Európa Tanács vizsgálatát kezdeményezte a Népszabadság megszüntetése ügyében Mesterházy Attila. Az MSZP politikusa az ATV Szabad szemmel című műsorában arról is beszélt, hogy szerepet játszott-e az MSZP abban, hogy így alakult a napilap sorsa.
A politikus szerint nem a Népszabadság esete az első, amely azt mutatja, hogy a szabad média nehéz helyzetbe került Magyarországon, vagy ami megkérdőjelezi, hogy egyáltalán nyugati értelemben lehet-e még mindig az országban szabad médiáról beszélni.
Mesterházy Attila reagált a Népszabadsággal kapcsolatos pártot ért bírálatokra is, melyek szerint az MSZP a felelős a lap megszűnéséért, mivel a szocialista párt Szabad Sajtó alapítványának volt részesedése a lapban. Mesterházy elmondta, meglepődött, hogy volt olyan Népszabadságos újságíró, aki nem Orbánt, hanem az MSZP-t hibáztatta a megszűnés miatt. Hozzátette, a szocialistáknak valóban volt elővásárlási joguk a Népszabadság többségi tulajdonrészére, de ezzel a csomag ára miatt nem tudtak élni. Ráadásul a Mediaworks beszállása előtt folyamatos harc volt az előző többségi tulajdonos Ringier és a Szabad Sajtó alapítvány között, mert előbbi drasztikus létszámleépítést akart a Népszabadságnál. Végül a Szabad Sajtó Alapítvány ajánlatot tett a Ringiernek, az volt az elképzelésük, hogy megveszik a svájci cég tulajdonrészét, majd továbbadják egy szakmai befektetőnek.
Kiküldtük a Ringier és a Szabad sajtó alapítvány közötti szerződést, amit az alapítvány elnöke aláírt Svájcba, hogy a Ringier is írja alá. A válaszlevélben az jött, hogy nem aláírni akarják, hanem megvásárolni szeretnék az alapítvány tulajdonrészét
– magyarázta Mesterházy. Hozzátette: mivel nem tudtak tőkét emelni, folyamatosan csökkent a befolyásuk a Népszabadságra.
Mesterházy Attila az ATV Egyenes Beszéd című műsorában elmondta, hogy a baloldali kormányoknak kellett volna megteremteni a feltételeit annak, hogy a Népszabadság túléljen: “valóban nem értem, hogy nyolc év kormányzás alatt miért nem tudta az MSZP többséggel rendelkező kormány megoldani azt, hogy egy ilyen patinájú lap, egy ilyen tudásbázissal, ilyen hitelességgel, ilyen képességekkel rendelkező szerkesztőség egyben maradása és a lap megmaradása az biztosítva legyen, hiszen kormányról mindig könnyebb tárgyalni adott esetben külföldi befektetőkkel is, hogyha erről adott esetben szó van.” A lapot korábban résztulajdonló MSZP-pártalapítvány, a Szabad Sajtó Alapítvány elnöke Kránitz László az atv.hu szerint arról beszélt, hogy a mai napig nem érti, hogy az alapítványt létrehozó MSZP miért nem tudta megoldani hosszú távú finanszírozásukat, a Népszabadság nagyjából kiszámítható jövőjét az ellenzéki lét időszakára. Egyébként a Kantar Média korábban nyilvánosságra hozott adatai szerint az állam a Gyurcsány-Bajnai ciklus időszakában, 2006 és 2010 között listaáron 2,6 milliárd forintot költött a Népszabadságnál. Ez az összeg a 2008-09-es gazdasági válság idején sem csökkent érdemben, miközben a napilapok piacán a legnagyobb költést jelentette.
A teljes cikk itt olvasható!
Forrás: ATV
Fotó: hirek24.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS