Veszprém és a bakonyi-balatoni térség közel 200 települése viselheti 2023-ban az Európa Kulturális Fővárosa címet. Az előkészületek már most megkezdődtek – ami nem programszervezést, koncertek és kulturális programok lekötését jelenti, hanem valódi értékmentést és közösségépítést. A cél az, hogy 2023-ra egy új kulturális régió jöjjön létre és a Veszprém-Bakony-Balaton térséget Toszkánával vagy Provance-szal emlegessék egy lapon. De hogyan lehet ezt elérni? Mit nyer egy város abból, ha Európa Kulturális Fővárosa lehet egy évre és egyáltalán mit is jelent ez a cím a királynék városának – az Ügy ezúttal ennek járt utána. A PestiTV riportműsora azt is bemutatta, hogy az EKF programnak hála, hogyan zajlik éppen két olyan ikonikus, műemlék épület megmentése mint a Heim Pál nevét elsőként viselő volt gyermekkórház, amely közel 30 éve áll üresen és pusztul, illetve a a belvárosban álló Ruttner Ház, amit még a magántulajdonostól is vissza kellett szereznie az önkormányzatnak.
Értékmentés és közösségépítés mesterfokon – ez a legjobb kifejezés arra, ami Veszprémben történik – a városban akármerre járunk, mindenhol építkezéseket, felújításokat, beruházásokat látunk – a királynék városa aranykorát éli. Új utak épülnek, amelyek a Dunántúl vérkeringésébe vonják be még jobban a várost, sport és közösségi komplexumok épülnek, és ami talán a legnagyobb érték, olyan hányattatott sorsú, műemlék épületek nyerhetik vissza régi fényüket, amelyek meghatározóak Veszprém történetében. Igazi kincsek – amelyek megmentése jóval több egy épületfelújításnál.
Minderre a Modern Városok Program után az EKF, azaz Európa Kulturális Fővárosa Program ad lehetőséget. Veszprém ugyanis egy olyan egyedülálló programot álmodott meg, amely messze túlmutat kulturális eseményeken és turizmuson, egy olyan programot, amely amellett, hogy másokat is ide vonzz, a veszprémi közösségeket erősíti, amely új élettel tölti meg a várost és amely összekapcsolja , egymáshoz öleli a térség településeit.
A legélhetőbb magyar vidéki város Európa élvonalába törne
Az egész térség óriási lehetőség előtt áll és jól sáfárkodik az erőforrásokkal. A politikai döntéshozók és a szakmai irányítók együtt azon dolgoznak, hogy Veszprém és a programhoz kapcsolódó települések mind profitáljanak a programból. Régi álom, hogy Veszprém és a Balaton valódi egységet alkosson, és egymást segítve lépjen előre. Gyakorlatilag Magyarország új kulturális régiója épül.
A város az aranykorát éli, a kormány pedig mindenben a tervek és elképzelések mellett áll. Veszprém már most is Magyarország legélhetőbb vidéki városa, de az EKF programban azon dolgoznak, hogy egész Európában a top 30 közé kerüljenek. Az EKF pályázaton is azért indult a város, hogy még tovább fejlődhessen, tovább növelje megtartó és vonzóerejét, megmenthesse és bővíthesse értékeinek sorát. A két legnagyobb beruházás már folyamatban van. A régi árvaház, Heim Pál Gyermekkorház és a Ruttner Ház megmentésével Veszprém két régi fájó problémája oldódik meg. A gyermekkórház az ország egyik első árvaháza volt, a Dunántúl öt megyéjéből fogadta az árván maradt gyermekeket, volt hogy egyszerre közel 5000 gyermek várt nevelőszülőkre, nevelkedett itt. Később gyermekkórház lett, az első olyan intézmény amely Heim Pál nevét viselte. 95-ben bezárt, a 120 éves műemlék épület 26 éven át állt üresen.
Árvaházból, gyermekkórházból ActiCity
Épült: az örök emberszeretet nevében… – áll a felirat a homlokzaton. Ehhez a mottóhoz méltó az a funkció, amely új élettel tölti meg a százéves falakat. Az ActiCity – vagyis aktív város egy olyan új közösségi tere lesz Veszprémnek, amely kisebb-nagyobb helyi közösségeknek, csoportoknak ad majd otthont, a mozgás jegyében. Az új létesítményt Bélafi László álmodta meg, aki a veszprémi Hangvillával már bebizonyította, hogy egy kulturális intézmény sokkal több lehet, hogy kulturális programok helyszíne.
Anthony Gall Ybl-díjas építésszel, a Hangvilla tervezőjével együtt rajzolták fel, milyen új funkciókkal, hogyan is nézhetne ki az a központ, park ölelésében, amelyben a balettot, néptáncot tanuló gyermekek százait és a kisebb mozgásra, sportra épülő csoportokat is képes befogadni.
Omladozó belvárosi műemlékházból hostel, várbörtön látogatóközpont
A gyermekkórház mellett a másik legnagyobb beruházás a Ruttner Ház felújítása, átépítése. A régi kereskedőcsalád otthona és üzlete Veszprém legforgalmasabb utcája mellett, ma is a város szívében áll. Igazi építészeti remek – amelyet magén tulajdonostól kellett visszaszereznie a városnak. A Ruttner Ház az átépítés után turisztikai funkciót kap – kifejezetten iskolás csoportok elszállásolására alkalmas hostel, egy étterem, kávézó és a várbörtön látogatóközpontja kap benne helyet.
Új közpark épül a belvárosban
Éppen az Ügy forgatási napján jelentettek be egy újabb projektet – miszerint az eddigi legnagyobb zöld közpark épülhet fel Veszprém belvárosában az Erzsébet-ligetnél. Lebontják az egyetem kerítését is, ezzel egy hatalmas összefüggő közösségi teret hoznak létre.
Az Ügy riportjában megszólaltak dr. Navracsics Tibor, az EKF Program megvalósításáért felelős kormánybiztos, Ovádi Péter országgyűlési képviselő, Porga Gyula, Veszprém polgármestere, Markovits Alíz, a Veszprém–Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa Zrt. vezérigazgatója, Bélafi László, a Hangvilla igazgatója, az ActiCity ötletgazdája, Lamos Péter a kivitelezéseket összefogó Veszprém 2030 Műszaki Infrastruktúra Fejlesztő Kft. ügyvezetője. A megmentendő épületek történetéről pedig Márkusné Vörös Hajnalka veszprémi főlevéltáros mesélt.
Vezető kép: PestiTV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS