Az Európai Bizottság reméli, hogy döntésével, és a magyar kormánnyal kötött megállapodásokkal véget vethetnek az EU-s források átláthatatlan felhasználásának – minderről Johannes Hahn beszélt sajtótájékoztatón. A költségvetési és igazságügyi döntésekért felelős biztos közlése szerint Magyarországon a kötelezettségvállalások 65 százalékát függesszék fel a három kohéziós politikai operatív program keretein belül ez az összeg körülbelül 7,5 milliárd eurót tesz ki. Az Euronews vágatlanul tette közzé a sajtótájékoztatón készült felvételt, amiből szó szerint idéz portálunk.
“Kiváló vitát sikerült ma lefolytatnunk, és elmondhatom, hogy a biztosok egyhangú döntést hozott a következő lépésekről, a kondicionalitási rendeletről Magyarország vonatkozásában, ahogy tudják, teljes eszköztár áll rendelkezésünkre különböző módszerekkel a jogállamiság védelme érdekében.” -kezdte a sajtótájékoztatót Johannes Hahn. Az uniós biztos közkése szerint “ez most az első ilyen eset a kondicionálási mechanizmus keretein belül, amely, mint ahogy tudják, 2021. január 1-jén lépett hatályba, és ennek az a célja, hogy az Európai Unió pénzügyi érdekeit védje például, hogy fellépjen a jogállamisági jogsértések ellen, amelyek az uniós pénzek felhasználását és menedzsmentjét veszélyeztetik.” Hozzátette: “ahogy Von der Leyen elnök asszony évértékelő beszédében rámutatott a bizottság a kondicionalitási mechanizmus keretein belül is kívánja védeni a költségvetést. Ebben a szellemben a bizottság intézkedéseket javasol a tanácsnak az uniós költségvetés védelme érdekében a jogállamiság védelméért Magyarországon.”
Tájékoztatása szerint,
Ez az ügy akkor indult el, amikor a bizottság értesítette Magyarországot idén áprilisban aggályairól a jogállamisági jogsértésekkel kapcsolatos aggályairól, amelyek – és ez különösen fontos – az uniós költségvetésre nézve jelenthetnek kockázatot. Ezek többek között a rendszerszintű problémákat és hiányosságokat jelentik a közbeszerzés területén, másodsorban az érdekütközések területén tapasztalható hiányosságok nem megfelelő kezelése a közérdekű vagyonkezelő alapítványoknál, harmadsorban pedig a nyomozás és az ügyészségi munka területén tapasztalható hiányosságok az uniós pénzeszközök felhasználása vonatkozásában, illetve az antikorrupciós keret hiányosságai. Júliusban a Bizottság tájékoztatta Magyarországot arról, hogy milyen intézkedéseket, költségvetési védelmi intézkedéseket javasolnánk a tanácsnak, amennyiben Magyarország nem fogad el megfelelő intézkedéseket a felvetett témák kezelésére. A nyáron Magyarország 17 ilyen intézkedést fogadott el. Ezeket részletezi a közleményünk, amit kiadtunk. Ezekkel az intézkedésekkel Magyarország fontos közvállalásokat tett a helyes irányba és ezeket kifejezetten üdvözöljük. Üdvözöljük ezt a konstruktív szerepvállalást, még akkor is, ha ez meglehetősen későn érkezett.
Az uniós biztos fontosnak tartja, hogy Magyarország létrehoz egy új, független integritási hatóságot, amelynek meglehetősen széles hatásköre van. Ezen túlmenően egy korrupcióellenes Task Force-ot is, amely megfelelő erővel bevonja az erre specializálódó civil szervezeteket is. Harmadsorban a büntető törvénykönyv módosításáról beszélt, ami az ügyészségi döntések felülvizsgálatát érinti. Hazánk a közbeszerzési törvény módosítását is vállalta, hogy világos szerepet rendeljenek a közérdekű vagyonkezelő alapítványokhoz.
Ezen túlmenően a magas beosztású, magas rangú közszereplők vagyonbevallásával kapcsolatban is megreformálták a dolgokat miniszterek, államtitkárok, parlamenti képviselőkre vonatkozik ez. Ezek az intézkedések megfelelőek, illetve ahhoz, hogy ezek megfelelőek legyenek, a bizottságnak arra a következtetésre kell jutnia, hogy az EU-s költségvetés és pénzügyi érdekekre nincs itt már kockázat. Alapjában véve a következtetésünk az, hogy ezek az intézkedések megfelelőek lehetnek arra, hogy kezeljék ezeket a problémákat, amennyiben ezeket megfelelő jogszabályi formába öntik, és megfelelően hajtják végre. Azonban azt is látni kell, hogy még fontos intézkedéseket, részleteket kell meghatározni, különösen arra tekintettel, hogy a kulcselemek hogyan jelennek meg a jogi szövegekben. Ez magától értetődő, hiszen az időkeret, a határidők meglehetősen szorosak, teljesen jogszerűen egyébként.
Kifejtette: a bizottság beazonosított számos témát, amelyek nemcsak a jogi keret módosítását igénylik, hanem konkrét gyakorlati változtatásokat, és ezekhez több időre van szükség ezek végrehajtásához. Éppen ezért a bizottság értékelése az, hogy a költségvetési kockázat továbbra is fennáll.
Éppen ezért nem mondhatjuk azt, hogy az EU-s költségvetést megfelelő módon védeni. A bizottság éppen ezért intézkedéseket javasol a Tanácsnak. A Bizottság azt javasolja, hogy a kötelezettségvállalások 65 százalékát függesszék fel a három kohéziós politikai operatív program keretein belül ez az összeg körülbelül 7,5 milliárd eurót tesz ki. Ez körülbelül Magyarország kohéziós támogatásának egyharmada, és ezen túlmenően megfogalmaztunk egy tilalmat is, hogy ezekkel az úgynevezett közérdekű vagyonkezelő alapítványokkal ne lehessen ezekkel szemben ne lehessen jogi kötelezettséget vállalni.
-fogalmazott. Johannes Hahn szavai szerint “természetesen figyelembe vesszük a Magyarország által javasolt intézkedéseket”. A Bizottság, illetve Magyarország kötelezettséget vállalt arra, hogy a Bizottságot tájékoztatja az intézkedésekről november 19-ig, ez is szerepel a javasolt intézkedéseink között. Ekkor értékelik újra a helyzetet.
A célunk a mechanizmussal az, hogy a költségvetésre semmilyen kockázat ne vessen árnyékot, és hogy a megfelelő reformokat Magyarország végrehajtsa. Ma rámutattunk arra, hogy ezen védőeszközök megfelelő erővel rendelkeznek, hogy megoldjanak problémákat. Látunk komoly előrelépést is. Ezzel egyidejűleg a tanácsnak tett javaslatunk az, hogy igenis fel fogunk függeszteni alapokat, hogyha a megfelelő problémamegoldásokat nem alkalmazzák. Kollégáim egyetértettek ebben, és meg is fogalmazták, hogy ez a mechanizmus már most eredményeket hoz, és ez szerintem egy olyan dolog, amit újra és újra hangsúlyoznunk kell, ez egy nagyon erőteljes eszköz, és bizakodóak vagyunk, hogy végül is komoly reformokat fogunk látni Magyarországon, amelyek megváltoztatják a helyzetet.
-összegezte a költségvetési és igazságügyi döntésekért felelős biztos.
Újságírói kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy “ez az eszköz arra kényszerít bennünket, hogy az eljárást lezárjuk egy adott időpontig, legkésőbb kilenc hónappal azután, hogy az eljárás megkezdődött, ez ugye december végét jelenti. És ahogyan ezt elmagyaráztuk, nagyon sok olyan intézkedésről beszélünk, ahol a konkrét eredményeket majd csak az imént említett határidő után fogjuk látni. És ezért is ellenőrizzük nagyon szorosan a végrehajtást és az eredményeket is. Erre kétféle lehetőség van. Az egyik, hogy bizonyos elemek, amiket megvitattunk, és amelyek a kondicionálási mechanizmushoz kapcsolódnak, ezek átemelhetőek a folyamatban lévő tárgyalásokban, mint mérföldkövek. A helyreállítási alapról szóló tárgyalásokban lehet ezeket használni.” Hozzátette, felmerült az, hogy milyen sokszor van a közbeszerzésekben egyetlen ajánlattevő: ezek körülbelül 50 százalékában csak egyetlen ajánlattevő van, ami magasan meghaladja az európai átlagot, az utána következő országban ez körülbelül 15 százalék.
Magyarországnak ezen a területen az európai átlaghoz kell közelítenie, az erre irányuló erőfeszítést kell mutatnia. Lehet, hogy az egyik napról a másikra nem fog sikerülni, de talán egy-két éven belül el lehet jutni eddig a szintig, és ezt lehet használni az említett tárgyalások során. És bár ezek a tárgyalások egymástól függetlenek, de amennyiben lehetőség van arra, hogy ezt használjuk, megtesszük. Még egy dolog. Egy olyan eszközről van szó, amely abban az esetben, hogyha nem látjuk a várt eredményeket, akkor az eljárást újra és újra el lehet indítani. Tehát ez nem egy egyszeri fellépés, bár nagyon bízom benne még egyszer, hogy a jelenlegi eljárás meghozza a várt eredményeket, és azt hiszem, hogy optimistának kell lennünk, remélve, hogy ez fog történni, de ha nem, akkor arra is megvan az eszközünk
-húzta alá.
PestiSrácok.hu, Videó: Youtube/Euronews
Facebook
Twitter
YouTube
RSS